Zeiss Batis 85 mm f/1.8 - Autofokus

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
4
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Carl Zeiss
Nasza ocena:

74%

Zaawansowany układ optyczny, stabilizacja obrazu, uszczelniany korpus oraz innowacyjny ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań zastosowanych w nowym obiektywie Zeiss Batis 85 mm f/1.8. Sprawdźcie, jak nowa propozycja niemieckiego producenta poradziła sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

13 Sierpień 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 


Zeiss Batis 85 mm f/1.8 został wyposażony w system wewnętrznego ogniskowania. Polega on na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Ponadto, system ostrzenia został zaprojektowany tak, by zapewnić solidny i płynnie działający mechanizm autofokusa. O ile jego precyzja jest prawidłowa (nie ma błędnego potwierdzenia), o tyle szybkość AF pozostawia wiele do życzenia. Przeostrzanie przez cały zakres odległości (od 80 cm do nieskończoności) zajmuje sporo, bo około 0,6-0,8 sekundy. Jest to wynik przeciętny. Przez to Batisa nie można zaliczyć do do najszybszych w kategorii obiektywów z automatycznym ustawianiem ostrości. Z kolei w słabszych warunkach oświetleniowych występuje typowe poszukiwanie ostrości. Po chwili obiektyw poprawnie ją ustawia, jednak zajmuje mu to nieco więcej czasu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Jak już wspominaliśmy wcześniej, Zeiss Batis 85 mm f/1.8 umożliwia ręczne ostrzenie poprzez wykorzystanie wygodnego pierścienia. W połączeniu z możliwością podglądu ostrzenia dostępną w aparatach z serii A7 otrzymamy zestaw, który zminimalizuje ryzyko poruszonych zdjęć.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)