Wydarzenia
„Dziadzia” Maksyma Lazara Rudnika w Visual Crafters Gallery
Letni Cashback Sony to prawdopodobnie najlepszy moment by skompletować w okazyjnej cenie wakacyjny zestaw fotograficzny. W tym tekście podpowiadamy, który aparat warto wybrać i jakie my podpinalibyśmy do niego obiektywy.
Sony Cashback, to dobrze znana już, cykliczna formuła, w ramach której możemy odzyskać część pieniędzy wydanych na sprzęt fotograficzny producenta. Promocją objęte są zarówno aparaty jak i obiektywy, warto więc pomyśleć o skompletowaniu przynajmniej podstawowego zestawu spośród modeli objętych promocją. A jest w czym wybierać, bo na liście znajdziemy aż 9 korpusów i 21 szkieł – od szerokokątnych po naprawdę długie i od budżetowych, po profesjonalne modele G-Master.
W tym artykule wspólnie ze sklepem Fotoforma.pl przyglądamy się więc ofercie Sony Cashback pod kątem wyboru sprzętu foto – najlepszego do zdjęć krajobrazowych, portretowych i podróżniczych. Do pierwszych profesjonalnych zleceń i codziennej fotografii, podczas zbliżających się wakacji!
Choć na rynku jest już jego następca, to wciąż niesamowity aparat, zbudowany wokół rekordowej w systemach pełnoklatkowych matrycy CMOS BSI o rozdzielczości 61 Mp. Wspierana procesorem BIONZ X oferuje aż 15-stopniowy zakres dynamiczny a o klasie tego sensora najlepiej świadczy fakt, że zastosowano ją również w kolejnych generacjach A7R V i A7C R (a także topowych aparatach Leica).
Autofokus oparty na 567 punktach detekcji fazy z funkcjami Real-time Tracking i Eye AF oraz stabilizacja sensora o wydajności 5,5 EV sprawiają, że korpus ten nadal świetnie sprawdzi się w każdym rodzaju profesjonalnej pracy, ale my polecamy go dziś przede wszystkim tym, dla których od szybkości ważniejsza jest jakość, a więc portrecistom, fotografom reklamowym i przede wszystkim wymagającym pejzażystom.
Bo A7R IV to również aparat, lekki, poręczny i wytrzymały. Magnezowy, solidnie uszczelniony korpus mierzy 128,9 × 96,4 × 77,5 mm i waży zaledwie 665 g. Świetnie sprawdzi się więc nawet w trudnych warunkach, podczas wymagających plenerów czy górskich wędrówek. Aparat wyposażony jest w wysokiej klasy wizjer OLED o rozdzielczości 5,76 Mp (i powiększeniu 0,78x), oraz odchylany, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1,44 mln punktów, który ułatwia precyzyjne komponowanie kadru gdy korzystamy ze statywu.
Polecane obiektywy:
To aparat dla tych, którzy nie uznają kompromisów a w swojej pracy potrzebują zarówno jakości jak i ponadprzeciętnej wydajności. Najnowszy model w linii „Resolution” to, ten sam co w modelu A7RIV, 60-milionowy przetwornik obrazu CMOS BSI ale wspierany przez podwójny procesor z dodatkowym układem AI. System rozpoznawania obiektów oparto tu na modelach głębokiego uczenia maszynowego, które analizują kształt, postawę oraz ruch obiektu.
Dzięki temu autofokus potrafi precyzyjnie śledzić nie tylko oczy czy twarz, ale całą sylwetkę fotografowanej osoby (oraz zwierzęta, ptaki, owady, samochody, pociągi czy samoloty). 693-punktowy system detekcji fazy pokrywa około 79% kadru w poziomie i 100% w pionie, co przekłada się na wyjątkowo elastyczne pole działania układu AF.
