Konstrukcja

Metalowy i uszczelniony korpus, zaawansowany układ optyczny, a także nowatorski ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań wykorzystanych w obiektywie Zeiss Batis 25 mm f/2. Jednak czy nowa propozycja niemieckiego producenta sprosta wymaganiom profesjonalnych fotografów?

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
3.5
Optyka:
6.5
Budowa:
8
Nasza ocena
70%
Spis treści
Zeiss Batis 25 mm f/2 - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia do pobrania

 

2. Konstrukcja


Zeiss Batis 25 mm f/2 robi świetne pierwsze wrażenie. I nie mogło być inaczej, ponieważ przez producenta pozycjonowany jest jako szkło klasy premium kierowane do profesjonalnych fotografów. Obiektyw charakteryzuje się bardzo solidnym i precyzyjnym wykonaniem i trudno doszukać się jakichkolwiek konstrukcyjnych niedociągnięć. Obudowa wraz z bagnetem jest wykonana ze stopu metali. Dodatkowo została uszczelniona, dzięki czemu układ optyczny i wrażliwa elektronika chronione są przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym wszystkie elementy są starannie dopasowane i tworzą spójną i zwartą całość, która sprawia wrażenie odpornej i wytrzymałej na uszkodzenia mechaniczne.

Zeiss Batis 25 mm f/2 Zeiss Batis 25 mm f/2

Nowy Batis to także futurystyczny projekt - zresztą sam producent nazywa ten model “obiektywem nowej ery”. Na obudowie nie znajdziemy żadnych przycisków czy przełączników. Konstruktorzy świadomie zrezygnowali z klasycznych rozwiązań co oczywiście nie wszystkim przypadnie do gustu. Nam jednak odpowiada ten minimalizm. Czarny, gładki i połyskujący tubus może się podobać ale niestety jest on podatny na zabrudzenia i pozostają na nim ślady palców. Nie wygląda to zbyt estetycznie,obudowę trudno też doprowadzić do wyjściowego stanu.
Zeiss Batis 25 mm f/2 Zeiss Batis 25 mm f/2 Zeiss Batis 25 mm f/2

Na korpusie znajdują się jedynie pierścień ustawiania ostrości oraz niewielki ekran OLED, który jest cechą charakterystyczną obiektywów z serii Batis. Na wyświetlaczu pojawiają się informacje o odległości ostrzenia oraz parametry głębi ostrości. Trzeba przyznać, że jest to faktycznie funkcjonalne udogodnienie, a nie jedynie ciekawostka i zagranie marketingowe. Ekran jest bardzo wyraźny, co ułatwia korzystanie z obiektywu w słabych warunkach oświetleniowych. W słoneczny dzień informacje również są czytelne nawet pod ostre światło. Oczywiście pewien niedosyt pozostawia fakt, że na ekranie nie jest wyświetlana wartość przysłony. Miejmy nadzieję, że w kolejnych modelach producent rozwinie funkcjonalność ekranu.

Z kolei pierścień ustawiania ostrości został wykonany z matowej gumy, która jest przyjemna w dotyku. Co więcej, jego działanie można uznać za wzorcowe - obraca się bardzo płynnie, z odpowiednim i wyczuwalnym oporem. Dzięki temu ręczne ustawianie ostrości jest wygodne i precyzyjne. Wielka szkoda, że producent nie zdecydował się umieścić na obudowie także pierścienia przysłony, który w konstrukcjach tego typu jest jak najbardziej wskazany.
Zeiss Batis 25 mm f/2 Zeiss Batis 25 mm f/2 - pierścień ustawiania ostrości

Układ optyczny obiektywu Zeiss Batis 25 mm f/2 bazuje na projekcie Zeiss Distagon i zbudowany jest na bazie dziesięciu elementów rozmieszczonych w ośmiu grupach. Według producenta wykorzystany układ soczewek ma zapewnić bardzo dobrą jakość obrazu w całym kadrze. Przysłona f/2, którą możemy przymknąć do f/22, powinna przekładać się na delikatne rozmycie drugiego planu. Jednakże biorąc pod uwagę specyfikę krótszej ogniskowej 25 mm, głębia ostrości i tak będzie dość duża - nawet na najszerzej otwartej przysłonie.

Obiektyw mierzy 92 x 78 mm i waży 335 g, zaś średnica filtra wynosi 75 mm. Nowego Batisa nie można więc nazwać małą i kompaktową konstrukcją. Na tle konkurencji jest po prostu duży. Dla porównania jeden z jego głównych konkurentów, model Sony FE 28 mm f/2, ma wymiary 64 x 60 mm i waży zaledwie 200 g. Jednak większe gabaryty Batisa ostatecznie nie muszą okazać się uciążliwą wadą. Po jego podłączeniu do aparatu Sony A7R powstanie całkiem poręczny i dobrze wyważony zestaw, który wygodnie leży w dłoniach.
Zeiss Batis 25 mm f/2 wraz z Sony A7R Zeiss Batis 25 mm f/2 wraz z Sony A7R Zeiss Batis 25 mm f/2 wraz z Sony A7R

W zestawie handlowym - poza samym obiektywem - otrzymujemy także przedni i tylny dekielek oraz osłonę przeciwsłoneczną, a całość jest zamknięta w stylowym pudełku. Przednia zaślepka dzięki podwójnemu uchwytowi jest wygodna w użyciu, z kolei osłona przeciwsłoneczna jest nie tylko funkcjonalna (skutecznie zapobiega wpadaniu światła na przednią soczewkę), lecz także stylowa i elegancka, dzięki czemu perfekcyjnie wpasowuje się w ogólny design obiektywu.







]> */


]

Spis treści
Zeiss Batis 25 mm f/2 - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia do pobrania
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: test
logo logo
Magazyny
Zamów