Sony A7S II - specjalista od filmowania

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Wrzesień 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Sony zaprezentowało następcę modelu A7S. Model A7S II będzie pozwalał na rejestrację materiału w jakości 4K bezpośrednio na karcie. Aparat wyposażono także w usprawniony wizjer elektroniczny OLED, 5-osiowy system stabilizacji i 169-punktowy system AF.

Model Sony A7S II przenosi możliwości poprzedniego modelu do magnezowego korpusu drugiej generacji bezlusterkowców japońskiego producenta. Otrzymujemy więc ten sam zestaw przycisków i pokręteł co w aparacie A7R II. Na pokładzie znajdziemy 12,2-megapikselową matrycę Exmor CMOS wspomaganą procesorem BIONZ X, który pozwoli nam na fotografowanie w zakresie czułości ISO 50-409 600, z prędkością 5 kl./s. Producent obiecuje niski poziom zaszumienia wysokich czułości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Główne usprawnienia dotyczą funkcji filmowych. Podobnie jak u poprzednika otrzymujemy możliwość zapisu materiału w jakości 4K. Tym razem jednak filmy rejestrowane przez całą powierzchnię pełnoklatkowej matrycy możemy zapisywać bezpośrednio na kartę pamięci w kodeku XAVC S. W jakości Full HD 1080p będziemy mogli z kolei filmować z maksymalną prędkością 120 kl./s, przy przepływności 100 MB/s. Możliwości filmowe wzbogacają dodatkowo nowe profile S‑Gamut3.Cine/S-Log3 i S-Gamut3/S-Log3, które ułatwiają późniejszą korekcję obrazu w postprodukcji, a warto wspomnieć, że w trybie S-Log3 aparat oferować ma 14-stopniowy zakres dynamiki. Nowością jest także funkcja Gamma Display Assist, która pozwala użytkownikowi sprawdzać obraz w czasie nagrywania z użyciem krzywej S-Log. Udoskonalono także opcje wyświetlania Zebry. Nieskompresowany materiał będziemy tez mogli oczywiście wypuścić przez port HDMI na zewnętrze rejestratory.

Aparat wyposażono w 5-osiową stabilizację obrazu, a usprawnieniu uległ także system autofokusa. Za ustawianie ostrości odpowiada teraz 169 pól AF, a sam system umożliwiać ma wygodną pracę w słabych warunkach oświetleniowych (do -4 EV). Pojawił się też ulepszony wizjer elektroniczny XGA OLED Tru-Finder o rozdzielczości 2,36 Mp, ze współczynnikiem powiększenia 0,78x, co według producenta jest obecnie najlepszym wynikiem na świecie.

A7S II wyposażono w moduły Wi-Fi i NFC, co pozwoli na zdalne sterowanie funkcjami aparatu z poziomu urządzeń mobilnych i rozszerzanie możliwości aparatu, dzięki aplikacjom z serwisu PlayMemories Camera Apps.

Nowy pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sony pojawi się w sprzedaży w listopadzie w cenie około 3400 euro. Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.pl.

Specyfikacja:

Nazwa Sony A7S II
Producent Sony
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca Pełnoklatkowa matryca Exmor CMOS (35,9 x 24 mm)
Efektywna rozdzielczość 12,2 Mp
Matryca pełna klatka
Czułość ISO 50
ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
ISO 51200
ISO 102400
ISO 204800
ISO 409 600
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Kompresja standard
fine
extra fine
Korekta obrazu gamma
poziom czerni
S-log2
S-Log3
gamma czerni
knee
profile kolorystyczne
nasycenie
głebia koloru
ostrość
kontrast
Mocowanie obiektywu Sony E
Lampa błyskowa brak
Stabilizacja tak, pięcioosiowa
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
scenerie
tryby użytkownika
tryb filmowy
panorama
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo
Migawka 1/8000 - 30 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Zdjęcia seryjne 5.4 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Pomiar ostrości detekcja kontrastu169 pól AF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer wizjer elektroniczny
2,359,296 punktów
XGA OLED Tru-Finder
Ekran LCD 3-calowy
odchylany
1 229 000 punktów
Rejestracja filmów MPEG-4
XAVC S
4K 30 kl/s
100 MB/s
Full HD 120 kl./s
Złącza USB 2.0
microHDMI
gniazdo mikrofonu
gniazdo słuchawek
Wi-Fi
NFC
Multi Interface
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
NP-FW50
Obudowa magnezowa
Wymiary 126,9 × 95,7 × 60,3 mm
Waga 584 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne 0–40°C

