Sony A7 i A7R - pełna klatka w bezlusterkowcu

Autor: Michal Grzegorczyk

16 Październik 2013
Artykuł na: 17-22 minuty
Koncern Sony zaprezentował dwa bezlusterkowce wyposażone w pełnoklatkowe matryce. Model Sony A7 został wyposażony w 24-megapikselowy sensor CMOS z detekcją kontrastu na sensorze, natomiast A7R ma 36-megapikselowy sensor bez filtra dolnoprzepustowego. Obydwa aparaty mają szybki procesor obrazu BIONZ X, łączność Wi-Fi i wizjer elektroniczny o wysokiej rozdzielczości. Na użytkowników czeka też pięć nowych obiektywów z bagnetem E kryjących format pełnej klatki.

Informacje o "pełnoklatkowych NEX-ach" pojawiały się w internecie już od kilku miesięcy. Dziś oficjalnie debiutują dwa modele: Sony A7 i A7R. Jak widać, japoński producent nie użył nazwy NEX, choć mamy do czynienia ze stosunkowo niewielkimi bezlusterkowcami, tyle że wyposażonymi w pełnoklatkowe matryce. Pod względem budowy, cech i funkcji obydwa aparaty są niemal identyczne. Różnią się jednym, choć kluczowym elementem - matrycą.

Model Sony A7 został wyposażony w 24,3 megapikselowy sensor Exmor CMOS o rozmiarze klatki filmu małoobrazkowego (a dokładnie 35,8 x 23,9 mm). Na matrycy znalazły się czujniki detekcji fazowej, dzięki czemu aparat może się pochwalić szybkim, hybrydowym systemem ustawiania ostrości Fast Hybrid AF. W trybie detekcji fazy użytkownik może korzystać ze 117 pól, natomiast w trybie detekcji kontrastu ich liczba jest ograniczona do 25.

Model A7R dostał natomiast 36,4-megapikselowy, pełnoklatkowy sensor Exmor CMOS z technologią gapless on chip (chodzi o redukcję odległości między pikselami), który na swojej powierzchni nie ma czujników detekcji fazy. Matryca A7R została również pozbawiona filtra dolnoprzepustowego. Użytkownik może korzystać jedynie z 25-polowego autofokusa opartego na detekcji kontrastu. Jeszcze jedną różnicą wynikającą z zastosowania innych matryc jest maksymalna prędkość zdjęć seryjnych. Mniejsze pliki generowane przez 24-megapikselowy sensor Sony A7 pozwalają na osiągnięcie 5 kl/s, natomiast w przypadku A7R to 4 kl/s. Za obróbkę zdjęć w obydwu modelach odpowiada nowy procesor BIONZ X.

Pozostałe funkcje i cechy obydwu aparatów są wspólne. Bezlusterkowce z serii A7 mają uszczelnioną, magnezową obudowę i dobrze znany bagnet E, do którego będzie można podpiąć pięć nowych obiektywów kryjących pełną klatkę (piszemy o nich w osobnych newsach). Do kadrowania może służyć 3-calowy, odchylany ekran LCD lub wizjer o rozmiarze 0,5 cala i imponującej rozdzielczości 2 359 296 punktów. Dzięki wbudowanej łączności Wi-Fi (z technologią NFC) użytkowik może też zdalnie kontrolować obraz z aparatu za pomocą smartfona lub tabletu. Do aparatów można wgrywać dodatkowe aplikacje w ramach serwisu PlayMemories Camera Apps. Na przykład dzięki nowej aplikacji "Wielokrotna ekspozycja" można z łatwością nałożyć na siebie szereg obrazów i uzyskać widowiskowe rezultaty z wykorzystaniem szeregu zaprogramowanych motywów artystycznych oraz ręcznych trybów mieszania obrazów - czytamy w informacji prasowej.

Obydwa aparaty potrafią filmować w rozdzielczości Full HD 50p z wykorzystaniem formatów AVCHD lub MP4. Istnieje możliwość wypuszczenia "czystego" sygnału HD przez złącze HDMI tak, że można go wyświetlić na zewnętrznym monitorze albo zarejestrować na nagrywarce. Modele A7 i A7R mają stopki Multi-interface, do których poza lampami (nie mają wbudowanego flesza) można podłączać akcesoria pomocne przy filmowaniu, na przykład zewnętrzny mikrofon kierunkowy.

Aparaty Sony A7 i A7R trafią do sklepów w połowie listopada. Model A7R będzie kosztował w Polsce 9999 złotych i będzie sprzedawany tylko jako sam korpus. Model A7 ma kosztować 7299 złotych za body i 8799 złotych za zestaw z obiektywem FE 28-70 mm f/3,5-5,6.

