Fujiiflm GFX 50S - test aparatu

Fujiiflm GFX 50S - test aparatu ocena 85%

Fujifilm GFX 50S to bez wątpienia jedna z najgłośniejszych premier ubiegłego roku. W nasze ręce trafił jeden z pierwszych finalnych egzemplarzy, przekonajmy się więc czy rzeczywiście jest bezlusterkowym objawieniem, na które czekaliśmy!

Podsumowanie

Wydaje się, że Fujifilm GFX 50S jest dokładnie tym, czego oczekiwali fotografowie od momentu pierwszych zapowiedzi nowego systemu na jesieni zeszłego roku. Aparat nie należy może do najmniejszych (w odróżnieniu od konkurencyjnego Hasselblada raczej nie zmieścimy go w kieszeni kurtki), ale jest nadal mniejszy od aparatów modułowych, i co chyba najważniejsze, umożliwia wejście w średnioformatowy system stosunkowo niedużym kosztem, bez kompromisów.

Jak na aparat średnioformatowy, Fujifilm GFX 50S jest wyjątkowo szybki i oferuje rozbudowaną ergonomię, która pozwoli na efektywną i dynamiczną pracę w niemal dowolnych warunkach. Do tego otrzymujemy duże możliwości personalizacji oraz przydatną w przypadku pracy studyjnej możliwość zewnętrznego zasilania. Nie bez znaczenia pozostaje tu bardzo szczegółowy i odchylany w 3 kierunkach ekran dotykowy, oraz uszczelniony korpus, przez co zainteresuje on zapewne również fanów artystycznej fotografii krajobrazowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Wszystko to sprawia, że aparat jest po prostu przyjemny w obsłudze i równie przyjazny jak klasyczna lustrzanka czy zaawansowany bezlusterkowiec. A tego niestety nie można powiedzieć o większości aparatów średnioformatowych na rynku. Czy wspominaliśmy już o jakości obrazu? Ta jest naprawdę fantastyczna i sprawia, że zdjęcia dostarczane przez większość aparatów formatu 35 mm nigdy nie będą już wydawać nam się wystarczająco szczegółowe i subtelne.

Oczywiście nie jest to konstrukcja doskonała - naszą uwagę zwrócił niepewny system pomiaru światła i przeciętny automatyczny balans bieli, uciążliwe będzie też przesadne rozjaśnianie obrazu w wizjerze, czy brak migawki centralnej. Niemniej jednak biorąc pod uwagę dokonania konkurencji i zakres możliwych zastosowań aparatu, śmiało możemy stwierdzić, że jest to obecnie najbardziej uniwersalna konstrukcja średnioformatowa na rynku.

Plusy i minusy:

+ świetna jakość zdjęć

+ solidne, uszczelniane body

+ bardzo dobra ergonomia

+ szybkość pracy

+ duże możliwości personalizacji

+ wydajna bateria

+ odchylany i dotykowy ekran LCD

+ duży, kontrastowy i wygodny wizjer elektroniczny

+ możliwość skorzystania z cichej migawki elektronicznej

 

- niewygodna kompensacja ekspozycji

- przesadne rozjaśnianie obrazu przez wizjer i ekran

- sporadyczne problemy z pomiarem ekspozycji

- nie zawsze precyzyjny automatyczny balans bieli

- podbijanie różowych tonów

- występowanie mory

- bezużyteczny autofokus w trybie ciągłym

- czas synchronizacji z lampą

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Czy filmy małoobrazkowe sprawdzą się we współczesnej fotografii krajobrazu?
18 Wrz 2018
Aparaty analogowe dają możliwość niedrogiego rozpoczęcia przygody z bardziej świadomym fotografowaniem. Czy jednak w obecnych czasach film nadal może konkurować z cyfrą pod względem jakości obrazu?
1
Panasonic GH5, GH5S i G9 - mistrzowskie trio
28 Sie 2018
Linia topowych korpusów Panasonic to dziś propozycja zarówno dla wymagających filmowców jak i profesjonalnych fotografów. Przyglądamy się bliżej flagowym modelom.
0
“Każde spotkanie z nimi jest wspaniałym przeżyciem”. O fotografowaniu niedźwiedzi opowiada Marcin Dobas
10 Sie 2018
Fotografia dzikich zwierząt to nie sport dla wybranych. Zapierające dech w piersiach ujęcia natury są w zasięgu większości z nas. Trzeba tylko dobrze się przygotować, planować i wiedzieć gdzie szukać interesujących nas osobników. O tym, jak fotografować dzikie niedźwiedzie opowiada fotograf i podróżnik, Marcin Dobas.
0
Notebook z górnej półki czy budżetowy monitor graficzny? O to, co lepiej sprawdzi się w edycji zdjęć zapytaliśmy eksperta
31 Lip 2018
Czy dobry notebook jest wystarczający do zawodowej pracy fotograficznej? Jak wypada w zestawieniu z najtańszymi na rynku monitorami graficznymi?  Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora? Zapytaliśmy o to eksperta, Radka Witana ze sklepu Wzorniki.eu.
0