Zeiss Batis 85 mm f/1.8 - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
4
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Carl Zeiss
Nasza ocena:

74%

Zaawansowany układ optyczny, stabilizacja obrazu, uszczelniany korpus oraz innowacyjny ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań zastosowanych w nowym obiektywie Zeiss Batis 85 mm f/1.8. Sprawdźcie, jak nowa propozycja niemieckiego producenta poradziła sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

13 Sierpień 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 


Zeiss Batis 85 mm f/1.8 to najnowsza propozycja niemieckiego producenta, która została zaprojektowana specjalnie do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony z mocowaniem E. Jest to więc dobra wiadomość dla użytkowników aparatów z serii A7, ponieważ obiektyw poszerza wciąż krótką listę profesjonalnych szkieł przeznaczonych do tego systemu (Sony nie ma w tej chwili w ofercie dedykowanego obiektywu o tej popularnej ogniskowej)

Batis pozostawia po sobie dobre wrażenie. Za co w szczególności należy go pochwalić? Na pewno za wykonanie, ciekawy design i oferowaną jakość obrazu. Nowa stałka to kompaktowa, bardzo trwała i solidna metalowa konstrukcja. Co więcej, dzięki dodatkowym uszczelnieniom została stworzona, by działać w naprawdę wymagających warunkach. Obiektyw został też wyposażony w wydajną stabilizację obrazu, dzięki której byliśmy w stanie wykonywać nieporuszone zdjęcia z czasem naświetlania wynoszącym 1/30 sekundy.


Poza wspomnianymi rozwiązaniami Batis to także niespotykany projekt obudowy, który może znaleźć zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wszystko pozostaje kwestią indywidualnych preferencji. Nam opisywany design przypadł do gustu. Za plus uważamy minimalizm, który przejawia się brakiem przełączników na obudowie. Dzięki temu otrzymujemy spójną, stylową i bardzo elegancką konstrukcję. Niestety posiada ona jedną wadę - łatwo brudzącą się powierzchnię tubusu. W żaden sposób nie wpływa to jednak na komfort fotografowania. Po prostu z czasem korpus wygląda coraz mniej estetycznie i trudno go doprowadzić do wyjściowego stanu.

Obiektyw oferuje także bardzo dobry kontrast, wyrazistość, nasycenie barw oraz ogólną plastykę zdjęć. Co więcej, dzięki połączeniu ogniskowej 85 mm, światłosiły f/1.8 oraz stabilizacji, bez problemu będziemy w stanie używać tej stałki w najbardziej wymagających warunkach oświetleniowych i cieszyć się przy tym wysoką jakością obrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Zeiss Batis 85 mm f/1.8 wzbudził duże zainteresowanie innowacyjnym ekranem OLED umieszczonym na obudowie. Na początku podeszliśmy do tego sceptycznie, gdyż łatwo uznać to za chwyt marketingowy. Jednak pierwsze zetknięcie z wyświetlaczem szybko rozwiało nasze wątpliwości. Okazał się naprawdę funkcjonalny, nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych (praca w mroku oraz pod ostre światło). Wyświetlane są na nim informacje o odległości ostrzenia oraz parametry głębi ostrości, które znacznie ułatwiają manualne ostrzenie. Szkoda że nie wyświetla również informacji o przysłonie, co dla wielu fotografów byłoby największym udogodnieniem.

Obiektyw nie jest oczywiście wolny od wad. Za największą z nich uznajemy wolny autofokus. Przeostrzanie w czasie 0,6-0,8 sekundy nie należy do najszybszych, przez co może umknąć nam niejeden decydujący moment. Po stronie minusów musimy zapisać także słabą pracę pod światło, mocne winietowanie na najszerszej przysłonie f/1.8. Rożnica jasności między centrum a brzegami to aż 1,50 EV. Co więcej, winieta występuje w niemal całym kadrze, a to negatywnie wpływa na ostateczny odbiór zdjęcia. Również aberracja i dystorsja mogłyby być lepiej skorygowane.

Podsumowując, za 4999 zł otrzymamy elegancką, dość dużą ale solidną i uszczelnianą konstrukcję, optyczną stabilizację, dobrą ostrość i kontrast. Czy jednak stosunek ceny do jakości optycznej jest odpowiedni? Można mieć wątpliwości.

Podsumowanie

+ bardzo dobra jakość wykonania
+ uszczelniana konstrukcja
+ elegancki wygląd
+ funkcjonalny ekran OLED
+ wygodny pierścień ustawiania ostrości
+ wydajna stabilizacja
+ cichy i precyzyjny autofokus
+ dobra rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach kadru w całym zakresie przysłon
+ bardzo dobra kontrastowość, wyrazistość i kolorystyka zdjęć
+ plastyczne rozmycie obrazu na przysłonie f/1.8
+ dobra praca pod ostre światło


- łatwo brudząca się powierzchnia obiektywu
- stosunkowo duże wymiary jak na jasność f/1.8
- brak pierścienia przysłony
- wolno działający autofokus
- bardzo duża winieta na przysłonie f/1.8
- słabo skorygowana aberracja chromatyczna
- widoczne bliki podczas pracy pod światło
- duża dystorsja
- wysoka cena

Zeiss Batis 85 mm f/1.8 uzyskał w swojej klasie 74%Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
4
Optyka:
7
Budowa:
8
Ocena ogólna

74%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To dziś najlżejszy i najbardziej poręczny teleobiektyw w swojej klasie. Oto, jak ta wyjątkowa konstrukcja dla fotografów sportu i dzikiej przyrody sprawdza się w praktyce.
23
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Najjaśniejszy obiektyw standardowy w ofercie producenta pretenduje do miana najdoskonalszej konstrukcji tego typu na rynku. Sprawdzamy czy będąc o połowę tańszym jest w stanie...
29
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)