Autofokus

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
3.5
Optyka:
6.5
Budowa:
8
Marka:
Carl Zeiss
Nasza ocena:

70%

Metalowy i uszczelniony korpus, zaawansowany układ optyczny, a także nowatorski ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań wykorzystanych w obiektywie Zeiss Batis 25 mm f/2. Jednak czy nowa propozycja niemieckiego producenta sprosta wymaganiom profesjonalnych fotografów?

Autor: Michał Chrzanowski

11 Wrzesień 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

3. Autofokus


Zeiss Batis 25 mm f/2 został wyposażony w system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Po zamocowaniu Batisa do aparatu Sony A7R otrzymaliśmy tandem, który zapewnia solidny i płynnie działający mechanizm autofokusa. O ile jego precyzja nie budzi wątpliwości (nie ma błędnego potwierdzenia), o tyle szybkość pozostawia już sporo do życzenia. Przeostrzanie przez cały zakres trwa około 0,4-0,5 sekundy. Po chwili obiektyw poprawnie ją ustawia, jednak zajmuje mu to nieco więcej czasu. Z kolei minimalna odległość ostrzenia wynosi 20 cm. Dzięki temu będziemy w stanie podejść bliżej fotografowanych obiektów a przy szeroko otwartej przysłonie f/2 jeszcze bardziej odseparujemy główny obiekt zdjęcia od tła.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Za sprawą dedykowanego pierścienia umieszczonego na tubusie możliwe jest również ręczne ustawianie ostrości. Co więcej, w połączeniu z możliwością podglądu ostrzenia dostępną w aparatach z serii A7 otrzymamy zestaw, którym precyzyjnie wyostrzymy nawet najdrobniejszy szczegół.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ten obiektyw to dla średniego formatu przepustka do świata dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, jak Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR i GFX 100S II radzą sobie w praktyce.
36
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Następca modelu Tamron 70-300 mm, kompaktowego tele dla pełnoklatkowych aparatów Sony, zwiększa zakres tylko o 20 mm. Być może jednak jest to 20 mm, które zmienia wszystko.
27
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon prezentuje długo wyczekiwany obiektyw RF 35 mm f/1.4L. Bardziej poręczny od lustrzankowego poprzednika, wyposażony w nowy napęd AF oraz pierścień przysłony skierowany jest zarówno do...
39
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)