Zeiss Batis 25 mm f/2 - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
3.5
Optyka:
6.5
Budowa:
8
Marka:
Carl Zeiss
Nasza ocena:

70%

Metalowy i uszczelniony korpus, zaawansowany układ optyczny, a także nowatorski ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań wykorzystanych w obiektywie Zeiss Batis 25 mm f/2. Jednak czy nowa propozycja niemieckiego producenta sprosta wymaganiom profesjonalnych fotografów?

1
Michał Chrzanowski
11 Wrzesień 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

3. Autofokus


Zeiss Batis 25 mm f/2 został wyposażony w system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Po zamocowaniu Batisa do aparatu Sony A7R otrzymaliśmy tandem, który zapewnia solidny i płynnie działający mechanizm autofokusa. O ile jego precyzja nie budzi wątpliwości (nie ma błędnego potwierdzenia), o tyle szybkość pozostawia już sporo do życzenia. Przeostrzanie przez cały zakres trwa około 0,4-0,5 sekundy. Po chwili obiektyw poprawnie ją ustawia, jednak zajmuje mu to nieco więcej czasu. Z kolei minimalna odległość ostrzenia wynosi 20 cm. Dzięki temu będziemy w stanie podejść bliżej fotografowanych obiektów a przy szeroko otwartej przysłonie f/2 jeszcze bardziej odseparujemy główny obiekt zdjęcia od tła.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Za sprawą dedykowanego pierścienia umieszczonego na tubusie możliwe jest również ręczne ustawianie ostrości. Co więcej, w połączeniu z możliwością podglądu ostrzenia dostępną w aparatach z serii A7 otrzymamy zestaw, którym precyzyjnie wyostrzymy nawet najdrobniejszy szczegół.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
11
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)