Sigma 24-35 mm f/2 DG HSM ART - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8
Budowa:
7.5
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

83%

Do naszej redakcji trafiła pełnoklatkowa Sigma 24-35 mm f/2 DG HSM ART. Pokrywa ona często używany przez zawodowców zakres ogniskowych, oferuje stałe światło f/2 oraz cichy napęd autofokusa. Czy jednak obiektyw sprosta wyśrubowanym oczekiwaniom profesjonalnych fotografów i ma szansę stać się ich pierwszym wyborem?

0
Michał Chrzanowski
18 Wrzesień 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

10. Podsumowanie


Sigma 24-35 mm f/2 DG HSM ART to bardzo dobrze zaprojektowany i wykonany obiektyw, który zrobił na nas duże wrażenie. Na szczególną pochwałę zasługuje ponadprzeciętna jakość obrazu - przede wszystkim kontrast, wyrazistość oraz dobre przenoszenie kolorów. Z kolei dzięki przysłonie f/2 otrzymamy efektowne rozmycie dalszego planu oraz możliwość fotografowania w wymagających warunkach oświetleniowych.

Jednak największe słowa uznania należą się za rozdzielczość obrazu, która stoi na wysokim poziomie nie tylko w centrum kadru, lecz także na jego brzegach. Co najważniejsze, taki stan utrzymuje się na wszystkich przysłonach w całym zakresie ogniskowych! Nawet na najszerzej otwartej przysłonie obraz na brzegach kadru jest ostry, co nieczęsto obserwujemy w przypadku jasnych obiektywów zmiennoogniskowych. Ponadto dość dobrze skorygowane jest winietowanie, dzięki czemu nie będzie negatywnie wpływać na końcowe efekty pracy fotografa. Również aberracja nie stanowi problemu, choć niekiedy przy dużych powiększeniach może się uwidocznić. Za niewielką wadę możemy natomiast uznać dystorsję - zwłaszcza na ogniskowej 24 mm, gdzie zniekształcenia mogą być już zauważalne.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Nowa Sigma to nie tylko bardzo dobra jakość obrazu, lecz także wykonanie stojące na najwyższym poziomie. Naszym zdaniem zabrakło jedynie uszczelnień, które jeszcze bardziej zwiększyłyby funkcjonalność obiektywu. Niemniej jednak z nowego reprezentanta serii ART będziemy mogli korzystać nawet w bardziej wymagających warunkach. Pochwalić należy także gumowe pierścienie umieszczone na tubusie. Obraca się je z odpowiednim oporem, a dzięki wyczuwalnym żłobieniom są wygodne, funkcjonalne i precyzyjne w użyciu. Natomiast dla niektórych użytkowników minus może stanowić duży rozmiar i waga, a także stosunkowo mały zakres ogniskowych.

Sigmie udało się dokonać tego, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. Japoński koncern zaprojektował i wykonał obiektyw zmiennoogniskowy, który z powodzeniem jest w stanie zastąpić trzy jasne stałki, nie tracąc przy tym nic z jakości i rozdzielczości obrazu. Nowe szkło z serii ART zdecydowanie może sprostać oczekiwaniom wymagających zawodowców, oferując im uniwersalność i niezawodność podczas pracy. Podsumowując, Sigma 24-35 mm f/2 DG HSM ART jest warta swojej ceny (około 4300 zł) i dla wielu fotografów (głównie ślubnych) może stać się głównym narzędziem pracy.

Podsumowanie

+ solidne i precyzyjne wykonanie
+ elegancki wygląd
+ wygodne pierścienie
+ cichy i precyzyjny autofokus
+ stałe światło f/2
+ bardzo dobra rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach kadru w całym zakresie przysłon i ogniskowych
+ bardzo dobra kontrastowość, wyrazistość i kolorystyka zdjęć
+ plastyczne rozmycie obrazu na przysłonie f/2
+ dobrze skorygowana aberracja w przedziale 28-35 mm
+ mała dystorsja obrazu w zakresie 28-35 mm
+ dobrze skorygowana winieta w całym zakresie ogniskowych i przysłon
+ bardzo dobra praca w warunkach kontrastowego oświetlenia
+ niewygórowana cena

- brak uszczelnianej obudowy
- duża waga i rozmiar
- delikatna aberracja na ogniskowej 24 mm
- zauważalna dystorsja na ogniskowej 24 mm

Sigma 24-35 mm f/2 DG HSM ART uzyskała w swojej klasie 83%

]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - zdjęcia przykładowe
RF 24-240 mm to pierwszy uniwersalny, "budżetowy" zoom w bezlusterkowym systemie EOS R, który może okazać się ciekawym wyborem dla osób wkraczających w pełnoklatkowy system producenta. Jak duży...
9
0
Nikon Nikkor Z 85 mm f/1.8 S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 85 mm f/1.8 S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
To pierwsza typowa portretówka w nowym systemie Nikon Z. Oczekiwania są duże - czy obiektyw je spełnia? Miałam okazję sprawdzić go podczas wieczoru panieńskiego oraz...
6
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)