Zeiss Batis 25 mm f/2 - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
3.5
Optyka:
6.5
Budowa:
8
Marka:
Carl Zeiss
Nasza ocena:

70%

Metalowy i uszczelniony korpus, zaawansowany układ optyczny, a także nowatorski ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań wykorzystanych w obiektywie Zeiss Batis 25 mm f/2. Jednak czy nowa propozycja niemieckiego producenta sprosta wymaganiom profesjonalnych fotografów?

Autor: Michał Chrzanowski

11 Wrzesień 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

1. Wstęp


Znana i ceniona przez zawodowców pracownia Carl Zeiss poszerzyła swoją ofertę zaawansowanych obiektywów, prezentując w drugim kwartale 2015 roku nowatorską linię o nazwie Batis. W jej skład wchodzą na razie dwie stałki - przetestowany przez nas portretowy Batis 85 mm f/1.8 oraz właśnie szerokokątny Batis 25 mm f/2. Obie konstrukcje przeznaczone są do pełnoklatkowych aparatów Sony z mocowaniem E.

Zeiss Batis 25 mm f/2 - podobnie jak jego większy brat - posiada zaawansowany układ optyczny, system autofokusa oraz znajdujący się na obudowie innowacyjny wyświetlacz OLED, z którego odczytamy informacje o odległości ostrzenia oraz głębi ostrości. Ponadto, metalowa obudowa została uszczelniona, przez co jest chroniona przed kurzem i wilgocią. Dla kogo więc nowa propozycja niemieckiego producenta może okazać się dobrym wyborem? Na pewno dla fotografów krajobrazu, ale ze względu na dość szeroką ogniskową 25 mm i jasność f/2 - może być także z powodzeniem wykorzystywany w fotoreportażu, dokumencie lub podczas fotografowania życia ulicy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Niestety Batis 25 mm f/2 nie należy do najtańszych. W polskiej dystrybucji jest już dostępny w cenie około 5500 zł. To całkiem sporo, zwłaszcza, że na rynku jest już kilka modeli, które oferują podobne parametry w dużo niższych cenach. Ciekawą opcją może okazać się chociażby Sony FE 28 mm f/2. Za ten obiektyw przyjdzie zapłacić około 1900 zł (najtańsza stałka w systemie). Kożystając z adaptera Sony LA-EA4 (około 1300 zł) możemy też podpinać obiektywy z mocowaniem typu A. Dzięki temu konkurencję dla Batisa będą stanowić Sony Zeiss Distagon T* 24 mm f/2 ZA SSM (około 4500 zł) lub Sony 20 mm f/2.8 (około 2500 zł).

Jak nowy Zeiss Batis 25 mm f/2 wypada na tle konkurencji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym teście. Zaprezentujemy wyniki testów laboratoryjnych oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy z aparatem Sony A7R.
]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon prezentuje długo wyczekiwany obiektyw RF 35 mm f/1.4L. Bardziej poręczny od lustrzankowego poprzednika, wyposażony w nowy napęd AF oraz pierścień przysłony skierowany jest zarówno do...
38
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To dziś najlżejszy i najbardziej poręczny teleobiektyw w swojej klasie. Oto, jak ta wyjątkowa konstrukcja dla fotografów sportu i dzikiej przyrody sprawdza się w praktyce.
23
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Najjaśniejszy obiektyw standardowy w ofercie producenta pretenduje do miana najdoskonalszej konstrukcji tego typu na rynku. Sprawdzamy czy będąc o połowę tańszym jest w stanie...
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)