Sony NEX-5T

0
Michal Grzegorczyk
27 Sierpień 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Sony NEX-5T zastępuje model 5R i dzieli z nim praktycznie wszystkie funkcje i parametry. Jedyną nowością jest technologia NFC umożliwiająca łatwe nawiązanie połączenia między aparatem, a smartfonem lub tabletem.

Aparat Sony NEX-5T to następca modelu NEX-5R. To bliźniacze konstrukcje i lista najważniejszych funkcji i parametrów jest identyczna:
 • matryca o rozmiarze APS-C, APS HD CMOS 16,1 megapikseli, procesor BIONZ, maksymalna czułość ISO 25 600
 • system autofokusa Fast Hybrid AF
 • odchylany ekran LCD
 • łączność Wi-Fi
Jedyną nowością jest technologia NFC umożliwiająca łatwe nawiązanie połączenia między aparatem, a smartfonem lub tabletem z systemem Android. Jedyne co musi zrobić użytkownik to zbliżyć do siebie obydwa urządzenia.


Aparat Sony NEX-5T trafi do sklepów we wrześniu. Nie znamy jego polskiej ceny, ale warto zwrócić uwagę, że w USA będzie o 50 dolarów tańszy niż NEX-5R w dniu swojej premiery. Będzie tam kosztował 700 dolarów za zestaw z obiektywem 16-50 mm. Sam korpus ma kosztować około 550 dolarów.

NazwaSony NEX-5T
Typaparat systemowy
Efektywna rozdzielczość16,1 Megapikseli
Sensor
 • APS-C (23,5 x 15,6 mm)
 • Exmor APS HD CMOS
 • procesor obrazu BIONZ
Rozdzielczość4912 x 3264
Stabilizacja obrazuw obiektywach
Zoom cyfrowy
 • Clear Image Zoom: około 2x (fotografie)
 • Inteligentny zoom: około 1,4x/2x (fotografie)
 • Zoom cyfrowy: około 4x (fotografie/filmy)
Metody pomiaru ostrości
 • Fast Hybrid AF (wykrywanie fazy/wykrywanie kontrastu)
 • 99 pól ostrości (wykrywanie fazy)
 • 25 pól ostrości (wykrywanie kontrastu)
Czułość100 - 25600 (do zdjęć)
Zdjęcia seryjne10 kl/s
Monitor LCD
 • Dotykowy, panoramiczny 7,5 cm (3") TFT Xtra Fine LCD
 • rozdzielczość 921 tys. punktów
 • Regulacja kąta nachylenia: ok. 180 stopni w górę, ok. 50 stopni w dół
Wizjerbrak
Wydajność zasilania (zdjęcia)330
Funkcje indywidualne
 • posteryzacja (kolor, cz.-b)
 • kolor pop
 • zdjęcie retro
 • częściowy kolor (R,G,B,Y)
 • obraz czarno-biały o dużym kontraście
 • aparat-zabawka
 • high-key
 • miękka ostrość
 • HDR
 • obraz czarno-biały z bogatymi przejściami tonalnymi
 • miniatura
Wymiary110,8 x 58,8 x 38,9 mm
Waga218 g
OprogramowaniePlayMemories Home
UwagiWi-Fi, technologia NFC
Artykuł na Fotopolis17480


Informacja prasowa firmy Sony:

NEX-5T: kieszonkowe wymiary, więcej możliwości zdjęciowych i łatwe prezentowanie bez kabli

- Technologia NFC ułatwiająca połączenia Wi-Fi, aplikacja Smart Remote Control do obsługi smartfonem
- Silnie zminiaturyzowany korpus z dużym przetwornikiem obrazu Exmor APS HD CMOS zapewniającym wysoką jakość fotografii i filmów Full HD
- Precyzyjne śledzenie ostrości przez system Fast Hybrid AF
- Możliwość dodawania nowych funkcji z serwisu PlayMemories Camera Apps

Jak zmieścić duży przetwornik obrazu w miniaturowym korpusie? Konstruktorzy Sony nie raz pokazali, że umieją poradzić sobie z tym wyzwaniem. Najświeższym tego dowodem są kieszonkowe wymiary nowego aparatu NEX-5T.Łatwość, z jaką nowy model mieści się w kieszeni i torebce, może być nieco zwodnicza: pod względem jakości obrazu i funkcjonalności aparat NEX-5T z łatwością dorówna bowiem wielu konstrukcjom o większych wymiarach. Dodajmy jeszcze nieograniczony twórczy potencjał wymiennej optyki i swobodę łączenia się przez sieć bezprzewodową, a otrzymamy idealne narzędzie dla miłośnika fotografii, któremu marzą się obrazy i kontrola nad ujęciem na miarę lustrzanki - ale przy znacznie mniejszej wadze.

Dzięki technologii Wi-Fi użytkownik może bezprzewodowo przesyłać zdjęcia i filmy do smartfonu, komputera lub telewizora3. NEX-5T jest ponadto pierwszym aparatem Sony z mocowaniem typu E, w którym wykorzystano technologię łączności bezprzewodowej NFC. Pozwala ona jednym dotknięciem nawiązać łączność bezprzewodową ze smartfonem lub tabletem z systemem Android w celu szybkiego zaprezentowania zdjęć albo zdalnego sterowania aparatem. Nie trzeba przy tym wybierać żadnych ustawień: do połączenia wystarcza przyłożenie urządzenia mobilnego do aparatu NEX-5T. Co więcej, zintegrowana aplikacja Smart Remote Control pozwala na użycie smartfonu do zdalnego wyzwalania migawki - i bardzo przydaje się przy zdjęciach grupowych z własnym udziałem.

Wewnątrz korpusu NEX-5T znajduje się duży przetwornik obrazu APS-C o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela. Przechwytuje on więcej światła niż maleńka matryca typowego kompaktu, co nietrudno zauważyć, oglądając szczegółowe, niemal pozbawione szumu filmy i zdjęcia nastrojowych wnętrz i zachodów słońca.

W aparacie zastosowano zaawansowany system automatyki ostrości Fast Hybrid AF, oparty na połączeniu detekcji fazowej, służącej do śledzenia ruchu obiektów, z detekcją kontrastu, która zapewnia maksymalną dokładność nastawiania ostrości. Wyróżnikiem tego systemu jest duża szybkość i dokładność nastawiania ostrości na każdą scenę, również przy spontanicznym fotografowaniu osób i życia ulicy.

Odchylany o 180 stopni ekran LCD umożliwia kontrolę obrazu przy zdjęciach z niestandardowej perspektywy i znakomicie ułatwia wykonywanie autoportretów aparatem trzymanym w wyprostowanej ręce. Dodatkową zaletą jest funkcja automatycznego komponowania portretów, która automatycznie "przycina" kadr w celu poprawy kompozycji. Aparat pozwala również na wyświetlenie poziomnicy cyfrowej, pozwalającej uniknąć zdjęć z przekrzywionym horyzontem.

Zaawansowani fotografowie znajdą w modelu NEX-5T szereg narzędzi, które pomogą im w urzeczywistnieniu artystycznych wizji. Z myślą o wygodzie obsługi urządzenie jest wyposażone w uniwersalne pokrętło sterujące oraz przycisk Fn, do którego można przypisać często używaną funkcję.

Nowy aparat z wymiennymi obiektywami Sony NEX-5T można już zarezerwować na stronie www.sony.pl, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się we wrześniu tego roku.

Podstawowa wersja handlowa posiada w komplecie obiektyw E 16-50/3,5-5,6 OSS.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
7
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)