Zeiss Batis 85 mm f/1.8 – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Zeiss Batis 85 mm f/1.8 to nowa propozycja niemieckiego producenta przeznaczona do pełnoklatkowych aparatów Sony z mocowaniem E. Obiektyw został wyposażony w system autofokusa, uszczelniany korpus, stabilizację obrazu oraz innowacyjny ekran OLED. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przykładowych wykonanych tym szkłem.

Autor: Michał Chrzanowski

4 Sierpień 2015
Artykuł na: 6-9 minut

Zeiss Batis 85 mm f/1.8 to konstrukcja, w której zastosowano kilka ciekawych rozwiązań. Jedno z nich stanowi innowacyjny wyświetlacz OLED, który został umieszczony na obudowie obiektywu. Na ekranie pojawiają się informacje o odległości ostrzenia oraz parametry głębi ostrości. Co więcej wyświetlacz OLED to nie tylko chwyt marketingowy, lecz także funkcjonalne udogodnienie. Ekran jest bardzo czytelny, co znacznie ułatwi korzystanie z obiektywu w słabych warunkach oświetleniowych. Również słoneczny dzień nie jest straszny dla ekranu Batisa – wyświetlane informacje są wyraźne nawet pod ostre światło. Dzięki temu fotografowanie z ręcznym ostrzeniem obrazu nabiera nowej jakości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Serce obiektywu Zeiss Batis 85 mm f/1.8 stanowi jedenaście soczewek rozmieszczonych w ośmiu grupach. Według producenta taka kombinacja zapewni doskonałą jakość obrazu na całej powierzchni kadru. Ponadto, w obiektywie zastosowano optyczną stabilizację obrazu, zaś cała konstrukcja jest odporna na kurz i wodę, dzięki czemu z nowej stałki niemieckiego producenta będziemy mogli korzystać w naprawdę trudnych warunkach pogodowych.

Jednak Zeiss Batis 85 mm f/1.8 to nie tylko zaawansowane rozwiązania techniczne, lecz także nieprzeciętny design. Obiektyw prezentuje się bardzo ładnie, zwłaszcza z założona osłoną przeciwsłoneczną. Całość tworzy wręcz pokazowy wygląd, na którym inny producenci szkieł mogą się wzorować. Na obudowie trudno doszukać się klawiszy czy jakichkolwiek przełączników. Znajduje się na niej jedynie mały ekran oraz gumowy pierścień ustawiania ostrości, z którego korzysta się wzorcowo – chodzi płynnie to za mało powiedziane. Dzięki temu manualne ostrzenie to czysta poezja. Podobać się również może matowa obudowa, która bardzo dobrze komponuje się z aparatami Sony z serii A7.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Zeiss Batis 85 mm f/1.8 jest już dostępny w polskiej sprzedaży w cenie 4999 zł. Zestaw handlowy – poza obiektywem – zawiera przedni i tylni dekielek oraz osłonę przeciwsłoneczną. Całość zamknięta jest w stylowym opakowaniu.

Zeiss Batis 85 mm f/1.8 zrobił nan as dobre pierwsze wrażenie, jednak jeszcze zabierzemy się za pełny test obiektywu, postanowiliśmy sprawdzić jego możliwości w terenie. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane aparatem Sony A7R, na standardowych ustawieniach. Przypięliśmy do niego szkło Zeiss Batis 85 mm f/1.8, którego pełny test już wkrótce na naszych łamach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przykładowych, które znajdują się na następnej stronie.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Poprzednia

1

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)