Oprócz tego A7RV oferuje zdjęcia seryjne z szybkością do 10 kl./s z pełnym śledzeniem ostrości i ekspozycji i jeszcze wydajniejszy system stabilizacji matrycy (do 8EV!). To już też całkiem zaawansowana kamera (8K/24p lub 4K/60p z oversamplingiem z 6.2K), wyposażona w tryby All-I i Long GOP oraz profile obrazu takie jak S-Cinetone i S-Log3.
Mówiąc krótko, jest to jeden z najbardziej uniwersalnych aparatów do profesjonalnej pracy, który idealnie nadaje się do realizacji sesji modowych czy dynamicznych kampanii reklamowych. Nadąży nawet za sportowcem, a duża rozdzielczość pozwoli dociąć zdjęcie do formatu różnych nośników reklamowych.
Polecane obiektywy:
Można powiedzieć, że Sony A7C R to małe A7R V. W wyjątkowo kompaktowym korpusie, przypominającym raczej aparaty APS-C, Sony zmieściło niemal wszystkie możliwości topowej „R-piątki”. Ten zgrabny maluch korzysta z tego samego, potężnego tandemu czyli 61-megapikselowej pełnoklatkowej matrycy BSI CMOS i procesora obrazu BIONZ XR z dodatkowym układem AI wspierającym system AF (oparty również o 693 punkty detekcji fazy).
Również względem wydajności aparat niemal dorównuje starszemu bratu, bo A7C R może fotografować z prędkością do 8 kl./s przy pełnej rozdzielczości. Co więcej, mimo kompaktowego korpusu, aparat pomieścił mechanizm 5-osiowej stabilizacji obrazu o skuteczności do 7 stopni EV, co jest ogromnym atutem podczas fotografowania z ręki i w słabym świetle.
Sony A7C R różni się od A7R V przede wszystkim wielkością – to aparat o wymiarach 124 × 71,1 × 63,4 mm i wadze około 515 g, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla wymagających podróżników, fanów fotografii ulicznej czy wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość ale też mobilność. Kompaktowy korpus został przy tym wyposażony w nowy głębszy uchwyt, lepszy wizjer OLED o rozdzielczości 2,36 mln punktów oraz możliwość współpracy z nowym uchwytem GRIP Extension (VG-C2EM), do wygodnego fotografowania w pionie.
Polecane obiektywy:
To nadal jeden z najchętniej wybieranych pełnoklatkowych korpusów na rynku, oferuje bowiem bardzo dobry balans rozdzielczości, szybkości, możliwości wideo oraz oczywiście ceny. Dla wielu fotografów stanowi pierwszy krok do zawodowej pracy, ale też poręczne narzędzie do tworzenia treści w podróży i fotografii hobbystycznej z bardzo wielu dziedzin.
Aparat wyposażono w 33-milionową matrycę Exmor R BSI CMOS, co wydaje się być złotym środkiem. Do tego wydajny procesor BIONZ XR, a także zaawansowany system autofokusa wspierany przez 759 punktów detekcji fazy oraz skuteczny tryb rozpoznawania twarzy, oczu, zwierząt oraz ptaków (zarówno w trybie zdjęć, jak i wideo). Funkcja Real-time Tracking umożliwia płynne śledzenie poruszających się obiektów, dzięki czemu aparat ten może stanowić również dobry wstęp do fotografii sportu czy dzikiej przyrody.
Wbudowana 5-osiowa stabilizacja obrazu zapewnia skuteczność do 5,5 EV a zdjęcia seryjne możemy wykonywać z prędkością do 10 kl./s, bez obaw o pojemność bufora (ten pomieści do 828 zdjęć w formacie RAW+JPEG). Korpus aparatu wykonano z magnezu, co zapewnia trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Posiada też - typowe dla konstrukcji profesjonalnych - dwa sloty na karty pamięci (CFexpress typu A oraz SD UHS-II), wizjer OLED o rozdzielczości 3,69 mln punktów.
