Szalona dekada - Polska fotografia lat 70. na wystawie w Poznaniu

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Maj 2025
Artykuł na: 4-5 minut

Fundacja 9/11 Art Space i Galeria Piekary zapraszają na ekspozycję, która pozwolić ma na poznanie artystycznej drogi, którą zbudowały i podążały osoby poświęcające się fotografii w latach 70. Wystawa jest zapisem dynamicznych przemian i zjawisk twórczych, które miały miejsce w tym okresie.

Informacja prasowa

Lata 70. były okresem przemian, ale i początków – to wtedy Ryszard Waśko staje się członkiem Warsztatu Formy Filmowej, a Janusz Bąkowski dołącza do ZPAF. Inni są już w fazie dojrzewania: Robakowski głosi ideę antynarracyjności, Maria Pinińska-Bereś dokonuje najważniejszych w swojej karierze wyborów artystycznych, a Jerzy Rosołowicz, słynny artysta-malarz, tworzy jedyną w swoim życiu serię fotograficzną „Fotoneutrotikony”.

Zdzisław Sosnowski zaczynał dekadę od eksperymentów analityczno-konceptualnych, przechodził przez problem percepcji odbiorcy i rekonstrukcji, żeby dotrzeć ostatecznie do krytyki kultury masowej i nowych mediów. Środowisko artystyczne przypominało kalejdoskop, w którym można obserwować niekończące się nowe myśli, prądy i wydarzenia. Pięćdziesiąt lat później Galeria Piekary wraca do tych wydarzeń, aby symboliczne uhonorować tych mniej i bardziej znanych wówczas artystów, ale też dać przestrzeń do refleksji nad fotografią i jej miejscem w dyskursie.

Gdy fotografia stawała się sztuką

Fot. Zbigniew Dłubak, Desymbolizacje, 1978

Określenie szalona w tytule zaznacza niebanalność i eksperymentalny charakter ówczesnych działań artystycznych. W tamtym momencie dopiero od stosunkowo niedawna fotografia zaczęła mieć wymiar artystyczny, twórcy pospieszyli więc, by jak najlepiej wykorzystać to medium. Nie pytają, jak fotografować; pytają, jak przekształcić obraz fotograficzny za pomocą matematyki (Bąkowski), czy można płaski obraz odczytać prestrzennie (Dłubak) i jak w kilku kadrach ująć palące społeczne problemy i niebezpieczne zjawiska (Natalia LL). Stawiali te pytania i sami starali się uzyskać na nie odpowiedzi, często współpracując w grupach, kolektywach i stowarzyszeniach, takich jak Grupa Permafo czy wspomniany Warsztat Formy Filmowej.

Artystów łączyła chęć eksperymentowania, również na przestrzeni samego procesu twórczego, a także chęć eksponowania fotografii jako medium dotykającego rzeczywistości. To ostatnie doskonale widać na przykładzie zbioru zdjęć wykonanych przez Pawła Kwieka, które przedstawiają kartki z informacją, w jakiej odległości stał autor podczas fotografowania.

Na wystawie pojawią się prace wszystkich twórców, którzy zostali wyżej wymienieni. Oprócz tego pokażemy również prace artystów, którzy już wcześniej zagospodarowywali przestrzeń w Galerii Piekary: Antoniego Mikołajczyka, Zbigniewa Lachowicza, Przemysława Kwieka, ale też dzieła twórców spoza granic, na przykład węgierskiego fotografa Tibora Hajasa, który przyjeżdżał do Polski, co świadczy o międzynarodowej sferze wzajemnych inspiracji. Duża część wystawy została poświęcona Kompozycji białoruskiej Przemysława Kwieka.

Artyści, których prace prezentujemy na wystawie, mieli niebagatelny wpływ na rozwój polskiej sztuki, o czym świadczą liczne odznaczenia: Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Witolda Jurkiewicza, Nagroda im. Katarzyny Kobro przyznana w 2001 roku Zbigniewowi Dłubakowi, Krzysztofowi Wodiczce w 2006 i Zygmuntowi Rytce w 2011, odznaczenie Krzysztofa Wodiczki Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Natalii LL i wiele innych. Prace artystów i artystek znajdują się w licznych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Szalona dekada” odbędzie się w piątek, 16 maja o godz. 19.00 w Galerii Piekary przy ul. Św. Marcina 80/82 w Poznaniu (CK Zamek, Dziedziniec Różany).

Więcej informacji na stronie galeria-piekary.com.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Letnie Meetingi Fotograficzne - kreatywne spotkania, warsztaty i prelekcje w 9 miastach!
Letnie Meetingi Fotograficzne - kreatywne spotkania, warsztaty i prelekcje w 9 miastach!
Wraz z końcem czerwca ruszają Letnie Meetingi Fotograficzne - seria wydarzeń obejmujących spotkania z ekspertami, praktyczne warsztaty i testy sprzętu. Przez cały lipiec cykl odwiedzi...
5
Liczy się dobra fotografia - rusza Wschodni Festiwal Fotografii 2025
Liczy się dobra fotografia - rusza Wschodni Festiwal Fotografii 2025
6 czerwca w lublinie rusza druga edycja Wschodniego Festiwalu Fotografii. To przestrzeń spotkań z fotografią artystyczną, dokumentalną i reportażową w najbardziej wyrazistych i...
6
Opolski Festiwal Fotografii po raz pierwszy latem. "Przesilenie" startuje już 27 czerwca
Opolski Festiwal Fotografii po raz pierwszy latem. "Przesilenie" startuje już 27 czerwca
OFF przechodzi na czas letni. 15. edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii skupia się wokół tematu przesilenia, prezentując zarówno projekty związane z cyklami natury, jak i osobiste...
2
Powiązane artykuły