NazwaSony A7
Typaparat systemowy z wymienną optyką
Efektywna rozdzielczość24,3 Mp
Sensor
 • 35,8 x 23,9 mm
 • CMOS Exmor
 • 24,3 Mp
 • filtr kolorów podstawowych
Pamięć
 • SD/SDHC/SDXC
 • MS Duo / MS Duo Pro
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)
Obiektywbagnet Sony E, mnożnik ogniskowej 1x
Migawka1/8000 - 30s
Pomiar światła
 • TTL
 • wielosegmentowy (1200 stref)
 • centralnie ważony
 • punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 5 EV co 0,3 EV
Blokada ekspozycjitak
Metody pomiaru ostrościhybrydowy AF: detekcja fazy na matrycy, detekcja kontrastu
Tryby pracy autofocusa117 pól w detekcji fazy, 25 pól w detekcji kontrasru
Manual focustak
Blokada ostrościtak
CzułośćISO 100 - ISO 25600
Zdjęcia seryjne5 kl/s
Rejestracja filmutak, AVCHD: 1920 x 1080p, 50 kl/s
Monitor LCD
 • 3-calowy
 • uchylny
Lampa błyskowabrak wbudowanej
Stopka akcesoriówtak, Multi Interface Shoe
Wizjerelektroniczny, wizjer XGA OLED Tru-Finder 2 359 000 punktów, korekcja dioptrii -4/+3, pole krycia 100%
Samowyzwalacz2 lub 10 s
ZłączaUSB 2.0 Hi-Speed, HDMI
Zasilanieakumulator litowo-jonowy NP-FW50
Obudowamagnezowa
Wymiary126,9 x 94,4 x 48,2 mm
Waga416 g (bez akumulatora i karty), 474 gramy (z akumulatorem i kartą pamięci)
Ocena w teście DIWA85% (6)
Test Fotopolis17912
Artykuł na Fotopolis17732
NazwaSony A7R
Typaparat systemowy z wymienną optyką
Efektywna rozdzielczość36,4 Mp
Sensor
 • 35,8 x 23,9 mm
 • CMOS Exmor
 • 36,4 Mp
 • filtr kolorów podstawowych
Pamięć
 • SD/SDHC/SDXC
 • MS Duo / MS Duo Pro
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)
Obiektywbagnet Sony E, mnożnik ogniskowej 1x
Migawka1/8000 - 30s
Pomiar światła
 • TTL
 • wielosegmentowy (1200 stref)
 • centralnie ważony
 • punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 5 EV co 0,3 EV
Blokada ekspozycjitak
Metody pomiaru ostrościdetekcja kontrastu
Tryby pracy autofocusa25 pól
Manual focustak
Blokada ostrościtak
CzułośćISO 100 - ISO 25600
Zdjęcia seryjne4 kl/s
Rejestracja filmutak, AVCHD: 1920 x 1080p, 50 kl/s
Monitor LCD
 • 3-calowy
 • uchylny
Lampa błyskowabrak wbudowanej
Stopka akcesoriówtak, Multi Interface Shoe
Wizjerelektroniczny, wizjer XGA OLED Tru-Finder 2 359 000 punktów, korekcja dioptrii -4/+3, pole krycia 100%
Samowyzwalacz2 lub 10 s
ZłączaUSB 2.0 Hi-Speed, HDMI
Zasilanieakumulator litowo-jonowy NP-FW50
Obudowamagnezowa
Wymiary126,9 x 94,4 x 48,2 mm
Waga407 g (bez akumulatora i karty), 465 gramy (z akumulatorem i kartą pamięci)
Ocena w teście DIWA85% (6)
Test Fotopolis17874
Artykuł na Fotopolis17732

Sony A7R: najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat pełnoklatkowy z wymiennymi obiektywami
Aparaty serii a7 to pierwsze na świecie bezlusterkowce z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu

- Nowo opracowana pełnoklatkowa matryca obrazu Exmor CMOS typu "gapless on chip" bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, o efektywnej rozdzielczości 36,4 megapiksela
- Nowy, trzy razy szybszy procesor BIONZ X z nowym systemem strefowej redukcji szumu
- Nowo opracowany inteligentny system automatyki ostrości, o 35% szybszy od standardowych systemów opartych na detekcji kontrastu
- Udoskonalony wizjer XGA OLED Tru-Finder o szerokim polu widzenia
- Praktyczny, niezawodny i intuicyjny w użyciu aparat z zabezpieczonym przed kurzem i wilgocią korpusem ze stopu magnezowego i rozbudowanymi funkcjami ręcznego wyboru ustawień
-Zapis progresywnego obrazu filmowego Full HD (1920x1080 50p/25p) [iv] w formacie AVCHD z możliwością regulacji dźwięku i reprodukcją "czystego" sygnału HDMI
- Wyjście obrazu fotograficznego 4K i zgodność z technologią TRILUMINOS Display
- Łatwość podłączania smartfonów i tabletów z użyciem technologii NFC i Wi-Fi

