Sigma 20 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

81%

Do naszej redakcji trafiła pełnoklatkowa Sigma 20 mm f/1.4 DG HSM ART. Ten jasny, stałoogniskowy obiektyw szerokokątny został wyposażony w utradźwiękowy system autofokusu oraz zaawansowany układ optyczny, który ma oferować doskonałą jakość i rozdzielczość obrazu na całej powierzchni kadru. Czy tak jest naprawdę? Zobaczcie to w naszym teście.

2
Michał Chrzanowski
4 Grudzień 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

2. Konstrukcja


Japoński koncern przyzwyczaił nas już do ponadprzeciętnej jakości wykonania swoich produktów. Nie inaczej jest w przypadku nowej Sigmy 20 mm f/1.4 DG HSM ART. To bez wątpienia profesjonalne szkło klasy premium, które solidnością i precyzją w żaden sposób nie ustępuje innym przedstawicielom rodziny Art. Po pierwszym zetknięciu się z obiektywem zyskujemy pewność, że został zaprojektowany z myślą o wymagających użytkownikach. To dlatego, że konstrukcję wykonano głównie ze stopu metali (obudowa wraz z bagnetem obiektywu) oraz termicznie stabilnego kompozytu (TSC). Dzięki temu, całość sprawia wrażenie sprzętu odpornego i wytrzymałego na różnego rodzaju uszkodzenia. Niemniej jednak do miana pancernego Sigmie trochę brakuje. Niestety producent nie zdecydował się na wyposażenie tubusu w uszczelnienia. Będziemy więc musieli być niezwykle ostrożni podczas fotografowania w trudniejszych warunkach pogodowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie elementy zostały odpowiednio dopasowane, tworząc spójną i zwartą konstrukcję, co może w pewnym stopniu uchronić przed przedostaniem się do wnętrza obiektywu wilgoci lub kurzu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Konstrukcje z serii Art to jedne z ładniejszych szkieł dostępnych na rynku. Nie przesadzimy, jeżeli napiszemy, że w nowej Sigmie pod tym względem można się zakochać - podobnie zresztą, jak i w innych modelach z tej linii. Stylowy design, estetyczne wykończenia, opływowa linia czarnego i matowego tubusu - nowa “dwudziestka” to naprawdę pieczołowicie zaprojektowany obiektyw, dzięki czemu może znaleźć wielu miłośników, nawet wśród najbardziej wymagających estetycznych purystów. Pochwalić należy także konsekwencję projektantów. Cała linia Art jest spójna stylistycznie i dobrze komponuje się z profesjonalnymi lustrzankami Nikona czy Canona, co również jest bardzo istotne.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Wizualny projekt nowej Sigmy jest bardzo oszczędny. Na tubusie znajdziemy jedynie czytelną infografikę, charakterystyczne srebrne koło z literą "A" pośrodku, przełącznik trybu ostrości AF/MF oraz wyraźnie zaakcentowany pierścień ostrości. Jest on szeroki i pokryty gumą, na którą naniesiono wyraźne rowkowania. Poza tym przekręca się go płynnie i cicho, dzięki czemu użytkowanie jest bardzo wygodne. Na obudowie znalazło się również miejsce na okienko wskazujące skalę hiperfokalną opisaną w stopach i metrach, pod którą znajduje się skala głębi ostrości (oznaczona jednak jedynie dla f/8 i f/16).
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Serce Sigmy 20 mm f/1.4 DG HSM ART stanowi okład optyczny obejmujący 15 elementów rozmieszczonych w 11 grupach. W jego skład wchodzi aż 9 soczewek, które są wykonane w asferycznym kształcie lub ze specjalnych szkieł, których zadaniem jest minimalizowanie rozszczepiania światła oraz nieostrości obrazu - zwłaszcza poza centrum kadru. Pięć z nich to także soczewki ze szkła SLD, które ma odpowiadać za likwidację aberracji. Każda soczewka jest również pokryta warstwami antyrefleksyjnymi, które mają skutecznie zapobiegać powstawaniu blików i flar, nawet przy fotografowaniu pod słońce. Jak twierdzi producent, obiektyw ma oferować ponadprzeciętną ostrość na całej powierzchni kadru, nawet przy szeroko otwartej przysłonie. Z kolei kombinacja jasnego światła f/1.4 i 9-listkowej przysłony ma zapewnić przyjemną dla oka plastykę obrazu i ładne rozmycie dalszego planu. Niestety, za pewną wadę układu optycznego musimy uznać wypukły kształt przedniej soczewki, przez co do Sigmy nie będziemy w stanie zamocować różnego rodzaju filtrów.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Wraz z obiektywem, który mierzy 129.75 x 90.7 mm i waży 950 g, otrzymujemy także przedni i tylny dekielek oraz stylowe etui. Ten pierwszy jest duży i wygodny w użyciu - wsuwamy go na przednią część tubusu. Wewnątrz producent wyłożył dekielek wąskim pasem tworzywa, który zapobiega przypadkowemu zsunięciu się. W praktyce takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze. Z kolei osłona przeciwsłoneczna została zamocowana na stałe i pełni tym samym funkcję ochronną przedniej soczewki. Niemniej jednak w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia osłony, nie będziemy w stanie sami wymienić jej na nową (dokonamy tego dopiero w autoryzowanym serwisie). Dlatego też naszym zdaniem zdecydowanie lepiej sprawdzają się zakręcane osłony, które są wykorzystywane w konkurencyjnych obiektywach.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Sigma 20 mm f/1.4 DG HSM ART również współpracuje ze stacją dokującą USB DOCK, która umożliwia podłączenie obiektywu do komputera i personalizowanie konstrukcji według własnych potrzeb i preferencji. Dzięki oprogramowaniu Sigma Optimization Pro będziemy w stanie samodzielnie wgrywać na przykład nowe aktualizacje.]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
11
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)