Ważna aktualizacja systemu Fujifilm GFX - szybszy AF, doskonalszy tethering, zapis filmów RAW

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm udostępnia największą w historii aktualizację średnioformatowego systemu GFX. Znaczące usprawnienia otrzymują modele GFX 50S, 50R i oczywiście GFX100.

Jeżeli chodzi o aktualizacje firmware’u aparatów, żaden producent nie przykłada do nich tak dużej wagi jak Fujifilm. Kolejny raz otrzymujemy nowości, które znacznie zwiększają możliwości, także tych bardziej leciwych konstrukcji - uaktualnienia otrzymują wszystkie 3 modele w ofercie (GFX 50S, GFX 50R i GFX100).

Nowe symulacje i tryb Color Chrome Blue

Modele GFX 50R i 50S otrzymują symulację „filmowej” taśmy Eterna, a GFX100 zostanie wzbogacony dodatkowo o efekt Eterna Bleach Bypass oraz Color Chrome Blue, zwiększający wyrazistość koloru niebieskiego. Ponadto w modelach 50R i 50S pojawi się „efekt gładkiej skóry”, oferowany już przez model GFX100, a wszystkie 3 aparaty otrzymały też symulację „Classic Neg”.

Lepszy AF

W przypadku modelu GFX 100, aktualizacja umożliwi szybkie i precyzyjne użycie AF z detekcją fazy w warunkach słabego oświetlenia do -5 EV. Nowe oprogramowanie to również tryb AF-S z priorytetem słabego oświetlenia w modelach GFX 50S i GFX 50R – wydłuża czas działania autofocusa, poprawiając dokładność AF w warunkach słabego oświetlenia.

Po aktualizacji, firmware poprawi działanie AF z detekcją twarzy / oczu we wszystkich trzech modelach, a pomiar automatyczny zostanie dodany do trybu bracketingu ostrości. Możliwe będzie określenie punktu początkowego i końcowego oraz interwał fotografowania, a aparat automatycznie określi liczbę niezbędnych klatek i kroków.

Większa funkcjonalność

W przypadku wszystkich trzech modeli, nowy firmware pozwoli użytkownikom na kontrolowanie ekspozycji (czas otwarcia migawki, wartość przysłony, czułość ISO, kompensacja ekspozycji) bezpośrednio z komputera podczas fotografowania z tetheringiem, przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania.

W modelach GFX 50S i GFX 50R, maksymalna liczba zdjęć, które można zapisać w każdym folderze na karcie SD, zwiększy się 10-krotnie - z 999 do 9 999.

Kompatybilność z gimbalem i dronem

Korzystanie z modelu GFX 100 z kompatybilnym gimbalem lub dronem firm Feiyu Tech, Gudsen, DJI lub Zhiyun obsługującym te funkcje, umożliwia użytkownikowi rozpoczęcie / zatrzymanie nagrywania wideo, określenie ustawień ekspozycji dla wideo (czas otwarcia migawki, wartość przysłony, czułość ISO, kompensację ekspozycji) oraz ręczne ustawienie ostrości.

Zapis wideo RAW w modelu GFX100

Po aktualizacji GFX100 będzie w stanie zapisywać 12-bitowe filmy RAW 4K z prędkością 30 kl./s na zewnętrzny rekorder Atomos Ninja V. Materiał będzie zapisywany w formacie ProRes RAW.

Pobierz firmware

Najnowsze oprogramowanie aparatów średnioformatowych GFX możecie pobrać za pośrednictwem poniższych linków.

GFX100 ver 2.00

GFX 50R ver 2.00

GFX 50S ver 4.00

Więcej informacji o nowościach wprowadzonych wraz z najnowszymi wersjami oprogramowania znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
10
 Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Długo wyczekiwany “No Time to Die” już wkrótce w kinach. Z tej okazji Leica przygotowała limitowaną wersję aparatu Q2, która stylistycznie nawiązuje do filmów o agencie 007.
12
Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm
Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm
Ricoh GR III to kompakt niemal idealny. Wiele osób zainteresowanych streetem czy dokumentem narzeka jednak na zbyt szerokie szkło. Specjalnie dla nich powstał wreszcie...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)