Sony A7R II - pierwsze wrażenia

Dzięki szybkiej akcji firmy Sony tuż po pojawieniu się nowej wersji A7 w Europie mieliśmy okazję spędzić kilkadziesiąt minut sprawdzając osiągi nowej konstrukcji. Zapraszamy do przeczytania garści naszych pierwszych wrażeń.
0
Michał Sułkiewicz
16 Czerwiec 2015
Artykuł na: 6-9 minut

Tuż po premierze modelu A7R II nie było wątpliwości, że Sony postanowiło stworzyć najlepszego bezlusterkowca, na jakiego pozwala dostępna technologia. Rzeczywiście na papierze możliwości aparatu sprawiały duże wrażenie, począwszy od ponad 42-megowego przetwornika obrazu w technologii BSI pozwalającej na praktycznie efektywniejsze pokrycie matrycy elementami światłoczułymi, poprzez 5-osiową stabilizację matrycy i system AF z 399-punktowym czujnikiem detekcji fazy, a skończywszy na wizjerze OLED z 2,36 milionami pikseli i powiększeniem x0,78. Mamy w tym modelu, wiele więcej funkcji o wartościach "naj", których nie będziemy wymieniać po raz kolejny. Jedno jest pewne. Tego wszystkiego w jednym aparacie jeszcze nie było.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Więcej o parametrach technicznych możecie poczytać w naszym artykule z dnia premiery, tymczasem skupmy się jak ten napakowany technologiami korpus sprawuje się po wzięciu do ręki i podczas fotografowania.

Sama konstrukcja korpusu A7R II jest praktycznie identyczna z modelem A7 II, zaprezentowanym pod koniec zeszłego (2014) roku. To puszka z praktycznie wzorową ergonomią, poprawioną w stosunku do pierwszych generacji A7 i A7R, które również nie były najgorsze pod tym względem. Jedyne zmiany, które zauważyliśmy to dodanie przycisku blokady pokrętła PASM, dodatkowe oznaczenia modelu na tyle obudowy i nieco inny kształt muszli ocznej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Od razu napiszemy, że przycisk blokady nie należy w naszej redakcji do ulubionych dodatków, więc raczej oceniamy tę zmianę negatywnie. Reszta to kosmetyka, chociaż bardziej miękka muszla oczna, to zawsze dobry kierunek zmian. Cieszy, że producent nie poszedł za modą i nie pousuwał oznaczeń na przyciskach definiowalnych, co jest zmorą kilku najnowszych konstrukcji konkurencji. Warto wspomnieć, bo nie wynikało to bezpośrednio z pierwszych informacji prasowych producenta, że korpus nowego modelu jest tak samo uszczelniony jak A7 II. Pod względem korpusu są to więc konstrukcje praktycznie bliźniacze. A7R II zyskuje za to znacznie więcej po zrobieniu pierwszych zdjęć.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Nowy model jest przede wszystkim pod każdym względem znacznie szybszy. O ile "stary" A7R był z góry skazany na przegraną, o tyle zaskoczyła nas zauważalna poprawa efektywności pracy autofokusa w stosunku do modelu A7 II. W nowej "erce" AF działa szybciej i pewniej. Ostrość jest ustawiana przy znacznie mniejszych dodatkowych ruchach soczewek. W typowym zakresie pracy ogniskowej obiektywu i wystarczająco jasnej scenie ostrość była ustawiana praktycznie jednym przesunięciem soczewek - nawet przy "trudnej" przysłonie f/1,4. A7 II w tej samej sytuacji dokonywał jeszcze jednej, nawet dwóch korekt. Oczywiście mało kontrasowe, ciemne sceny wymagały już pewnych korekt układu AF nawet w A7R II, ale w znacznie mniejszym zakresie niż u starszego i tańszego brata. Znacząca poprawa nastąpiła też przy pracy z obiektywami do lustrzanek podłączanymi przez przejściówki. Szkła z mocowaniem A podłączane nawet przez mniejszy pierścień LA-EA3 (bez własnego układu detekcji fazy) pracują praktycznie płynnie, a obiektywy Canona podłączane za pomocą rozwiązania firmy Metabones wreszcie stały się użyteczne. Może napisanie, że jest to prędkość pro lustrzanki byłoby lekką przesadą, ale na pewno jest to już poziom użyteczny, a może nawet poziom amatorskich lustrzanek. Dedykowana optyka FE działa za to naprawdę sprawnie. Tu obietnice producenta spełniły się.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Szybciej odbywają się również takie operacje jak włączanie, wybudzanie, przełączanie LCD/wizjer i przeglądanie/powiększanie zdjęć. I to mimo że pliki są przecież o prawie dwa razy większej rozdzielczości niż w A7 II. Aparat po prostu działa płynniej.

Wielu użytkowników pierwszych A7R narzekało na bardzo głośny, mechaniczny dźwięk pracy migawki. W nowym modelu ten dźwięk jest nie tylko cichszy, ale też milszy dla ucha - migawka pracuje jak w A7 II. Dodatkowo istnieje możliwość uruchomienia migawki w trybie elektronicznym, co czyni aparat właściwie bezgłośnym.

Kolejna nowość, a więc nowy wizjer o powiększonym kącie widzenia i antyodblaskowymi soczewkami rzeczywiście "robi robotę". W porównaniu z A7 II, a porównywaliśmy oba jednocześnie, obraz jest większy, ostrzejszy i ma bardziej nasycone barwy. Lepiej też sobie radzi z oddaniem obrazu kontrastowych scen - na przykład w ostrym słońcu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Niestety, jak pisaliśmy na naszym profilu facebookowym, dostępne egzemplarze były wersjami przedprodukcyjnymi i nie możemy z nich pokazać zdjęć. Co więcej, nie możemy też ich wstępnie ocenić, bo aparaty miały pozaklejane sloty kart. Pozostaje poczekać, aż trafi do nas egzemplarz testowy. Wtedy ocenimy jakość obrazu w naszym laboratorium.

Podsumowując, nowa Alfa zrobiła na nas spore wrażenie. Sony naprawdę zaangażowało duże środki w rozwój tego modelu, a A7R II jest topowym osiągnięciem działu konstrukcyjnego aparatów tej firmy. Pokazuje też, że firma nie odda łatwo pozycji lidera innowacji.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Nikon D780 pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Czy jednak warto przesiadać się na nią z i tak świetnego Nikona D750?...
8
1
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Najnowszego Nikona D780 można by nazwać lustrzankowym wcieleniem modelu Z6. W końcu dzieli z nim lwią część specyfikacji, także matrycę. Czy jednak możemy oczekiwać po nim takiej samej jakości...
20
6
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Najnowszy korpus Canona to zarazem najbardziej zaawansowana lustrzanka w historii. Czy to jednak wystarczy, żeby choć na pewien czas zdystansować konkurencję ze świata...
24
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)