Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sony A7 i A7R - pełna klatka w bezlusterkowcu

0

Autor: Michal Grzegorczyk

16 Październik 2013
Artykuł na: 17-22 minuty
Koncern Sony zaprezentował dwa bezlusterkowce wyposażone w pełnoklatkowe matryce. Model Sony A7 został wyposażony w 24-megapikselowy sensor CMOS z detekcją kontrastu na sensorze, natomiast A7R ma 36-megapikselowy sensor bez filtra dolnoprzepustowego. Obydwa aparaty mają szybki procesor obrazu BIONZ X, łączność Wi-Fi i wizjer elektroniczny o wysokiej rozdzielczości. Na użytkowników czeka też pięć nowych obiektywów z bagnetem E kryjących format pełnej klatki.

Informacje o "pełnoklatkowych NEX-ach" pojawiały się w internecie już od kilku miesięcy. Dziś oficjalnie debiutują dwa modele: Sony A7 i A7R. Jak widać, japoński producent nie użył nazwy NEX, choć mamy do czynienia ze stosunkowo niewielkimi bezlusterkowcami, tyle że wyposażonymi w pełnoklatkowe matryce. Pod względem budowy, cech i funkcji obydwa aparaty są niemal identyczne. Różnią się jednym, choć kluczowym elementem - matrycą.

Model Sony A7 został wyposażony w 24,3 megapikselowy sensor Exmor CMOS o rozmiarze klatki filmu małoobrazkowego (a dokładnie 35,8 x 23,9 mm). Na matrycy znalazły się czujniki detekcji fazowej, dzięki czemu aparat może się pochwalić szybkim, hybrydowym systemem ustawiania ostrości Fast Hybrid AF. W trybie detekcji fazy użytkownik może korzystać ze 117 pól, natomiast w trybie detekcji kontrastu ich liczba jest ograniczona do 25.

Model A7R dostał natomiast 36,4-megapikselowy, pełnoklatkowy sensor Exmor CMOS z technologią gapless on chip (chodzi o redukcję odległości między pikselami), który na swojej powierzchni nie ma czujników detekcji fazy. Matryca A7R została również pozbawiona filtra dolnoprzepustowego. Użytkownik może korzystać jedynie z 25-polowego autofokusa opartego na detekcji kontrastu. Jeszcze jedną różnicą wynikającą z zastosowania innych matryc jest maksymalna prędkość zdjęć seryjnych. Mniejsze pliki generowane przez 24-megapikselowy sensor Sony A7 pozwalają na osiągnięcie 5 kl/s, natomiast w przypadku A7R to 4 kl/s. Za obróbkę zdjęć w obydwu modelach odpowiada nowy procesor BIONZ X.

Pozostałe funkcje i cechy obydwu aparatów są wspólne. Bezlusterkowce z serii A7 mają uszczelnioną, magnezową obudowę i dobrze znany bagnet E, do którego będzie można podpiąć pięć nowych obiektywów kryjących pełną klatkę (piszemy o nich w osobnych newsach). Do kadrowania może służyć 3-calowy, odchylany ekran LCD lub wizjer o rozmiarze 0,5 cala i imponującej rozdzielczości 2 359 296 punktów. Dzięki wbudowanej łączności Wi-Fi (z technologią NFC) użytkowik może też zdalnie kontrolować obraz z aparatu za pomocą smartfona lub tabletu. Do aparatów można wgrywać dodatkowe aplikacje w ramach serwisu PlayMemories Camera Apps. Na przykład dzięki nowej aplikacji "Wielokrotna ekspozycja" można z łatwością nałożyć na siebie szereg obrazów i uzyskać widowiskowe rezultaty z wykorzystaniem szeregu zaprogramowanych motywów artystycznych oraz ręcznych trybów mieszania obrazów - czytamy w informacji prasowej.

Obydwa aparaty potrafią filmować w rozdzielczości Full HD 50p z wykorzystaniem formatów AVCHD lub MP4. Istnieje możliwość wypuszczenia "czystego" sygnału HD przez złącze HDMI tak, że można go wyświetlić na zewnętrznym monitorze albo zarejestrować na nagrywarce. Modele A7 i A7R mają stopki Multi-interface, do których poza lampami (nie mają wbudowanego flesza) można podłączać akcesoria pomocne przy filmowaniu, na przykład zewnętrzny mikrofon kierunkowy.

