Fujiiflm GFX 50S - test aparatu

Fujiiflm GFX 50S - test aparatu ocena 85%

Fujifilm GFX 50S to bez wątpienia jedna z najgłośniejszych premier ubiegłego roku. W nasze ręce trafił jeden z pierwszych finalnych egzemplarzy, przekonajmy się więc czy rzeczywiście jest bezlusterkowym objawieniem, na które czekaliśmy!

Podsumowanie

Wydaje się, że Fujifilm GFX 50S jest dokładnie tym, czego oczekiwali fotografowie od momentu pierwszych zapowiedzi nowego systemu na jesieni zeszłego roku. Aparat nie należy może do najmniejszych (w odróżnieniu od konkurencyjnego Hasselblada raczej nie zmieścimy go w kieszeni kurtki), ale jest nadal mniejszy od aparatów modułowych, i co chyba najważniejsze, umożliwia wejście w średnioformatowy system stosunkowo niedużym kosztem, bez kompromisów.

Jak na aparat średnioformatowy, Fujifilm GFX 50S jest wyjątkowo szybki i oferuje rozbudowaną ergonomię, która pozwoli na efektywną i dynamiczną pracę w niemal dowolnych warunkach. Do tego otrzymujemy duże możliwości personalizacji oraz przydatną w przypadku pracy studyjnej możliwość zewnętrznego zasilania. Nie bez znaczenia pozostaje tu bardzo szczegółowy i odchylany w 3 kierunkach ekran dotykowy, oraz uszczelniony korpus, przez co zainteresuje on zapewne również fanów artystycznej fotografii krajobrazowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Wszystko to sprawia, że aparat jest po prostu przyjemny w obsłudze i równie przyjazny jak klasyczna lustrzanka czy zaawansowany bezlusterkowiec. A tego niestety nie można powiedzieć o większości aparatów średnioformatowych na rynku. Czy wspominaliśmy już o jakości obrazu? Ta jest naprawdę fantastyczna i sprawia, że zdjęcia dostarczane przez większość aparatów formatu 35 mm nigdy nie będą już wydawać nam się wystarczająco szczegółowe i subtelne.

Oczywiście nie jest to konstrukcja doskonała - naszą uwagę zwrócił niepewny system pomiaru światła i przeciętny automatyczny balans bieli, uciążliwe będzie też przesadne rozjaśnianie obrazu w wizjerze, czy brak migawki centralnej. Niemniej jednak biorąc pod uwagę dokonania konkurencji i zakres możliwych zastosowań aparatu, śmiało możemy stwierdzić, że jest to obecnie najbardziej uniwersalna konstrukcja średnioformatowa na rynku.

Plusy i minusy:

+ świetna jakość zdjęć

+ solidne, uszczelniane body

+ bardzo dobra ergonomia

+ szybkość pracy

+ duże możliwości personalizacji

+ wydajna bateria

+ odchylany i dotykowy ekran LCD

+ duży, kontrastowy i wygodny wizjer elektroniczny

+ możliwość skorzystania z cichej migawki elektronicznej

 

- niewygodna kompensacja ekspozycji

- przesadne rozjaśnianie obrazu przez wizjer i ekran

- sporadyczne problemy z pomiarem ekspozycji

- nie zawsze precyzyjny automatyczny balans bieli

- podbijanie różowych tonów

- występowanie mory

- bezużyteczny autofokus w trybie ciągłym

- czas synchronizacji z lampą

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Czy Canon położy wreszcie większy nacisk na aparaty bezlusterkowe?
6 Mar 2018
Jeszcze kilka lat temu rynek bezlusterkowców można było uznać za ciekawostkę. Dziś aparaty z tego segmentu są w stanie konkurować z najlepszymi lustrzankami. Czy wobec tego opóźniony względem konkurencji Canon przyłoży większą wagę do rozwoju aparatów tego typu?
1
Panasonic Lumix GX9 - powrót do korzeni
28 Lut 2018
Panasonic zmienia filozofię serii GX, a właściwie wraca do jej początków. Z bliska i z dystansu przyglądamy się najnowszemu przedstawicielowi tej popularnej linii aparatów Lumix.
8
WPP 2018: Wszyscy jesteśmy jurorami
15 Lut 2018
World Press Photo zmienia się na naszych oczach. Dzięki temu, w środowisku fotograficznym ciągle i ciągle o nim rozmawiamy. Ale co to zmienia dla samych widzów? Otóż bardzo wiele.
0
Quadralite LEDTuber: prosty sposób na ministudio dla vlogera
30 Sty 2018
„Obecnie zbudowanie małego studia do nagrywania filmów nie jest niczym trudnym“ - przekonuje Jakub Kaźmierczyk, fotograf, vloger i dziennikarz.
1