Zeiss Batis 85 mm f/1.8 - Autofokus

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
4
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Carl Zeiss
Nasza ocena:

74%

Zaawansowany układ optyczny, stabilizacja obrazu, uszczelniany korpus oraz innowacyjny ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań zastosowanych w nowym obiektywie Zeiss Batis 85 mm f/1.8. Sprawdźcie, jak nowa propozycja niemieckiego producenta poradziła sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

13 Sierpień 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 


Zeiss Batis 85 mm f/1.8 został wyposażony w system wewnętrznego ogniskowania. Polega on na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu. Ponadto, system ostrzenia został zaprojektowany tak, by zapewnić solidny i płynnie działający mechanizm autofokusa. O ile jego precyzja jest prawidłowa (nie ma błędnego potwierdzenia), o tyle szybkość AF pozostawia wiele do życzenia. Przeostrzanie przez cały zakres odległości (od 80 cm do nieskończoności) zajmuje sporo, bo około 0,6-0,8 sekundy. Jest to wynik przeciętny. Przez to Batisa nie można zaliczyć do do najszybszych w kategorii obiektywów z automatycznym ustawianiem ostrości. Z kolei w słabszych warunkach oświetleniowych występuje typowe poszukiwanie ostrości. Po chwili obiektyw poprawnie ją ustawia, jednak zajmuje mu to nieco więcej czasu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Jak już wspominaliśmy wcześniej, Zeiss Batis 85 mm f/1.8 umożliwia ręczne ostrzenie poprzez wykorzystanie wygodnego pierścienia. W połączeniu z możliwością podglądu ostrzenia dostępną w aparatach z serii A7 otrzymamy zestaw, który zminimalizuje ryzyko poruszonych zdjęć.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Następca modelu Tamron 70-300 mm, kompaktowego tele dla pełnoklatkowych aparatów Sony, zwiększa zakres tylko o 20 mm. Być może jednak jest to 20 mm, które zmienia wszystko.
17
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon prezentuje długo wyczekiwany obiektyw RF 35 mm f/1.4L. Bardziej poręczny od lustrzankowego poprzednika, wyposażony w nowy napęd AF oraz pierścień przysłony skierowany jest zarówno do...
38
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To dziś najlżejszy i najbardziej poręczny teleobiektyw w swojej klasie. Oto, jak ta wyjątkowa konstrukcja dla fotografów sportu i dzikiej przyrody sprawdza się w praktyce.
23
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)