Niecierpliwie wyczekiwany przez zawodowców i zaawansowanych fotoamatorów aparat Sony A7R otwiera nowy rozdział w historii cyfrowych aparatów fotograficznych. Zastosowanie pełnoklatkowej matrycy w mieszczącym się na dłoni, bezlustrowym aparacie z wymiennymi obiektywami pozwoliło na połączenie olbrzymiego potencjału fotograficznego z lekkością i poręcznością.

Aparaty A7R i A7 rozpościerają przed doświadczonymi fotografami nowe horyzonty możliwości artystycznych, których wykorzystanie umożliwi sześć [v] nowych obiektywów Sony i Carl Zeiss do matryc pełnoklatkowych, doskonałych zarówno do fotografowania, jak i nagrywania filmów Full HD.

Piękny, wygodny przy długotrwałym użytkowaniu aparat A7R to zaawansowane narzędzie stworzone w pierwszym rzędzie dla doświadczonych fotografów. Do wybierania ustawień służą w nim przednie i tylne pokrętło, kółko sterujące i pokrętło kompensacji ekspozycji. Można ich intuicyjnie używać, komponując ujęcia z użyciem kontrastowego wizjera XGA OLED Tru-Finder o wysokiej rozdzielczości lub uchylnego, 3-calowego ekranu LCD.

W pełnoklatkowym przetworniku obrazu Exmor CMOS zastosowano technologie koncentracji światła i powiększania elementów światłoczułych oraz nową konstrukcję "gapless on chip", która eliminuje przerwy między sąsiadującymi pikselami. Wprowadzenie tych ulepszeń zaowocowało większą światłoczułością i rozdzielczością oraz niższym poziomem szumów - mimo bardzo wysokiej rozdzielczości skutkującej mniejszymi wymiarami poszczególnych pikseli.

Dzięki połączeniu pełnoklatkowej matrycy obrazu z nowym, wydajnym procesorem BIONZ X aparat A7R zapewnia profesjonalną jakość nagrywanych filmów Full HD [vi] i nawet przy słabym oświetleniu pozwala na uzyskanie wiernie odwzorowanego obrazu filmowego z bogatą kolorystyką i małą ilością szumu. Podczas filmowania można obecnie korzystać z ulepszonej funkcji Clear Image Zoom, uzyskując większe zbliżenia bez ograniczenia liczby pikseli. Zaawansowani wideofilmowcy z zadowoleniem powitają również takie profesjonalne rozwiązania, jak regulacja i kontrola poziomu dźwięku czy wyjście "czystego" sygnału HDMI, służące do wyświetlania filmu na zewnętrznym monitorze lub nagrywania go na inne urządzenie.

Model A7R jest wyposażony w szybki, inteligentny system automatyki ostrości. Pełną personalizację aparatu oraz dostosowanie go do własnych potrzeb i stylu pracy umożliwia natomiast 9 przycisków o programowalnym działaniu, do których można łącznie przypisać 46 funkcji [vii]. Nawet wtedy, kiedy fotografowana postać jest częściowo odwrócona od obiektywu, z jednoczesnym ustawieniem małej głębi ostrości, twarz będzie ostra dzięki precyzyjnemu systemowi wykrywania oczu (eye AF), który pozwala nadać priorytet nawet jednej widocznej źrenicy.

Zdjęcia o wysokiej rozdzielczości można oglądać bezpośrednio na telewizorach 4K, zapewniających czterokrotnie więcej szczegółów niż modele Full HD. Zgodność z technologią TRILUMINOS Colour oznacza, że przy wyświetlaniu zdjęć i filmów na telewizorze BRAVIA z ekranem TRILUMINOS Display obraz będzie zachwycał nadzwyczajnym bogactwem naturalnie wyglądających barw.

Wbudowane technologie bezprzewodowe Wi-Fi i NFC pozwalają jednym dotknięciem łączyć aparat z produktami z rodziny Xperia, jak również smartfonami i tabletami z systemem Android i technologią NFC. Serwis PlayMemories Camera Apps oferuje z kolei szereg darmowych i płatnych aplikacji, między innymi dodatkowe filtry i efekty zdjęciowe, narzędzia i inne.

