Sony A7S II kontra... ludzkie oko

Autor: Maciej Luśtyk

4 Styczeń 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Imponujące możliwości aparatu Sony A7S II w ekstremalnych warunkach oświetleniowych mieliśmy okazję sprawdzić już kilkukrotnie. Mimo że pod wieloma względami aparatom wciąż daleko do ludzkiego oka, granica zaczyna powoli się zacierać, a w niektórych kwestiach została już przekroczona. Grecki fotograf Boji postanowił porównać pracę aparatu Sony z tym, co widzi ludzkie oko.

Poniższy, niespełna minutowy filmik obrazuje to, co jest w stanie zaoferować nam aparat Sony A7S II w słabych warunkach oświetleniowych. Grecki fotograf o presudonimie Boji postanowił jednak przeprowadzić test aparatu nieco inaczej niż zwykle i sprawdzić jak możliwości urządzenia wypadają w zestawieniu z ludzkim okiem. W tym celu dostosował ustawienia aparatu tak, by jak najlepiej oddawały to, co widział w danym momencie. Następnie sfilmował te same ujęcia przy użyciu czułości z zakresu ISO 64000 - 256000.

Efekt? Możliwości nowego bezlusterkowca Sony robią naprawdę ogromne wrażenie, tym bardziej, że według autora wyjściowe ujęcia nie zostały poddane żadnej redukcji odszumiania. Oczywiście testu nie można traktować jako naukowego porównania możliwości aparatu z ludzkim organem wzroku, dostosowanie ustawień aparatu do tego, co widzimy, to bardzo subiektywna kwestia, zwłaszcza w słabym oświetleniu, gdzie ludzkie oko potrzebuje dużo czasu do akomodacji. Dobrze obrazuje on jednak to, jak wysoce zaawansowaną technologią obrazowania już dysponujemy. Pozostaje tylko czekać aż na rynku pojawią się matryce oferujące podobny zakres dynamiczny, co ludzkie oko. Niemożliwe? Zobaczymy za kilka lat.

Więcej filmików fotografa znajdzie na jego profilu w serwisie youtube.com

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły