Sony A7R II - 42 Mp w bezlusterkowcu

Autor: Maciej Luśtyk

10 Czerwiec 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Producent zaprezentował dziś nowy aparat bezlusterkowy A7R II. Aparat wyposażony został w 42,4-megapikselową matrycę CMOS z 5-osiową stabilizacją obrazu i możliwością nagrywania filmów w jakości 4K. Na pokładzie znajdziemy też autofokus z detekcją fazy w technologii Fast Hybrid AF.

Aparat Sony A7R II to następca zaprezentowanego niecałe dwa lata temu modelu A7R. Aparat wyposażono w pełnoklatkową matrycę BSI CMOS o rozdzielczości bagatela 42,4 megapikseli, która umożliwia fotografowanie w zakresie czułości do ISO 102,400. Nowy bezlusterkowiec posiada 5-osiowy system stabilizacji matrycy o skuteczności 4,5 EV, zapożyczony z modelu A7 II. Kolejną nowością, która odróżnia go od poprzednika jest autofokus Fast Hybrid AF z 399 punktami detekcji fazy. Według producenta system AF jest o 40% bardziej wydajny niż u poprzednika.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Co więcej Sony A7R II pozwala na nagrywanie filmów w jakości 4K z maksymalną prędkością 30 kl/s, a system AF ma umożliwiać współpracę z obiektywami Sony A oraz z niektórymi szkłami firm trzecich. Tak jak w poprzedniku znajdziemy tu 3-calowy, odchylany ekran LCD, wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,3 Mp i system łączności Wi-fi.

Aparat trafi do sprzedaży w cenie 3,500 euro. Nie znamy jeszcze ceny w jakiej urządzenie będzie oferowane na polskim rynku.

Specyfikacja:

Nazwa Sony A7R II
Producent Sony
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca Full Frame (35,9 x 24 mm)
BSI CMOS
Efektywna rozdzielczość 42,2 Mp
Matryca pełna klatka
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
ISO 51200 (rozszerzona)
ISO 102400 (rozszerzona)
Rozdzielczość maksymalna 7952 x 5304
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Mocowanie obiektywu Sony E
Kontrola błysku Auto
Redukcja efektu cz. oczu
Synchronizacja z długimi czasami
Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
wymuszona (błysk wypełniający)
bezprzewodowa
Lampa błyskowa brak
Stabilizacja tak, pięcioosiowa
stabilizacja matrycy
4,5 EV
Synchronizacja z lampą 1/250 s
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
scenerie
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
Migawka 1/8000 - 30 s
Bracketing ekspozycji 3 albo 5 klatek +/- 0,3 / 0,5 / 0,7 / 1 / 2 / 3 EV
Zdjęcia seryjne 5.4 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Samowyzwalacz 2
Pomiar ostrości detekcja fazydetekcja kontrastu
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
wielopunktowy AF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer wizjer elektroniczny
2 359 000 punktów
100% krycia kadru
Ekran LCD 3-calowy
odchylany
1 229 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Full HD 24fps
4K 25 kl/s
4K 24 kl/s
4K 30 kl/s
Złącza USB 2.0
microHDMI
gniazdo mikrofonu
gniazdo słuchawek
Wi-Fi
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
GPS Nie
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
NP-FW50
Wydajność zasilania 290 (wg CIPA)
Obudowa uszczelniona
Wymiary 127 x 96 x 60 mm
Waga 625 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne odporny na warunki atmosferyczne

Informacja prasowa:

Flagowy bezlusterkowy aparat Sony z wykonaną w technologii BSI matrycą CMOS o rozdzielczości 42,4 megapiksela, zintegrowanym 5-kierunkowym systemem stabilizacji obrazu, funkcją wewnętrznego zapisu materiału wideo 4K, trybem cichych zdjęć i systemem automatyki ostrości Fast Hybrid AF.

Sony wprowadza nowy, flagowy model aparatu bezlusterkowego z pełnoklatkową matrycą obrazu: α7R II (ILCE-7RM2).

α7R II to aparat z wymiennymi obiektywami wyposażony w pierwszy na świecie pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor Ri wykonany w technologii BSI, który odznacza się wysoką rozdzielczością (maksymalnie efektywnie około 42,4 megapiksela), dużą czułością (rozszerzaną do ISO 102 400)[i] i nawet o 40% większą niż w modelu α7R szybkością działania systemu AF uzyskaną dzięki 399-polowemu czujnikowi AF opartemu na detekcji fazy umieszczonemu w płaszczyźnie ogniskowej.

Aparat jest ponadto wyposażony w 5‑kierunkowy system stabilizacji obrazu zapożyczony z modelu α7 II. Umożliwia rejestrację i zapis materiału wideo 4K w różnych formatach, takich jak Super 35mm (bez łączenia pikseli) i pełnoklatkowym, co jest światową nowością wśród aparatów cyfrowychi. W urządzeniu zastosowano nowo udoskonalony wizjer XGA OLED Tru-Finder o największym na świecie współczynniku powiększenia (0,78x).]

{BIT|Wysoka rozdzielczość, duża czułość i szybkie działanie

Nowo opracowana, wykonana w technologii BSI matryca CMOS o rozdzielczości 42,4 megapiksela to najbardziej zaawansowany, najbardziej uniwersalny i odznaczający się najwyższą rozdzielczością przetwornik obrazu w historii Sony. Dzięki niemu korpus α7R II wyznacza nowe standardy jakości, czułości i szybkości działania. W przeszłości fotografowie musieli wybierać między wysoką rozdzielczością a szybkością działania lub wysoką rozdzielczością a dużą czułością korpusu. Innowacyjna matryca w nowym modelu α7R II eliminuje konieczność podejmowania takich decyzji.

Jej rozdzielczość wynosi 42,4 megapiksela. Konstrukcja „gapless on chip” eliminuje przerwy między mikrosoczewkami, a w połączeniu z przeciwodblaskową powłoką przetwornika radykalnie poprawia efektywność przechwytywania światła i w rezultacie gwarantuje dużą czułość, niski poziom szumów oraz szeroki zakres dynamiczny. Aparat zapewnia więc imponujący zakres czułości ISO — od 100 do 25 600 — który można rozszerzyć do ISO 50–102 400ii.

Przetwornik obrazu wykonano w technologii BSI. Jest on wyposażony w powiększone obwody oraz miedziane ścieżki sygnału. Taka konstrukcja zwiększa szybkość transmisji i zapewnia wysoką rozdzielczość rejestrowanego obrazu bez pogorszenia czułości. Dzięki temu dane z przetwornika są generowane około 3,5 razy szybciej niż w modelu α7R.

Nowy α7R II idealnie współpracuje z pokaźną kolekcją obiektywów Sony z serii FE (obiektywów z mocowaniem typu E przeznaczonych do pełnoklatkowych matryc obrazu). Rejestracja szczegółowego obrazu fotograficznego i filmowego o niskim poziomie szumów to zasługa szybkiego procesora obrazu BIONZ X. Brak optycznego filtra dolnoprzepustowego na matrycy sprawia, że wszystkie widoki i krajobrazy są utrwalane z maksymalną możliwą rozdzielczością i wyrazistością.

Nowością w modelu α7R II jest bardzo trwała, obliczona na około 500 000 cykli pracy[iii] migawka, która w porównaniu z poprzednią wersją powoduje o połowę mniejszą wibrację. Aparat można ponadto przełączyć w tryb cichych zdjęć, umożliwiający rejestrację obrazu bez żadnych wibracji i ruchów przetwornika.

Nowa matryca zawiera umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy, zapewniający największe na świecie pokrycie polami AF pełnoklatkowego przetwornika obrazui. Jego połączenie z 25 polami AF opartymi na detekcji kontrastu zaowocowało o 40% większą szybkością działania systemu AF niż w poprzednim modelu. W aparacie wykorzystano zaawansowany algorytm wykrywania ruchu, który wraz z systemem Fast Hybrid AF umożliwia zdjęcia seryjne w tempie 5 kl./s ze śledzeniem ostrości.

Oparte na detekcji fazy czujniki AF w płaszczyźnie ogniskowej działają dobrze również przy korzystaniu z obiektywów z mocowaniem typu A zamontowanych na adapterze mocowania LA-EA3 lub LA-EA1. Dzięki temu zalety pokrycia szerokiej strefy przez 399 czujników, dużej szybkości działania i wydajnego śledzenia ostrości dostępne są przy pracy z jeszcze szerszym wachlarzem obiektywów. Jest to pierwszy przypadek, w którym system AF aparatu bezlusterkowego gwarantuje wysoką wydajność działania z obiektywami zaprojektowanymi do użytku na lustrzankach cyfrowych.]

{BIT|5-kierunkowy system stabilizacji obrazu zoptymalizowany do współpracy z 42,4-megapikselowym przetwornikiem obrazu

Nowy, flagowy model jest wyposażony w innowacyjny, 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu, który zoptymalizowano do współpracy z matrycą o dużej rozdzielczości. Podobnie jak system wprowadzony w cenionym modelu α7 II ten zaawansowany stabilizator obrazu koryguje podczas zdjęć różne ruchy korpusu: kątowe (pochylenia i odchylenia), typowe dla zdjęć z użyciem teleobiektywu; boczne (wzdłuż osi X i Y), zauważalne zwłaszcza przy znacznych współczynnikach powiększenia; obrotowe (przechylenie), charakterystyczne dla nagrywania filmów. Kompensacja jest na tyle skuteczna, że przy fotografowaniu można wydłużyć czas migawki nawet o 4,5 stopnia[iv].