Informacja prasowa:

Firma Sony ogłosiła, że w nagradzanej serii niedużych korpusów α7 pojawi się nowy model: α7S II, który zapewni niesamowitą jakość obrazu przy fotografowaniu w najtrudniejszych warunkach oświetlenia. Ten niezwykły potencjał wynika z ogromnej czułości i szerokiego zakresu dynamiki przy wszystkich ustawieniach ISO oraz zastosowania 5-kierunkowego systemu stabilizacji obrazu. Korpus α7S II daje nowe możliwości fotograficznej ekspresji zarówno w jasny dzień, jak i głęboką nocą, niezależnie od wymaganego czasu otwarcia migawki. Jest ponadto wyposażony w cały szereg profesjonalnych funkcji filmowych, jak nagrywanie obrazu 4K z odczytem wszystkich pikseli pełnoklatkowej matrycy bez ich łączenia w grupy. W rezultacie nowy model będzie bardzo kuszącą propozycją zarówno dla fotografa, jak i producenta materiałów wideo.

Wyjątkowo szeroki zakres czułości aparatu α7S II — od ISO 50 do ISO 409 600[i] — to wynik połączenia pełnoklatkowej, 12,2-megapikselowej[ii] matrycy z procesorem obrazu BIONZ X. Przetwornik obrazu optymalizuje zakres dynamiczny w całym dostępnym przedziale czułości ISO. Rozszerza skalę przejść tonalnych w jasnych miejscach i ogranicza szumy przy słabym oświetleniu. Dzięki niemu imponujące rezultaty uzyskuje się nawet przy fotografowaniu w skrajnie niekorzystnych warunkach. W jeszcze lepszym wykorzystaniu możliwości tego przetwornika pomagają udoskonalone algorytmy przetwarzania w procesorze BIONZ X. Procesor ten poprawia wygląd obrazu w całym zakresie czułości, zwłaszcza przy jej większych ustawieniach. Oznacza to, że uzyskiwane fotografie i filmy cechują się nieprzeciętną szczegółowością i minimalnym poziomem szumu.]

{BIT|Specjalista od filmowania

Aparat α7S II umożliwia wewnętrzne nagrywanie filmów 4K[iii] ze wszystkimi szczegółami, jakie zapewnia nowoczesny format XAVC S[iv]. Odczyt danych ze wszystkich pikseli, bez pomijania linii ani tworzenia grup, pozwala wykorzystać cały potencjał pełnoklatkowej matrycy i tworzyć bardziej wyraziste filmy 4K z praktycznie niedostrzegalnym efektem mory. Aparat odczytuje wszystkie piksele bez ich łączenia w grupy także przy nagrywaniu filmów Full HD[v]. Oznacza to, że do generacji obrazu Full HD[vi] wykorzystywanych jest pięć razy więcej pikseli, niż wynosi wymagane minimum. W rezultacie obraz wyróżnia się niezwykle wysoką jakością.

Model α7S II jako pierwszy w serii α7 umożliwia nagrywanie filmu w tempie 120 kl./s przy przepływności 100 Mb/s[vii], z odczytem wszystkich pikseli pełnoklatkowej matrycy bez łączenia ich w grupy. Uzyskany w ten sposób materiał można następnie odtwarzać w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie[viii], w rozdzielczości Full HD. Aparat α7S II pozwala także wewnętrznie rejestrować materiał do wyświetlenia w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie i odtwarzać go na wbudowanym ekranie.

Funkcjonalność przy filmowaniu zwiększają dodatkowo nowe profile: S‑Gamut3.Cine/S-Log3 i S-Gamut3/S-Log3. Zapewniany przez nie szeroki zakres dynamiki ułatwia późniejszą korekcję kolorów. Po wybraniu trybu gamma S-Log3 aparat α7S ll odznacza się imponującą tolerancją naświetlenia, będącą odpowiednikiem 14-stopni przysłony. Urządzenie obsługuje również przestrzeń barw S-Gamut i krzywą S-Log2, popularne wśród operatorów kamer filmowych i wideo. Nowością jest funkcja Gamma Display Assist. Pozwala ona użytkownikowi podglądać obraz i sprawdzać obraz w czasie nagrywania z użyciem krzywej S-Log. Udoskonalono ponadto funkcję Zebra, która zapewnia teraz pełniejszą kontrolę.]

{BIT|5-kierunkowy system stabilizacji obrazu

Nowy korpus α7S II jest wyposażony w innowacyjny, 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu, cieszący się dużą popularnością wśród użytkowników modeli α7 II i α7R II. Podczas zdjęć koryguje on różne ruchy aparatu: kątowe (pochylenia i odchylenia), najsilniej rzutujące na jakość obrazu i typowe dla zdjęć z użyciem teleobiektywu; boczne (wzdłuż osi X i Y), zauważalne zwłaszcza przy znacznych współczynnikach powiększenia; obrotowe (przechylenie), charakterystyczne dla nagrywania filmów.

Dokładność automatyki ostrości

Udoskonalenia objęły także system AF w korpusie α7S II. Tworzy go 169 pól AF, które w połączeniu zapewniają większą dokładność szybkiego ustawiania ostrości.[ix] Ogromne możliwości przetwornika obrazu przekładają się między innymi na brak szumu w generowanym obrazie. W konsekwencji system Fast Intelligent AF łatwiej wykrywa kontrasty i szybciej reaguje nawet w słabym oświetleniu (od –4 EV wzwyż), gdy trudności z rozpoznawaniem elementów sceny ma nawet ludzkie oko. W czasie nagrywania filmów system AF działa dwa razy szybciej niż w poprzednim modelu.]

{BIT|Wizjer elektroniczny

Zmodernizowany wizjer XGA OLED Tru-Finder pozwala uzyskać największy na świecie współczynnik powiększenia[xi]: 0,78x (pole widzenia około 38,5°, po przekątnej). Wizjer ten wyświetla wyraźny obraz na całym wyświetlaczu. Skuteczna eliminacja refleksów to wynik zastosowania powłoki ZEISS T*. W odróżnieniu od konstrukcji optycznych elektroniczny wizjer OLED Tru‑Finder może posłużyć do błyskawicznego sprawdzenia, jak na wynikowy obraz wpływa kompensacja ekspozycji, zmiana ustawienia balansu bieli itp.]


{BIT|Ulepszenia zwiększające wygodę i niezawodność

{ITL|Aby nowy model α7S II był łatwiejszy w użyciu oraz bardziej niezawodny i intuicyjny, wprowadzono w nim szereg ulepszeń. Do wykonania korpusu użyto stopu magnezu, który łączy lekkość z wytrzymałością. Na nowo zaprojektowano uchwyt i przycisk spustu migawki, dzięki czemu aparat stał się wygodniejszy w trzymaniu. W sytuacjach, w których użytkownik najchętniej zlewałby się z tłem, można włączyć tryb cichych zdjęć i wykonywać je seryjnie z szybkością 5 klatek na sekundę[xii]. Poprawę niezawodności osiągnięto dzięki osłabieniu drgań migawki.[xiii] Wzmocniono też gniazdo mocowania obiektywu, co ma szczególne znaczenie przy pracy ze szkłami innych producentów. Ładowanie akumulatora przez łącze USB jest obecnie możliwe nawet w czasie pracy aparatu. Aby zapewnić większy komfort i wygodę, Sony wprowadza także wysokiej jakości skórzaną osłonę korpusu LCS-EBF, pasującą także do modeli α7R II i α7 II.

Aparat α7S II jest także wyposażony w technologie Wi-Fi® i NFC. Do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile, dostępnej w wersji na systemy Android™ i iOS. Funkcjonalność urządzenia można zwiększać dzięki stale powiększającej się ofercie aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Apps. Więcej informacji na www.sony.net/pmca.

Nowy, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami Sony α7S II pojawi się w Europie w listopadzie 2015 w cenie ok. 3400 euro.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
To w końcu musiało się wydarzyć. Zajmująca się przerabianiem aparatów firma Kolari Vision oferuje moda, który dwukrotnie wydłuża czas nagrywania wideo w modelu Canon...
0
2
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Plotki na temat nowego drona z serii Mavic krążą w internecie już od ponad roku, a spodziewana premiera nastąpić ma jeszcze tego lata. Teraz pojawiają się kolejne...
0
0
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Czyżby Canon miał zamiar uruchomić nowy segment w ofercie mocowania RF? Według plotek możemy się spodziewać nie jednego, a nawet trzech nowych modeli APS-C.
0
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)