Sony A7S - 12 megapikseli na pełnej klatce

Autor: Michal Grzegorczyk

7 Kwiecień 2014
Artykuł na: 9-16 minut
Firma Sony zaprezentowała kolejny pełnoklatkowy bezlusterkowiec. Model Sony A7S ma matrycę o stosunkowo niewielkiej rozdzielczości 12 megapikseli, która potrafi rejestrować obrazy z czułością sięgającą ISO 409 600. A7S rozwija skrzydła podczas filmowania - między innymi potrafi nagrywać materiał w rozdzielczości 4K, choć nie na kartę pamięci, a jedynie zewnętrzny rekorder.

Firma Sony zaprezentowała trzeci bezlusterkowiec z rodziny A7. Po "zwykłym" A7, który może się pochwalić rozdzielczością 24 megapikseli i wersji A7R, o rozdzielczości 36 megapikseli przyszła pora na model Sony A7S, który został wyposażony w pełnoklatkowy sensor o rozdzielczości 12 megapikseli. Aparat wyróżnia się bardzo wysoką czułością matrycy (literka S w nazwie pochodzi od słowa "sensitivity"), a także rozbudowanymi możliwościami filmowymi.

Czytaj także: Sony A7 i A7R - pełna klatka w bezlusterkowcu

Sony A7S zewnętrznie przypomina pozostałe modele z rodziny A7. Niewielki korpus o całkiem klasycznej ergonomii zdecydowaną większość funkcji i rozwiązań dzieli z modelami A7 i A7R. Zmienił się między innymi autofokus, który według zapewnień firmy Sony jest w A7S czulszy (startuje od -4EV), a przede wszystkim matryca. Sensor A7S ma rozmiar pełnej klatki filmu małoobrazkowego i niewielką rozdzielczość 12 megapikseli. To pozwoliło uzyskać imponujący zakres czułości od ISO 50 do ISO 409 600, a także szeroki zakres dynamiczny.

Matryca, ale także cały aparat, została skrojona pod filmowanie. Na pierwszy plan wybija się możliwość rejestrowania materiału w rozdzielczości 4K (QFHD: 3840 x 2160) z kolorem próbkowanym w standardzie 4:2:2, choć należy zaznaczyć, że nie bezpośrednio na kartę pamięci, a na zewnętrzny rekorder, za pośrednictwem złącza HDMI.

Bezpośrednio na kartę aparat potrafi rejestrować materiał w rozdzielczości Full HD 1080p60 z wykorzystaniem formatu XAVC-S, zapewniającego przepływność 50 Mb/s (lub, do wyboru, AVCHD, jak w A7/A7R). Poza tym aparat oferuje tryb APS-C, w którym potrafi nagrywać filmy "slow motion" w rozdzielczości HD 720p, z prędkością 120 kl/s. W informacji prasowej czytamy o pozostałych funkcjach filmowych, do których należą profile obrazu Picture Profile oraz krzywa gamma S-Log2. Funkcje kodu czasowego/bitów użytkownika pozwolą na wykorzystanie materiału filmowego w profesjonalnych systemach do montażu nieliniowego, a sprzedawany oddzielnie zestaw adaptera XLR ułatwi nagrywanie dźwięku o najwyższej jakości.

Aparat Sony A7S trafi do sklepów latem tego roku. Na razie nie znamy dokładniejszego terminu, ani jego ceny. Więcej informacji na temat aparatu można znaleźć w informacji prasowej:

NazwaSony A7S
Typaparat systemowy z wymienną optyką
Efektywna rozdzielczość12 Mp
Sensor
 • 35,8 x 23,9 mm
 • CMOS Exmor
 • 12 Mp
 • filtr kolorów podstawowych
Pamięć
 • SD/SDHC/SDXC
 • MS Duo / MS Duo Pro
Rozdzielczość4240 x 2832
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)
Obiektywbagnet Sony E, mnożnik ogniskowej 1x
Migawka1/8000 - 30s
Pomiar światła
 • TTL
 • wielosegmentowy (1200 stref)
 • centralnie ważony
 • punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 5 EV co 0,3 EV
Blokada ekspozycjitak
Metody pomiaru ostrościhybrydowy AF: detekcja fazy na matrycy, detekcja kontrastu
Tryby pracy autofocusa117 pól w detekcji fazy, 25 pól w detekcji kontrasru
Manual focustak
Blokada ostrościtak
CzułośćISO 50 - ISO 409,600
Rejestracja filmuFull HD, 60 kl/s, AVCHD (28 Mbps) lub XAVC S (50 Mbps), rozdzielczość 4K na wyjściu HDMI
Monitor LCD
 • 3-calowy
 • uchylny
Lampa błyskowabrak wbudowanej
Stopka akcesoriówtak, Multi Interface Shoe
Wizjerelektroniczny, wizjer XGA OLED Tru-Finder 2 359 000 punktów, korekcja dioptrii -4/+3, pole krycia 100%
Samowyzwalacz2 lub 10 s
ZłączaUSB 2.0 Hi-Speed, HDMI
Zasilanieakumulator litowo-jonowy NP-FW50
Obudowamagnezowa
Wymiary126,9 x 94,4 x 48,2 mm
Waga416 g (bez akumulatora i karty), 489 gramów (z akumulatorem i kartą pamięci)
Artykuł na Fotopolis18613

