Zeiss Batis 85 mm f/1.8 - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
4
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Carl Zeiss
Nasza ocena:

74%

Zaawansowany układ optyczny, stabilizacja obrazu, uszczelniany korpus oraz innowacyjny ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań zastosowanych w nowym obiektywie Zeiss Batis 85 mm f/1.8. Sprawdźcie, jak nowa propozycja niemieckiego producenta poradziła sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

13 Sierpień 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści


Zeiss Batis 85 mm f/1.8 to jeden z dwóch modeli profesjonalnych obiektywów z linii Batis przeznaczonych do pełnoklatkowych aparatów Sony z mocowaniem E. Szkło zostało oficjalnie zaprezentowane na początku drugiego kwartału 2015 roku. Wykorzystano w nim zaawansowany układ optyczny, system autofokusa oraz stabilizację obrazu. Ponadto, metalowa konstrukcja została uszczelniona, przez co jest chroniona przed kurzem i wilgocią. Największe zainteresowanie wzbudził chyba jednak umieszczony na tubusie nowatorski wyświetlacz OLED. Odczytamy z niego informacje o odległości ostrzenia oraz głębi ostrości. Nowy produkt firmy Zeiss posiada stałą ogniskową 85 mm i światłosiłę f/1.8. Taka kombinacja umożliwia uzyskanie plastycznego rozmycia tła które jest wręcz wymagane w fotografii portretowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Zeiss Batis 85 mm f/1.8 jest już dostępny w polskiej sprzedaży w cenie 4999 zł. Zestaw handlowy – poza obiektywem – zawiera przedni i tylni dekielek oraz osłonę przeciwsłoneczną. Wszystko zamknięte zostało w stylowym opakowaniu. Konkurencję dla tej stałki może stanowić w pełni manualny Mitakon Speedmaster 85 mm f/1.2. Za cenę 3999 zł zyskujemy wyraźnie lepsze światło f/1.2 ale kosztem systemu automatycznego ostrzenia. Inną opcją dla portrecisty może być także nieco dłuższy i ciemniejszy ale jednocześnie stabilizowany Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS (4799 zł). Jednak trzeba zaznaczyć, że jest to konstrukcja makro, której główną zaletą ma być odwzorowanie obrazu w skali 1:1.

Zapraszamy do lektury testu obiektywu Zeiss Batis 85 mm f/1.8. Zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Test przeprowadzaliśmy z aparatem Sony A7R.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM II - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kontynuuje swój pochód i wprowadza kolejny zoom drugiej generacji – mniejszy, lżejszy i jeszcze doskonalszy optycznie. Czekając na pełny test prezentujemy pierwsze zdjęcia testowe.
36
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 70-180 mm f/2.8 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tańszy, lżejszy i bardziej poręczny od modelu Nikkor Z 70-200 mm f/2.8 S. Nowy telezoom Nikona o zakresie ogniskowych 70-180 mm i stałej jasności f/2.8 trafił w nasze ręce. Oto pierwsze zdjęcia...
37
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - test obiektywu
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - test obiektywu
Przeznaczony do fotografii sportu, ptaków i dzikiej przyrody ma kusić nie tylko jakością obrazu, ale także małą wagą i przystępną ceną. Sprawdziliśmy jego możliwości, także we współpracy z...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)