Aparaty Sony A7 i A7R trafią do sklepów w połowie listopada. Model A7R będzie kosztował w Polsce 9999 złotych i będzie sprzedawany tylko jako sam korpus. Model A7 ma kosztować 7299 złotych za body i 8799 złotych za zestaw z obiektywem FE 28-70 mm f/3,5-5,6.

NazwaSony A7
Typaparat systemowy z wymienną optyką
Efektywna rozdzielczość24,3 Mp
Sensor
 • 35,8 x 23,9 mm
 • CMOS Exmor
 • 24,3 Mp
 • filtr kolorów podstawowych
Pamięć
 • SD/SDHC/SDXC
 • MS Duo / MS Duo Pro
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)
Obiektywbagnet Sony E, mnożnik ogniskowej 1x
Migawka1/8000 - 30s
Pomiar światła
 • TTL
 • wielosegmentowy (1200 stref)
 • centralnie ważony
 • punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 5 EV co 0,3 EV
Blokada ekspozycjitak
Metody pomiaru ostrościhybrydowy AF: detekcja fazy na matrycy, detekcja kontrastu
Tryby pracy autofocusa117 pól w detekcji fazy, 25 pól w detekcji kontrasru
Manual focustak
Blokada ostrościtak
CzułośćISO 100 - ISO 25600
Zdjęcia seryjne5 kl/s
Rejestracja filmutak, AVCHD: 1920 x 1080p, 50 kl/s
Monitor LCD
 • 3-calowy
 • uchylny
Lampa błyskowabrak wbudowanej
Stopka akcesoriówtak, Multi Interface Shoe
Wizjerelektroniczny, wizjer XGA OLED Tru-Finder 2 359 000 punktów, korekcja dioptrii -4/+3, pole krycia 100%
Samowyzwalacz2 lub 10 s
ZłączaUSB 2.0 Hi-Speed, HDMI
Zasilanieakumulator litowo-jonowy NP-FW50
Obudowamagnezowa
Wymiary126,9 x 94,4 x 48,2 mm
Waga416 g (bez akumulatora i karty), 474 gramy (z akumulatorem i kartą pamięci)
Ocena w teście DIWA85% (6)
Test Fotopolis17912
Artykuł na Fotopolis17732
NazwaSony A7R
Typaparat systemowy z wymienną optyką
Efektywna rozdzielczość36,4 Mp
Sensor
 • 35,8 x 23,9 mm
 • CMOS Exmor
 • 36,4 Mp
 • filtr kolorów podstawowych
Pamięć
 • SD/SDHC/SDXC
 • MS Duo / MS Duo Pro
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)
Obiektywbagnet Sony E, mnożnik ogniskowej 1x
Migawka1/8000 - 30s
Pomiar światła
 • TTL
 • wielosegmentowy (1200 stref)
 • centralnie ważony
 • punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 5 EV co 0,3 EV
Blokada ekspozycjitak
Metody pomiaru ostrościdetekcja kontrastu
Tryby pracy autofocusa25 pól
Manual focustak
Blokada ostrościtak
CzułośćISO 100 - ISO 25600
Zdjęcia seryjne4 kl/s
Rejestracja filmutak, AVCHD: 1920 x 1080p, 50 kl/s
Monitor LCD
 • 3-calowy
 • uchylny
Lampa błyskowabrak wbudowanej
Stopka akcesoriówtak, Multi Interface Shoe
Wizjerelektroniczny, wizjer XGA OLED Tru-Finder 2 359 000 punktów, korekcja dioptrii -4/+3, pole krycia 100%
Samowyzwalacz2 lub 10 s
ZłączaUSB 2.0 Hi-Speed, HDMI
Zasilanieakumulator litowo-jonowy NP-FW50
Obudowamagnezowa
Wymiary126,9 x 94,4 x 48,2 mm
Waga407 g (bez akumulatora i karty), 465 gramy (z akumulatorem i kartą pamięci)
Ocena w teście DIWA85% (6)
Test Fotopolis17874
Artykuł na Fotopolis17732

Sony A7R: najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat pełnoklatkowy z wymiennymi obiektywami
Aparaty serii a7 to pierwsze na świecie bezlusterkowce z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu

- Nowo opracowana pełnoklatkowa matryca obrazu Exmor CMOS typu "gapless on chip" bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, o efektywnej rozdzielczości 36,4 megapiksela
- Nowy, trzy razy szybszy procesor BIONZ X z nowym systemem strefowej redukcji szumu
- Nowo opracowany inteligentny system automatyki ostrości, o 35% szybszy od standardowych systemów opartych na detekcji kontrastu
- Udoskonalony wizjer XGA OLED Tru-Finder o szerokim polu widzenia
- Praktyczny, niezawodny i intuicyjny w użyciu aparat z zabezpieczonym przed kurzem i wilgocią korpusem ze stopu magnezowego i rozbudowanymi funkcjami ręcznego wyboru ustawień
-Zapis progresywnego obrazu filmowego Full HD (1920x1080 50p/25p) [iv] w formacie AVCHD z możliwością regulacji dźwięku i reprodukcją "czystego" sygnału HDMI
- Wyjście obrazu fotograficznego 4K i zgodność z technologią TRILUMINOS Display
- Łatwość podłączania smartfonów i tabletów z użyciem technologii NFC i Wi-Fi

Niecierpliwie wyczekiwany przez zawodowców i zaawansowanych fotoamatorów aparat Sony A7R otwiera nowy rozdział w historii cyfrowych aparatów fotograficznych. Zastosowanie pełnoklatkowej matrycy w mieszczącym się na dłoni, bezlustrowym aparacie z wymiennymi obiektywami pozwoliło na połączenie olbrzymiego potencjału fotograficznego z lekkością i poręcznością.

Aparaty A7R i A7 rozpościerają przed doświadczonymi fotografami nowe horyzonty możliwości artystycznych, których wykorzystanie umożliwi sześć [v] nowych obiektywów Sony i Carl Zeiss do matryc pełnoklatkowych, doskonałych zarówno do fotografowania, jak i nagrywania filmów Full HD.

Piękny, wygodny przy długotrwałym użytkowaniu aparat A7R to zaawansowane narzędzie stworzone w pierwszym rzędzie dla doświadczonych fotografów. Do wybierania ustawień służą w nim przednie i tylne pokrętło, kółko sterujące i pokrętło kompensacji ekspozycji. Można ich intuicyjnie używać, komponując ujęcia z użyciem kontrastowego wizjera XGA OLED Tru-Finder o wysokiej rozdzielczości lub uchylnego, 3-calowego ekranu LCD.

W pełnoklatkowym przetworniku obrazu Exmor CMOS zastosowano technologie koncentracji światła i powiększania elementów światłoczułych oraz nową konstrukcję "gapless on chip", która eliminuje przerwy między sąsiadującymi pikselami. Wprowadzenie tych ulepszeń zaowocowało większą światłoczułością i rozdzielczością oraz niższym poziomem szumów - mimo bardzo wysokiej rozdzielczości skutkującej mniejszymi wymiarami poszczególnych pikseli.

Dzięki połączeniu pełnoklatkowej matrycy obrazu z nowym, wydajnym procesorem BIONZ X aparat A7R zapewnia profesjonalną jakość nagrywanych filmów Full HD [vi] i nawet przy słabym oświetleniu pozwala na uzyskanie wiernie odwzorowanego obrazu filmowego z bogatą kolorystyką i małą ilością szumu. Podczas filmowania można obecnie korzystać z ulepszonej funkcji Clear Image Zoom, uzyskując większe zbliżenia bez ograniczenia liczby pikseli. Zaawansowani wideofilmowcy z zadowoleniem powitają również takie profesjonalne rozwiązania, jak regulacja i kontrola poziomu dźwięku czy wyjście "czystego" sygnału HDMI, służące do wyświetlania filmu na zewnętrznym monitorze lub nagrywania go na inne urządzenie.

Model A7R jest wyposażony w szybki, inteligentny system automatyki ostrości. Pełną personalizację aparatu oraz dostosowanie go do własnych potrzeb i stylu pracy umożliwia natomiast 9 przycisków o programowalnym działaniu, do których można łącznie przypisać 46 funkcji [vii]. Nawet wtedy, kiedy fotografowana postać jest częściowo odwrócona od obiektywu, z jednoczesnym ustawieniem małej głębi ostrości, twarz będzie ostra dzięki precyzyjnemu systemowi wykrywania oczu (eye AF), który pozwala nadać priorytet nawet jednej widocznej źrenicy.