Sony A7s: fantastyczna czułość i nowe możliwości ekspresji wizualnej 06 kwietnia 2014

Aparat A7S z nowo opracowanym przetwornikiem obrazu o szerokim zakresie dynamicznym: fascynujące narzędzie artystyczne dla doświadczonego fotografa.

- Szeroki zakres czułości ISO - od 50 do 409 600 - i niespotykany dotąd zakres dynamiczny
- Pierwszy na świecie pełnoklatkowy przetwornik obrazu z systemem indywidualnego odczytu pikseli przy nagrywaniu filmów - eliminacja wad łączenia pikseli w grupy (binning)
- Rejestracja obrazu filmowego 4K (QFHD: 3840 x 2160) przez łącze HDMI
- Profesjonalne funkcje nagrywania obrazu, w tym zapis materiału XAVC S Full HD przy 50 Mb/s, kod czasowy i oferowany oddzielnie adapter z wejściami audio typu Cannon (XLR)
- Szeroki zakres czułości ISO: możliwość nastawiania krótszych czasów migawki podczas zdjęć przy słabym oświetleniu
- System mocowania Alpha pozwalający na użycie szerokiego wachlarza obiektywów o wysokiej jakości, w tym obiektywów z elektryczną regulacją zoomu, doskonałych do nagrywania filmów
- Udoskonalony, szybki, inteligentny system AF, działający w oświetleniu od -4 EV wzwyż
- Niezwykłe małe wymiary i lekkość korpusu połączone z wygodnym, profesjonalnym systemem obsługi

Rozgwieżdżone nocne niebo, wnętrza w nastrojowym blasku świec... Firma Sony stworzyła aparat o niezwykłym potencjale twórczym, który można wykorzystać do rejestracji urzekających, nieskazitelnie wyglądających filmów oraz fotografii o profesjonalnej jakości.

Model A7S dołączy do wprowadzonych wcześniej korpusów A7 i A7R - najmniejszych na świecie pełnoklatkowych aparatów z wymiennymi obiektywami. Jest przeznaczony dla zaawansowanych fotografów i wideofilmowców. Wyróżnia się nadzwyczajną czułością, niskim poziomem szumu oraz fantastyczną jakością obrazu filmowego 4K (QFHD: 3840×2160).

Mimo że model A7S jest najmniejszym na świecie pełnoklatkowym korpusem cyfrowym z wymienną optyką, odznacza się wyjątkowymi możliwościami artystycznymi. Doskonale sprawdza się zarówno przy fotografowaniu, jak i w niskobudżetowych produkcjach filmowych.

Wyjątkowa czułość urządzenia to w pierwszym rzędzie zasługa nowego, specjalnie zaprojektowanego przetwornika obrazu Exmor CMOS, który ma wielkość pełnej klatki filmu małoobrazkowego.

Efektywna rozdzielczość 12,2 megapiksela oznacza znacznie większe niż w innych konstrukcjach wymiary poszczególnych elementów światłoczułych, a w konsekwencji większą efektywność przechwytywania światła. Zastosowanie wydajnego procesora obrazu BIONZ X przyczynia się do zmniejszenia szumów w obrazie i rozszerza zakres czułości do ISO 50 - 409 600 (w trybie rozszerzonym; ISO 200 - 409 600 dla filmów).

Ze względu na swoją niezrównaną czułość i wyjątkowo niski poziom szumu aparat A7S jest wprost stworzony do rejestracji obrazu w stonowanym świetle, przy którym normalnie niezbędna byłaby długa ekspozycja. Kolejna zaleta dużej czułości to możliwość skrócenia czasu migawki i uzyskania wyraźnych zdjęć i filmów o niskim poziomie szumu. Niezwykle szeroki zakres dynamiczny pozwala z kolei na wierne uchwycenie szczegółów w światłach i cieniach, nawet w przypadku scen o bardzo dużym kontraście.

