Zeiss Batis 25 mm f/2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Do naszej redakcji trafił drugi reprezentant rodziny Batis. Zeiss Batis 25 mm f/2 to szerokokątky obiektyw o światłosile f/2 przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów Sony z mocowaniem E. Nowe szkło niemieckiego producenta posiada uszczelniany korpus, system autofokusa oraz innowacyjny ekran OLED.
0
Michał Chrzanowski
10 Sierpień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Zeiss Batis 25 mm f/2 to druga po portretowym obiektywie Batis 85 mm f/1.8 konstrukcja posiadająca ekran OLED. Wyświetlacz jest umieszczony na tubusie, tuż nad pierścieniem ustawiania ostrości. Na ekranie pojawiają się informacje o odległości ostrzenia oraz głębi ostrości, dzięki temu fotografowanie z ręcznym ostrzeniem obrazu jest bardzo efektywne. Szkoda, że na obiektywie nie są wyświetlane także parametrów przysłony. Taka funkcja jeszcze bardziej dopełniłoby jego funkcjonalność. Niestety nie można mieć wszystkiego.

Producenta pochwalić należy za klarowność i wyrazistość ekranu. Wyświetlane informacje są bardzo czytelne, co znacznie ułatwia korzystanie z obiektywu w słabych warunkach oświetleniowych. Również fotografowanie w słoneczny dzień nie stanowi żadnego problemu - z łatwością można odczytać parametry nawet pod ostre światło.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Dzięki szerokiemu kątowi oraz stałej światłosile f/2 nowe szkło niemieckiego producenta może okazać się dobrym kompanem podczas fotografowania krajobrazów, architektury, życia ulicy czy przy fotoreportażu. Układ optyczny obiektywu Zeiss Batis 25 mm f/2 bazuje na projekcie Zeiss Distagon i zbudowany jest z dziesięciu elementów rozmieszczonych w ośmiu grupach. Według producenta taka kombinacja zapewni doskonałą jakość obrazu na całej powierzchni kadru.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Ponadto, metalowa konstrukcja jest odporna na kurz i wodę, dzięki czemu z nowej stałki niemieckiego producenta będziemy mogli korzystać w naprawdę trudnych warunkach pogodowych.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Minimalizm - tak jednym słowem można opisać design linii Batis. Na obudowie Batisa 25 mm f/2 znajduje się jedynie mały ekran oraz gumowy pierścień ustawiania ostrości, z którego korzysta się wzorcowo – chodzi płynnie to za mało powiedziane. Tak okrojony projekt obudowy może się jednym podobać, innym nie. Nam osobiście przypadł do gustu. Matowa i wręcz futurystyczna obudowa bardzo dobrze komponuje się z aparatami Sony z serii A7.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Zeiss Batis 25 mm f/2 jest już dostępny w polskiej sprzedaży w cenie 5439 zł. Zestaw handlowy – poza obiektywem – zawiera przedni i tylni dekielek oraz osłonę przeciwsłoneczną. Całość zamknięta jest w stylowym opakowaniu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Zeiss Batis 25 mm f/2 zrobił na nas dobre pierwsze wrażenie, jednak jeszcze zanim zabierzemy się za pełny test obiektywu, postanowiliśmy sprawdzić jego możliwości w terenie. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane aparatem Sony A7R, na standardowych ustawieniach. Przypięliśmy do niego szkło Zeiss Batis 25 mm f/2, którego pełny test już wkrótce na naszych łamach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przykładowych, które znajdują się na następnej stronie.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Poprzednia

1

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)