Zdjęcia o wysokiej rozdzielczości można oglądać bezpośrednio na telewizorach 4K, zapewniających czterokrotnie więcej szczegółów niż modele Full HD. Zgodność z technologią TRILUMINOS Colour oznacza, że przy wyświetlaniu zdjęć i filmów na telewizorze BRAVIA z ekranem TRILUMINOS Display obraz będzie zachwycał nadzwyczajnym bogactwem naturalnie wyglądających barw.

Wbudowane technologie bezprzewodowe Wi-Fi i NFC pozwalają jednym dotknięciem łączyć aparat z produktami z rodziny Xperia, jak również smartfonami i tabletami z systemem Android i technologią NFC. Serwis PlayMemories Camera Apps oferuje z kolei szereg darmowych i płatnych aplikacji, między innymi dodatkowe filtry i efekty zdjęciowe, narzędzia i inne.

Dzięki nowej aplikacji "Wielokrotna ekspozycja" można z łatwością nałożyć na siebie szereg obrazów i uzyskać widowiskowe rezultaty z wykorzystaniem szeregu zaprogramowanych motywów artystycznych oraz ręcznych trybów mieszania obrazów.

Aparat A7R jest dostarczany z fabrycznie zainstalowaną aplikacją "Smart Remote Control". Pozwala ona nastawiać ekspozycję i wyzwalać migawkę smartfonem. Bardzo przydaje się podczas zdjęć grupowych i autoportretowych z użyciem statywu. Automatyczne przesyłanie wykonanych zdjęć do urządzenia mobilnego umożliwia ich błyskawiczne sprawdzenie i zaprezentowanie.

Mimo że korpus aparatu A7R jest wykonany z mocnego stopu magnezowego i zabezpieczony przed kurzem i wilgocią, waży tylko 407 g (sam korpus). Tym samym model A7R jest najmniejszym i najlżejszym na świecie aparatem z wymiennymi obiektywami i pełnoklatkową matrycą obrazu.

Dla zawodowych fotografów i fotoamatorów-pasjonatów ważnym atutem będzie najwyższa w historii rodziny A rozdzielczość obrazu. Nowy, pełnoklatkowy przetwornik Exmor CMOS ma około 36,4 megapiksela efektywnej rozdzielczości i zapewnia niespotykaną dotąd w tej klasie urządzeń szczegółowość obrazu. Matryca modelu A7R nie zawiera optycznego filtra dolnoprzepustowego, co pozwala na maksymalne wykorzystanie jej wyjątkowej szczegółowości. Uzupełnia ją procesor obrazu Sony BIONZ X najnowszej generacji. Do jego zadań należy wydobywanie szczegółów z obrazu i osłabianie szumów w szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600. (Uwaga: zakres ten można zwiększyć w trybie wieloklatkowej redukcji szumów do ISO 51 200 i zmniejszyć do ISO 50.)]

{BIT|Nowe obiektywy z mocowaniem typu E przeznaczone do pełnoklatkowych matryc obrazu

Sony oferuje również pięć nowych obiektywów z mocowaniem typu E, które w pełni wykorzystują potencjał pełnoklatkowej serii A7. Znajdziemy wśród nich dwa średniozakresowe obiektywy zmiennoogniskowe (Sony i Carl Zeiss), dwa stałoogniskowe modele Sonnar T* o dużej jasności oraz teleobiektyw zmiennoogniskowy typu G o wysokiej jakości. W sprzedaży pojawi się również nowy adapter mocowania, który pozwoli na korzystanie z obiektywów z mocowaniem typu A przeznaczonych do matryc pełnoklatkowych, takich jak kolejna nowość Sony: teleobiektyw zmiennoogniskowy SAL70200G2 70-200 mm F2,8 G SSM II.

Wraz z aparatem A7R pojawią się nowe akcesoria. Uchwyt VG-C1EM ułatwia wykonywanie zdjęć w układzie pionowym, a dzięki miejscu na dwa akumulatory NP-FW50 pozwala na wydłużenie czasu pracy aparatu. Ładowarka BC-TRW jest wyposażona w diodowy wskaźnik do kontroli stanu ładowania. Po podłączeniu do odpowiedniego kabla zdalna stopka FA-CS1M umożliwi instalację lampy błyskowej poza stopką aparatu. W ofercie znajdzie się również luksusowa, skórzana torba LCS-ELCA, która zabezpieczy przenoszony aparat przed pobrudzeniem i porysowaniem.

Lekki, nieduży, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymienną optyką Sony A7R można już rezerwować na stronie www.sony.pl, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w połowie listopada.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
0
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
24
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (23)