Dzięki nowej aplikacji "Wielokrotna ekspozycja" można z łatwością nałożyć na siebie szereg obrazów i uzyskać widowiskowe rezultaty z wykorzystaniem szeregu zaprogramowanych motywów artystycznych oraz ręcznych trybów mieszania obrazów.

Aparat A7R jest dostarczany z fabrycznie zainstalowaną aplikacją "Smart Remote Control". Pozwala ona nastawiać ekspozycję i wyzwalać migawkę smartfonem. Bardzo przydaje się podczas zdjęć grupowych i autoportretowych z użyciem statywu. Automatyczne przesyłanie wykonanych zdjęć do urządzenia mobilnego umożliwia ich błyskawiczne sprawdzenie i zaprezentowanie.

Mimo że korpus aparatu A7R jest wykonany z mocnego stopu magnezowego i zabezpieczony przed kurzem i wilgocią, waży tylko 407 g (sam korpus). Tym samym model A7R jest najmniejszym i najlżejszym na świecie aparatem z wymiennymi obiektywami i pełnoklatkową matrycą obrazu.

Dla zawodowych fotografów i fotoamatorów-pasjonatów ważnym atutem będzie najwyższa w historii rodziny A rozdzielczość obrazu. Nowy, pełnoklatkowy przetwornik Exmor CMOS ma około 36,4 megapiksela efektywnej rozdzielczości i zapewnia niespotykaną dotąd w tej klasie urządzeń szczegółowość obrazu. Matryca modelu A7R nie zawiera optycznego filtra dolnoprzepustowego, co pozwala na maksymalne wykorzystanie jej wyjątkowej szczegółowości. Uzupełnia ją procesor obrazu Sony BIONZ X najnowszej generacji. Do jego zadań należy wydobywanie szczegółów z obrazu i osłabianie szumów w szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600. (Uwaga: zakres ten można zwiększyć w trybie wieloklatkowej redukcji szumów do ISO 51 200 i zmniejszyć do ISO 50.)]

{BIT|Nowe obiektywy z mocowaniem typu E przeznaczone do pełnoklatkowych matryc obrazu

Sony oferuje również pięć nowych obiektywów z mocowaniem typu E, które w pełni wykorzystują potencjał pełnoklatkowej serii A7. Znajdziemy wśród nich dwa średniozakresowe obiektywy zmiennoogniskowe (Sony i Carl Zeiss), dwa stałoogniskowe modele Sonnar T* o dużej jasności oraz teleobiektyw zmiennoogniskowy typu G o wysokiej jakości. W sprzedaży pojawi się również nowy adapter mocowania, który pozwoli na korzystanie z obiektywów z mocowaniem typu A przeznaczonych do matryc pełnoklatkowych, takich jak kolejna nowość Sony: teleobiektyw zmiennoogniskowy SAL70200G2 70-200 mm F2,8 G SSM II.

Wraz z aparatem A7R pojawią się nowe akcesoria. Uchwyt VG-C1EM ułatwia wykonywanie zdjęć w układzie pionowym, a dzięki miejscu na dwa akumulatory NP-FW50 pozwala na wydłużenie czasu pracy aparatu. Ładowarka BC-TRW jest wyposażona w diodowy wskaźnik do kontroli stanu ładowania. Po podłączeniu do odpowiedniego kabla zdalna stopka FA-CS1M umożliwi instalację lampy błyskowej poza stopką aparatu. W ofercie znajdzie się również luksusowa, skórzana torba LCS-ELCA, która zabezpieczy przenoszony aparat przed pobrudzeniem i porysowaniem.

Lekki, nieduży, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymienną optyką Sony A7R można już rezerwować na stronie www.sony.pl, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w połowie listopada.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 Go 3S - rejestracja 4K, nowe funkcje i wodoodporność do 10 metrów
Insta360 Go 3S - rejestracja 4K, nowe funkcje i wodoodporność do 10 metrów
Insta360 wprowadza zaktualizowaną wersję miniaturowej kamerki Go 3. Wyposażona w nowy procesor, oferuje jeszcze większą swobodę nagrywania materiałów do mediów społecznościowych.
5
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Fotografia bez kitu - nowe promocje w Cyfrowe.pl
Cyfrowe.pl wystartowało z nową kampanią. Fotografia bez kitu, to niższe ceny na wybrane produkty, kody promocyjne i specjalne oferty na sprzęt używany.
3
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (23)