Fujiiflm GFX 50S - test aparatu

Fujiiflm GFX 50S - test aparatu ocena 85%

Fujifilm GFX 50S to bez wątpienia jedna z najgłośniejszych premier ubiegłego roku. W nasze ręce trafił jeden z pierwszych finalnych egzemplarzy, przekonajmy się więc czy rzeczywiście jest bezlusterkowym objawieniem, na które czekaliśmy!

Podsumowanie

Wydaje się, że Fujifilm GFX 50S jest dokładnie tym, czego oczekiwali fotografowie od momentu pierwszych zapowiedzi nowego systemu na jesieni zeszłego roku. Aparat nie należy może do najmniejszych (w odróżnieniu od konkurencyjnego Hasselblada raczej nie zmieścimy go w kieszeni kurtki), ale jest nadal mniejszy od aparatów modułowych, i co chyba najważniejsze, umożliwia wejście w średnioformatowy system stosunkowo niedużym kosztem, bez kompromisów.

Jak na aparat średnioformatowy, Fujifilm GFX 50S jest wyjątkowo szybki i oferuje rozbudowaną ergonomię, która pozwoli na efektywną i dynamiczną pracę w niemal dowolnych warunkach. Do tego otrzymujemy duże możliwości personalizacji oraz przydatną w przypadku pracy studyjnej możliwość zewnętrznego zasilania. Nie bez znaczenia pozostaje tu bardzo szczegółowy i odchylany w 3 kierunkach ekran dotykowy, oraz uszczelniony korpus, przez co zainteresuje on zapewne również fanów artystycznej fotografii krajobrazowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Wszystko to sprawia, że aparat jest po prostu przyjemny w obsłudze i równie przyjazny jak klasyczna lustrzanka czy zaawansowany bezlusterkowiec. A tego niestety nie można powiedzieć o większości aparatów średnioformatowych na rynku. Czy wspominaliśmy już o jakości obrazu? Ta jest naprawdę fantastyczna i sprawia, że zdjęcia dostarczane przez większość aparatów formatu 35 mm nigdy nie będą już wydawać nam się wystarczająco szczegółowe i subtelne.

Oczywiście nie jest to konstrukcja doskonała - naszą uwagę zwrócił niepewny system pomiaru światła i przeciętny automatyczny balans bieli, uciążliwe będzie też przesadne rozjaśnianie obrazu w wizjerze, czy brak migawki centralnej. Niemniej jednak biorąc pod uwagę dokonania konkurencji i zakres możliwych zastosowań aparatu, śmiało możemy stwierdzić, że jest to obecnie najbardziej uniwersalna konstrukcja średnioformatowa na rynku.

Plusy i minusy:

+ świetna jakość zdjęć

+ solidne, uszczelniane body

+ bardzo dobra ergonomia

+ szybkość pracy

+ duże możliwości personalizacji

+ wydajna bateria

+ odchylany i dotykowy ekran LCD

+ duży, kontrastowy i wygodny wizjer elektroniczny

+ możliwość skorzystania z cichej migawki elektronicznej

 

- niewygodna kompensacja ekspozycji

- przesadne rozjaśnianie obrazu przez wizjer i ekran

- sporadyczne problemy z pomiarem ekspozycji

- nie zawsze precyzyjny automatyczny balans bieli

- podbijanie różowych tonów

- występowanie mory

- bezużyteczny autofokus w trybie ciągłym

- czas synchronizacji z lampą

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Leica DG Elmarit 200 mm f/2.8 POWER O.I.S. - profesjonalne tele w wersji light
22 Gru 2017
Panasonic uzupełnia ofertę optyki o kolejny profesjonalny teleobiektyw, który w połączeniu z najnowszym korpusem Lumix G9, ma zaspokoić oczekiwania wymagających zawodowców. Przyglądamy się bliżej możliwościom modelu Leica DG Elmarit 200 mm f/2.8 POWER O.I.S.
12
"Godziny mijały znacznie za szybko" - House of Retouching o postprodukcji gwiazd "Star Wars" dla Vogue
21 Gru 2017
Postprodukcja to niekiedy walka z czasem. O retuszu wyjątkowej sesji dla magazynu Vogue, której bohaterami byli aktorzy najnowszej części "Gwiezdnych Wojen" opowiada Tomasz Kozakiewicz z House of Retouching.
0
Monitor 4K w służbie fotografa - zobacz, co musisz wiedzieć przed zakupem
11 Gru 2017
Standard wysokiej rozdzielczości trafił już do monitorów graficznych. Wyjaśniamy, co się z tym wiąże i jakie płyną z tego korzyści.
3
Prezenty dla fotografa 2017, cz.3 - wybiera Michał Chrzanowski
8 Gru 2017
Od sympatycznych drobiazgów, po nowy zaawansowany korpus, na który przecież zasłużyliście! Przez cały grudzień będziemy podsuwać Wam najciekawsze pomysły na gwiazdkowe foto-upominki. Zapraszamy do trzeciej części!
0
zamknij X
Plebiscyt 2017
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2017
Głosuj!