Ważna aktualizacja systemu Fujifilm GFX - szybszy AF, doskonalszy tethering, zapis filmów RAW

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm udostępnia największą w historii aktualizację średnioformatowego systemu GFX. Znaczące usprawnienia otrzymują modele GFX 50S, 50R i oczywiście GFX100.

Jeżeli chodzi o aktualizacje firmware’u aparatów, żaden producent nie przykłada do nich tak dużej wagi jak Fujifilm. Kolejny raz otrzymujemy nowości, które znacznie zwiększają możliwości, także tych bardziej leciwych konstrukcji - uaktualnienia otrzymują wszystkie 3 modele w ofercie (GFX 50S, GFX 50R i GFX100).

Nowe symulacje i tryb Color Chrome Blue

Modele GFX 50R i 50S otrzymują symulację „filmowej” taśmy Eterna, a GFX100 zostanie wzbogacony dodatkowo o efekt Eterna Bleach Bypass oraz Color Chrome Blue, zwiększający wyrazistość koloru niebieskiego. Ponadto w modelach 50R i 50S pojawi się „efekt gładkiej skóry”, oferowany już przez model GFX100, a wszystkie 3 aparaty otrzymały też symulację „Classic Neg”.

Lepszy AF

W przypadku modelu GFX 100, aktualizacja umożliwi szybkie i precyzyjne użycie AF z detekcją fazy w warunkach słabego oświetlenia do -5 EV. Nowe oprogramowanie to również tryb AF-S z priorytetem słabego oświetlenia w modelach GFX 50S i GFX 50R – wydłuża czas działania autofocusa, poprawiając dokładność AF w warunkach słabego oświetlenia.

Po aktualizacji, firmware poprawi działanie AF z detekcją twarzy / oczu we wszystkich trzech modelach, a pomiar automatyczny zostanie dodany do trybu bracketingu ostrości. Możliwe będzie określenie punktu początkowego i końcowego oraz interwał fotografowania, a aparat automatycznie określi liczbę niezbędnych klatek i kroków.

Większa funkcjonalność

W przypadku wszystkich trzech modeli, nowy firmware pozwoli użytkownikom na kontrolowanie ekspozycji (czas otwarcia migawki, wartość przysłony, czułość ISO, kompensacja ekspozycji) bezpośrednio z komputera podczas fotografowania z tetheringiem, przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania.

W modelach GFX 50S i GFX 50R, maksymalna liczba zdjęć, które można zapisać w każdym folderze na karcie SD, zwiększy się 10-krotnie - z 999 do 9 999.

Kompatybilność z gimbalem i dronem

Korzystanie z modelu GFX 100 z kompatybilnym gimbalem lub dronem firm Feiyu Tech, Gudsen, DJI lub Zhiyun obsługującym te funkcje, umożliwia użytkownikowi rozpoczęcie / zatrzymanie nagrywania wideo, określenie ustawień ekspozycji dla wideo (czas otwarcia migawki, wartość przysłony, czułość ISO, kompensację ekspozycji) oraz ręczne ustawienie ostrości.

Zapis wideo RAW w modelu GFX100

Po aktualizacji GFX100 będzie w stanie zapisywać 12-bitowe filmy RAW 4K z prędkością 30 kl./s na zewnętrzny rekorder Atomos Ninja V. Materiał będzie zapisywany w formacie ProRes RAW.

Pobierz firmware

Najnowsze oprogramowanie aparatów średnioformatowych GFX możecie pobrać za pośrednictwem poniższych linków.

GFX100 ver 2.00

GFX 50R ver 2.00

GFX 50S ver 4.00

Więcej informacji o nowościach wprowadzonych wraz z najnowszymi wersjami oprogramowania znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
30 rat 0% na wybrane aparaty i obiektywy z okazji 30. urodzin CEWE FOTOJOKER
30 rat 0% na wybrane aparaty i obiektywy z okazji 30. urodzin CEWE FOTOJOKER
CEWE FOTOJOKER startuje z urodzinową promocją. Do 7 maja wybrane aparaty i obiektywy z oferty kupimy w atrakcyjnym systemie ratalny 30 x 0%.
5
Insta360 X5 - większa matryca, odszumianie wspomagane AI i bardziej wytrzymała obudowa. Kamerka sferyczna na sterydach
Insta360 X5 - większa matryca, odszumianie wspomagane AI i bardziej wytrzymała obudowa. Kamerka...
Insta360 prezentuje kolejną edycję flagowej kamerki sferycznej z serii X. Piąta generacja to przede wszystkim większa matryca i system przetwarzania wspierany AI, dzięki którym...
6
Nadchodzi "półklatkowy" aparat Fujifilm. Jest już pierwszy teaser
Nadchodzi "półklatkowy" aparat Fujifilm. Jest już pierwszy teaser
Half the size, twice the story - takim sloganem Fujifilm zapowiada nowy aparat, który może być czymś, czego w świecie cyfrówek jeszcze nie widzieliśmy.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)