Podsumowanie i ocena

Autor: Maciej Luśtyk

19 Grudzień 2014
Artykuł na: 49-60 minut
Do naszej redakcji trafił aparat Sony A5100, który pojawił się na rynku w niecały rok po premierze modelu A5000. Czy tych kilka miesięcy wystarczyło projektantom na widoczne usprawnienie aparatu? Sprawdźcie jak nowy bezlusterkowiec Sony wypadł w naszym teście.

9. Podsumowanie

Sony A5100 to dobry aparat, którego główną zaletą jest wysoka jakość obrazu jak na matrycę APS-C. W testach wyprzedza ona wiele bardziej zaawansowanych aparatów. Dzięki 24Mp i możliwości robienia zdjęć w rozdzielczości 6000x4000 pikseli, możliwe będzie uzyskanie dużej i szczegółowej odbitki. Tym bardziej, że większość konkurencyjnych modeli aparatów wyposażona jest w matryce o rozdzielczości jedynie 16Mp. Urządzenie bardzo dobrze radzi sobie również podczas pracy na wyższych czułościach. Niewielkie szumy i duża szczegółowość zdjęć sprawia, że możemy uzyskać dobre rezultaty nawet podczas pracy w gorszych warunkach.

Aparat całkiem dobrze wypada również pod względem ergonomii. Mimo niewielu przycisków na obudowie, jesteśmy w stanie uzyskać szybki dostęp do większości funkcji, a obsługa tylnego panelu jest prosta i wygodna. Brakowało nam jednak przycisku odpowiadającego za kontrolę autofokusa. To dosyć ważna funkcja i nie wiemy czemu, producent nie zdecydował się na umieszczenie dedykowanego przycisku z tyłu aparatu. Tym bardziej, że znajdziemy tam przycisk odpowiadający za wyświetlanie porad odnośnie fotografowania. Również grip aparatu pozostawia wiele do życzenia. Przy dłuższej zabawie z aparatem, jego trzymanie robi się męczące.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Na pochwałę zasługuje szybkość aparatu. W teście okazało się, że urządzenie pozwala na więcej niż to przewidział producent. Zdjęcia seryjne możemy wykonywać z prędkością powyżej 6kl/s. Lepiej niż to opisuje producent wypada też kwestia liczby możliwych do zrobienia zdjęć w jednej serii. Również autofokus sprawuje się bez większych problemów. Przeostrzenie z planu bliskiego na daleki trwa jedynie 0,2 s, co jest bardzo dobrym wynikiem. Dobrze radzi sobie też tryb śledzenia. Trudności w złapaniu ostrości napotykamy podczas pracy w słabszym oświetleniu, jednak jest to typowe dla aparatów z tego segmentu.

Bardzo mocnym punktem aparatu jest jego tryb filmowy. Mnogością dostępnych funkcji zawstydza niektóre aparaty z wyższej półki. Cieszymy się, że producent pozwolił na swobodną kontrolę parametrów ekspozycji w tym trybie. Brakuje nam jedynie wejścia mikrofonowego.

Ciekawie prezentuje się również możliwość rozszerzenia funkcji aparatu za pomocą aplikacji ściąganych na aparat za pośrednictwem serwisu PlayMemories Camera Apps. Aplikacje posiadają wiele możliwości regulacji i pozwalają uzyskać ciekawe efekty. Minus stanowią niestety ceny aplikacji, które potrafią osiągać nawet 40zł. Dla wielu taka cena za rozbudowanie aparatu o jedną funkcję może okazać się za duża. Dobrze natomiast prezentuje się kwestia zdalnego sterowania aparatem za pomocą smartfona.

Nie najlepiej prezentuje się niestety menu aparatu. Mimo że producent starał się logicznie posegregować opcje menu, 6 zakładek to za dużo żeby się nie pogubić. Nawet po głębszym zaznajomieniu się z aparatem odnalezienie pożądanej funkcji potrafi sprawiać trudność

Podczas pracy z aparatem odczuwalny jest brak jakiegokolwiek wizjera. Nie ma też możliwości podłączenia celownika zewnętrznego. Praca wyłącznie z ekranem LCD skutkuje szybszym rozładowywaniem się baterii i może być utrudniona przez odbicia światła pojawiające się podczas fotografowania w mocnym słońcu.

Aparat Sony A5100 jest krokiem naprzód względem poprzedniego modelu, jednak nie jest pozbawiony wad. Mimo to z pewnością znajdzie swoją niszę, najprawdopodobniej wśród osób zaczynających swoją przygodę ze zdjęciami. Aparat posiada wiele funkcji ułatwiających uzyskanie pożądanych efektów na zdjęciach, skierowanych do osób stawiających pierwsze kroki na polu fotografii. Z kolei rozbudowany tryb manualny pozwoli na eksperymentowanie i dalsze rozwijanie pasji. Również bardziej zaawansowani użytkownicy będą w stanie znaleźć tu coś dla siebie. Głównym powodem, dla którego warto kupić aparat jest dobry stosunek jakości do ceny oraz duży wybór obiektywów w systemie.

Podsumowanie:

+ solidne wykonanie

+ uchylny ekran LCD

+ wydajna bateria

+ 2 rodzaje obsługiwanych kart

+ duży wybór ustawień aparatu

+ wiele formatów zapisu zdjęć

+ dźwignia zooma przy spuście migawki

+ duża ilość informacji wyświetlanych na ekranie

+ system PlayMemories Camera Apps

+ 5 przycisków definiowalnych

+ łatwe przeglądanie zdjęć

+ zdalne sterowanie za pomocą smartfona

+ szybki autofokus

+ zdjęcia seryjne powyżej 6kl/s

+ 110 zdjęć w serii (JPEG Fine)

+ szybkie opróżnianie bufora

+ wydajna lampa błyskowa

+wiele ustawień i trybów filmowania

+ swoboda zmiany parametrów ekspozycji

+ wiele formatów zapisu do wyboru

+ peaking AF i zebra

+dobra jakość zdjęć

+ przyzwoity obraz na wysokich czułościach

+ dobra reprodukcja szczegółów

- śliski, mało wygodny grip

- plastikowe elementy bagnetu

- brak przycisku AF

- nieprzyjazne menu

- przeskakujący joystick

- brak wizjera

- predefiniowane ustawienia balansu bieli

- czas gotowości 1,5 s

-brak wejścia mikrofonowego

- brak 4K

- brak śledzącego AF w trybie filmowym

-duże zaszumienie najwyższych czułości

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
9
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)