W trybie wideo A7 IV oferuje jakość 4K przy 60 kl./s w trybie Super 35, oraz 4K przy 30 kl./s z nadpróbkowaniem z 7K. Aparat obsługuje 10-bit 4:2:2, co zapewnia większą elastyczność w postprodukcji. Dostępne są również profile obrazu S-Cinetone i S-Log3, umożliwiające uzyskanie kinowego wyglądu materiału filmowego.
Polecane obiektywy:
Druga generacja najmniejszej systemowej pełnej klatki Sony, to aparat projektowany z myślą o zaawansowanych hobbystach, wymagających podróżnikach i blogerach. To model, który pod względem możliwości i specyfikacji najbardziej przypomina Sony A7 IV – można wręcz powiedzieć, że stanowi jego znacznie mniejszy (o 45%) i lżejszy (o 22%) odpowiednik.
Aparat zbudowano wokół tej samej, 33-milionowej matrycy CMOS Exmor R, wspieranej procesorem Bionz XR. Model ten może się pochwalić nawet wydajniejszą (7 EV) stabilizacją, szybkim autofocusem z trybem detekcji i śledzenia Real Time Tracking AF, oraz trybem zdjęć seryjnych do 10 kl./s.
A7C II to z założenia model hybrydowy adresowany również do fanów filmowania, nie mogło więc zabraknąć dotykowego, odchylanego do boku ekranu LCD, wyjścia słuchawkowego i mikrofonowego oraz gorącej stopki, pozwalającej na stosowanie różnych akcesoriów. Sam tryb wideo to zapis z 10-bitowym próbkowaniem koloru 4:2:2, w jakości do 4K 60p (skalowane z 7K).
Polecane obiektywy:
Sony A6700 to wielokrotnie nagradzany, topowy model Sony z matrycą APS-C. Choć zwykło się uważać aparaty z mniejszą matrycą za amatorskie, ten z pewnością do nich nie należy. Napakowany technologią, pod względem szybkości, wydajności czy możliwości wideo zawstydziłby niejedną pełną klatkę.
Oparty na 26-megapikselowej matrycy BSI CMOS i procesorze BIONZ XR z dedykowanym układem AI, oferuje niezwykle wydajny autofokus z 759 punktami detekcji fazy z trybami detekcji i śledzenia – również w trybie wideo. Filmy to zresztą zaskakująco mocna strona tego korpusu, o czym pisaliśmy w pierwszej części naszego poradnika.
A6700 posiada też 5-osiową stabilizację matrycy (do 5 EV), szybki tryb seryjny 11 kl./s, pełen zestaw złącz i rozwiniętą ergonomię, z odchylanym dotykowym ekranem, dwoma pokrętłami sterowania, wizjerem 2,36 Mp i rozwiniętą personalizacją. To dobry wybór dla wymagających i świadomych użytkowników, którzy szukają najwyższej jakości w jak najmniejszym zestawie. Bo ważną zaletą mniejszej matrycy są też znacznie mniejsze obiektywy!
Sugerowane obiektywy
Aby otrzymać zwrot określonej kwoty, należy do 31 lipca 2025 roku zakupić jeden z produktów objętych promocją, a następnie, po upływie minimum 30 dni od daty transakcji wypełnić formularz zarejestrować produkt na stronie promocji, załączając dowód zakupu. Przekazanie rabatu nastąpi w ciągu 28 dni od akceptacji wniosku.
Każdy uczestnik może dokonać maksymalnie dwóch zgłoszeń dotyczących danego modelu, a ogółem maksymalnie 5 zgłoszeń dotyczących produktów. Jedno zgłoszenie może dotyczyć tylko jednego produktu/zestawu. Więcej informacji na stronie sony.pl.
Poszczególne modele objęte są także dodatkowymi promocjami (m.in. Studencki Cashback, Welcome to Alpha czy akcesoria gratis). Szczegółowe informacje znajdziecie na kartach poszczególnych produktów na stronie fotoforma.pl.