Nowy przetwornik wielokrotnie przewyższa czułością rozwiązania stosowane w konwencjonalnych aparatach i wyróżnia się bardzo szerokim zakresem dynamicznym we wszystkich warunkach oświetlenia, od półmroku po pełne słońce.

Dane służące do generacji obrazu filmowego w formacie 24p i 25p są indywidualnie odczytywane z każdego piksela pełnoklatkowej matrycy. W rezultacie każda klatka obrazu 4K zachwyca szczegółowością, bogatą kolorystyką i naturalnym wyglądem faktur. Strumień danych z matrycy aparatu A7S jest poddawany optymalizacji przez procesor BIONZ X. Wynikowy film można zreprodukować przez łącze HDMI w rozdzielczości 4K i z kolorem próbkowanym w standardzie 4:2:2. Umożliwia to zapis obrazu na zewnętrzne urządzenie lub jego wyświetlanie na współpracującym monitorze.

Dodatkową zaletą indywidualnego odczytu pikseli z całej matrycy jest niemal całkowite wyeliminowanie efektu mory i charakterystycznych "schodków", dobrze widocznych na filmach o niższej rozdzielczości. Niezwykle czysty obraz można zapisywać na karcie pamięci w jakości Full HD, z wykorzystaniem cenionego przez zawodowych wideofilmowców formatu XAVC-S, zapewniającego przepływność 50 Mb/s.

Aparat A7S może również pracować w trybie APS-C - umożliwia wówczas nagrywanie filmów HD (1280 x 720 pikseli) w tempie 120 kl./s lub 100 kl./s. Nagranie dokonane przy 120 kl./s można następnie płynnie wyświetlać w 5-krotnie zwolnionym tempie, aby dokładnie przyjrzeć się akcji w sporcie lub ruchom tancerki.

Z myślą o profesjonalnym wideofilmowaniu aparat jest wyposażony w szereg dodatkowych funkcji, do których należą profile obrazu Picture Profile oraz krzywa gamma S-Log2. Funkcje kodu czasowego/bitów użytkownika pozwolą na wykorzystanie materiału filmowego w profesjonalnych systemach do montażu nieliniowego, a sprzedawany oddzielnie zestaw adaptera XLR ułatwi nagrywanie dźwięku o najwyższej jakości.

Wykorzystany już w korpusie A7R szybki, inteligentny system AF został dodatkowo udoskonalony w taki sposób, by w pełni wykorzystywał wyjątkową czułość aparatu i działał nawet przy jasności na poziomie -4 EV. Wśród pozostałych cech, znanych użytkownikom serii A7, warto wymienić kontrastowy wizjer XGA OLED Tru-Finder, technologie bezprzewodowe Wi-Fi/NFC oraz współpracę z serwisem PlayMemories Camera Apps.

Niemal nieograniczony potencjał twórczy nowego aparatu ujawnia się w pełni w połączeniu ze stale powiększającą się rodziną obiektywów Alpha. Dla filmowców troszczących się o jakość nagrania atrakcyjną propozycją będzie opracowywany obecnie obiektyw 28-135 mm F4 z elektryczną regulacją zoomu, przeznaczony do pełnoklatkowych korpusów z mocowaniem typu E. Sony współpracuje ponadto z innymi podmiotami nad stworzeniem profesjonalnej jakości systemu do montażu i obróbki materiałów filmowych 4K. Trwają także prace nad zestawem nowego adaptera XLR wyposażonego w mechanizm bezpośredniego mocowania.

Nowy, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami Sony A7S pojawi się w Europie latem 2014 r.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Po zeszłorocznym kompakcie ZV-1, Sony rozwija ideę niewielkiego aparatu dla twórców internetowego wideo o model z matrycą APS-C i możliwością wymiany obiektywów. Czy...
8
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Dwie nowe ultraszybkie kamery wprowadza na rynek firma Vision Research. Model Phantom TMX 5010 może rejestrować obraz z szybkością ponad milion klatek na sekundę.
9
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Producent nie ujawnił jeszcze specyfikacji, ale Internet huczy od domysłów na temat nowego flagowego Nikona. Coraz więcej pojawia się jednak wyważonych informacji. Zebraliśmy te najbardziej...
43
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)