5-kierunkowy system stabilizacji obrazu współpracuje dodatkowo z obiektywami Sony α z optycznym stabilizatorem SteadyShot™ (OSS). Takie połączenie zapewnia maksymalną stabilność i wyrazistość. Co równie ważne, stabilizacja działa nawet przy pracy z obiektywami Sony α z mocowaniem typu A[v], które nie mają własnego systemu stabilizacji. Efekt stabilizacji można zweryfikować za pomocą funkcji podglądu na żywo na ekranie LCD lub w wizjerze OLED.]

{BIT|Niezrównane możliwości przy nagrywaniu materiału filmowego 4K

Nowy aparat α7R II imponuje możliwościami nagrywania materiału filmowego. Obejmują one zapis obrazu w jakości 4K (QFHD 3840 x 2160) w trybie Super 35mm z kadrowaniem lub w trybie pełnoklatkowym.

W trybie Super 35mm aparat odczytuje dużą ilość pikseli — około 80% więcej niż w obrazie 4K. Piksele te są odczytywane indywidualnie, bez łączenia w grupy, a następnie poddawane interpolacji w celu uzyskania filmu 4K z minimalną morą i postrzępieniem krawędzi obiektów.

W trybie pełnoklatkowym do generacji obrazu 4K wykorzystywana jest cała szerokość matrycy obrazu, co pozwala na wykorzystanie jej potencjału twórczego. Model α7R II jest pierwszym na świecie aparatem cyfrowym, który umożliwia wewnętrzny zapis obrazu 4K w formacie pełnoklatkowymi.

Do zapisu filmów służy zaawansowany kodek XAVC S[vi], który umożliwia uzyskanie przepływności 100 Mb/s dla obrazu 4K i 50 Mb/s dla obrazu Full HD.

Aparat α7R II pozwala na użycie szeregu funkcji przydatnych w profesjonalnych produkcjach filmowych: profili obrazu, krzywej gamma S‑Log2, przestrzeni barw S-Gamut, rejestracji obrazu HD (720p) w tempie 120 kl./s, kodu czasowego czy reprodukcji „czystego” sygnału HDMI.]

{BIT|Lepsza konstrukcja, większa użyteczność i niezawodność

{ITL|Udoskonalony wizjer XGA OLED Tru-Finder™ w modelu α7R II zawiera dwustronną soczewkę asferyczną i pozwala uzyskać największy na świecie współczynnik powiększeniaiii: 0,78x. Kryształowa czystość obrazu wyświetlanego w całym polu widzenia to również zasługa powłoki ZEISS® T*, której zadaniem jest tłumienie niepożądanych refleksów.

Aparat sprawia bardzo solidne, profesjonalne wrażenie. Jego korpus jest wykonany z lekkiego, sztywnego stopu magnezu. Nowością w stosunku do poprzedniego modelu jest nowo zaprojektowany uchwyt i przycisk spustu migawki. Wśród pozostałych innowacji warto wymienić nowy mechanizm blokujący pokrętło trybu pracy oraz wprowadzone z myślą o wymagających fotografach dodatkowe możliwości personalizowania funkcji i przycisków.

Aparat α7R II jest wyposażony w technologie Wi-Fi® i NFC. Do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile™, dostępnej w wersji na systemy Android™ i iOS. Funkcjonalność urządzenia można zwiększać dzięki stale powiększającej się ofercie aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Apps™. Przykładowo, twórcy animacji poklatkowych mogą teraz korzystać z „Dodatku przesunięcia kąta”[vii], który pozwala wzbogacać zdjęcia poklatkowe efektami przesunięcia, zmiany nachylenia i zmiany powiększenia — bez używania żadnych dodatkowych urządzeń ani programów komputerowych. Więcej informacji na www.sony.net/pmca.

Sony wprowadza także nowy monitor LCD CLM-FHD5, który znakomicie ułatwia użycie aparatu α7R II do nagrywania filmów. Ten nieduży, 5,0‑calowy monitor Full HD (1920 x 1080p) umożliwia dokładne regulowanie ostrości z użyciem takich funkcji, jak powiększanie i wyróżnianie ostro ujmowanych fragmentów (peaking). W nastawianiu ekspozycji pomaga funkcja wyświetlania w barwach fałszywych oraz znacznik poziomu wideo. Podczas rejestracji z użyciem krzywej S-Log można natomiast skorzystać z trybu wyświetlania S-Log.

Dostawy aparatu α7R II do Europy rozpoczną się latem 2015 r. Urządzenie będzie kosztować około 3500 EUR.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Powoli dobiega końca epopeja związana z wprowadzaniem na rynek pierwszego współczesnego analogowego kompaktu. Jak dowiadujemy się z najnowszych materiałów Pentax Film Project, aparat...
36
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)