Zeiss Batis 85 mm f/1.8 - Rozdzielczość

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
4
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Carl Zeiss
Nasza ocena:

74%

Zaawansowany układ optyczny, stabilizacja obrazu, uszczelniany korpus oraz innowacyjny ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań zastosowanych w nowym obiektywie Zeiss Batis 85 mm f/1.8. Sprawdźcie, jak nowa propozycja niemieckiego producenta poradziła sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

13 Sierpień 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 


Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 22 lp/mm.

Jak możemy odczytać z poniższego wykresu funkcji MTF50, podczas fotografowania w formacie RAW otrzymamy użyteczny obraz w centrum i na brzegach kadru już od maksymalnego otworu przysłony f/1.8. Rozdzielczość wyniesie 44.88 lp/mm w centrum i 30.97 lp/mm na brzegach kadru. Natomiast optymalną jakość obrazu w centrum kadru otrzymamy w momencie fotografowania z wykorzystaniem przysłony f/5.6 - 50.78 lp/mm. Na tej przysłonie zanotujemy również najlepszy wynik rozdzielczości na brzegach kadru - 41.42 lp/mm. Oczywiście wraz z przymykaniem przysłony wartości funkcji MTF50 będą maleć, jednak wciąż będą znajdować się powyżej akceptowalnej granicy. Najsłabszą rozdzielczość zanotujemy podczas fotografowania z wykorzystaniem przysłony f/22. W centrum kadru wykres funkcji MTF50 osiągnie punkt 27.18 lp/mm, a na brzegach 24.75 lp/mm. Są to najsłabsze zanotowane wyniki rozdzielczości, jednak wciąż przewyższają granicę akceptowalności.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Charakterystyka wykresu MTF50 dla plików JPEG jest podobna do tej, jaką otrzymaliśmy w przypadku surowych plików RAW, jednak odnotowane wyniki rozdzielczości są wyższe. W centrum kadru otrzymamy najwyższą jakość obrazu już w całym zakresie przysłon. Podobny rezultat utrzyma się także na brzegach kadru.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Za takie rezultaty producentowi należą się brawa, ponieważ obiektyw Zeiss Batis 85 mm f/1.8 oferuje dobrą rozdzielczością obrazu w całym zakresie przysłon od f/1.8 do f/22.

Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)