Canon EOS 200D - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
6
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
6
Marka:
Canon
Nasza ocena:

77%

Druga generacja najmniejszej lustrzanki na rynku wprowadza szereg usprawnień, dzięki którym ma szansę sprostać oczekiwaniom nawet bardziej wymagających fotoamatorów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce!

1
Maciej Luśtyk
13 Październik 2017
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Funkcje dodatkowe

Jak chyba każdy współczesny aparat, nowy Canon oferuje szereg funkcji dodatkowych, z których najważniejszą jest chyba łączność bezprzewodowa. Aby ułatwić z niej korzystanie, producent wzbogacił obudowę o dedykowany przycisk, co uważamy za duże i oszczędzające sporo czasu udogodnienie.

Po jego wciśnięciu, możemy zdecydować w jaki sposób chcemy ich używać. Tu, jak zwykle w przypadku Canona otrzymujemy szeroki wachlarz funkcji - oprócz parowania ze smartfonem, otrzymujemy także możliwość przesłania zdjęcia na inny aparat, zdalnej kontroli z poziomu komputera (program EOS Utility), bezpośredniej publikacji w mediach społecznościowych czy przesłanie ich do drukarki.

W teście skupiliśmy się jednak na najważniejszym dla wszystkich aspekcie, czyli współpracy ze smartfonem. Samo parowanie urządzeń przebiega bez zarzutu, denerwuje jednak fakt, że aplikacja, korzystając ze standardowej łączności Wi-Fi wymusza włączenie modułu bluetooth w smartfonie, co przy dłuższym użytkowaniu drenuje baterię urządzenia mobilnego. Moduł Wi-Fi nie jest przy tym wykorzystywany do przesyłania zdjęć na bieżąco, zaraz po ich wykonaniu tak, jak oferują chociażby aparaty Nikona czy Fujifilm.

Nie można jednak narzekać na samo działanie aplikacji mobilnej. Podgląd obrazu jest płynny, a my  możemy kontrolować większość ustawień aparatu (z pomocą smartfona otrzymujemy m.in. dostęp do pozycji prezentowanych w menu podręcznym aparatu), niestety ciągle problem stanowi zdalna kontrola nad autofokusem, co jest wytykane przez nas właściwie w przypadku każdego testu. Jest coraz lepiej, ale nadal próba zablokowania ostrości w określonym punkcie wiąże się niekiedy z koniecznością odczekania kilku sekund, co skutecznie zniechęca do pracy z aplikacją.

Bardzo dobrze wypada jednak kwestia przeglądania i transferu zdjęć. Zdjęcia wczytują się błyskawicznie i są opatrzone podstawowymi danymi EXIF, co ułatwia orientację w materiale. Co chyba jednak najważniejsze, w przypadku chęci przesłania zdjęć na smartfona, możemy zaznaczyć kilka zdjęć jednocześnie. Zdjęcia możemy przesyłać w oryginalnych rozmiarach, lub pomniejszone do 2 Mp, co w zupełności wystarczy na potrzeby mediów społecznościowych, a przy tym nie nadwyręży pamięci smartfona.

Aparat oferuje także tryb filtrów artystycznych, którego implementacja w dobie Instagrama i setek aplikacji do obróbki zdjęć kolejny raz nas zadziwia i przywołuje na myśl lata świetności amatorskich kompaktów. Choć efekty mogą spodobać się zupełnie początkującym, większość użytkowników z pewnością bardziej doceniłaby coś na wzór funkcji symulacji filmów oferowanych przez Fujifilm.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Filtry artystyczne aparatu Canon EOS 200D

Otrzymujemy także znaną już chociażby z modelu EOS M5 funkcję Creative Auto, która pomóc ma w uzyskaniu zamierzonych efektów początkującym poprzez przypisanie ustawień ostrości, ekspozycji, kontrastu, nasycenia czy tinty do ikonek z boku ekranu. Zupełnym amatorom może ona przypaść do gustu, ale raczej nie będzie nazbyt często wykorzystywana. Początkujący chętniej skorzystają zapewne z trybu auto, a osoby które starają się fotografować świadomie będą chciały nauczyć się właściwych zależności między ustawieniami parametrów ekspozycji, a efektami na zdjęciach niż bawić się zestawem ikonek.

Warto też wspomnieć o trybie “przewodnika”, który ma pomóc w obsłudze aparatu zupełnie początkującym i ułatwić im uzyskanie pożądanych efektów bez znajomości podstaw fotografowania. Zawsze lepiej jednak je znać, gdyż na tym przecież polega świadome fotografowanie, czyż nie?

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Szybka i kompaktowa Leica Q to dziś jeden z ulubionych aparatów fotografów ulicznych. W drugiej generacji udoskonalono...
22
2
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
11
0
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
2
Powiązane artykuły