Ważna aktualizacja systemu Fujifilm GFX - szybszy AF, doskonalszy tethering, zapis filmów RAW

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm udostępnia największą w historii aktualizację średnioformatowego systemu GFX. Znaczące usprawnienia otrzymują modele GFX 50S, 50R i oczywiście GFX100.

Jeżeli chodzi o aktualizacje firmware’u aparatów, żaden producent nie przykłada do nich tak dużej wagi jak Fujifilm. Kolejny raz otrzymujemy nowości, które znacznie zwiększają możliwości, także tych bardziej leciwych konstrukcji - uaktualnienia otrzymują wszystkie 3 modele w ofercie (GFX 50S, GFX 50R i GFX100).

Nowe symulacje i tryb Color Chrome Blue

Modele GFX 50R i 50S otrzymują symulację „filmowej” taśmy Eterna, a GFX100 zostanie wzbogacony dodatkowo o efekt Eterna Bleach Bypass oraz Color Chrome Blue, zwiększający wyrazistość koloru niebieskiego. Ponadto w modelach 50R i 50S pojawi się „efekt gładkiej skóry”, oferowany już przez model GFX100, a wszystkie 3 aparaty otrzymały też symulację „Classic Neg”.

Lepszy AF

W przypadku modelu GFX 100, aktualizacja umożliwi szybkie i precyzyjne użycie AF z detekcją fazy w warunkach słabego oświetlenia do -5 EV. Nowe oprogramowanie to również tryb AF-S z priorytetem słabego oświetlenia w modelach GFX 50S i GFX 50R – wydłuża czas działania autofocusa, poprawiając dokładność AF w warunkach słabego oświetlenia.

Po aktualizacji, firmware poprawi działanie AF z detekcją twarzy / oczu we wszystkich trzech modelach, a pomiar automatyczny zostanie dodany do trybu bracketingu ostrości. Możliwe będzie określenie punktu początkowego i końcowego oraz interwał fotografowania, a aparat automatycznie określi liczbę niezbędnych klatek i kroków.

Większa funkcjonalność

W przypadku wszystkich trzech modeli, nowy firmware pozwoli użytkownikom na kontrolowanie ekspozycji (czas otwarcia migawki, wartość przysłony, czułość ISO, kompensacja ekspozycji) bezpośrednio z komputera podczas fotografowania z tetheringiem, przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania.

W modelach GFX 50S i GFX 50R, maksymalna liczba zdjęć, które można zapisać w każdym folderze na karcie SD, zwiększy się 10-krotnie - z 999 do 9 999.

Kompatybilność z gimbalem i dronem

Korzystanie z modelu GFX 100 z kompatybilnym gimbalem lub dronem firm Feiyu Tech, Gudsen, DJI lub Zhiyun obsługującym te funkcje, umożliwia użytkownikowi rozpoczęcie / zatrzymanie nagrywania wideo, określenie ustawień ekspozycji dla wideo (czas otwarcia migawki, wartość przysłony, czułość ISO, kompensację ekspozycji) oraz ręczne ustawienie ostrości.

Zapis wideo RAW w modelu GFX100

Po aktualizacji GFX100 będzie w stanie zapisywać 12-bitowe filmy RAW 4K z prędkością 30 kl./s na zewnętrzny rekorder Atomos Ninja V. Materiał będzie zapisywany w formacie ProRes RAW.

Pobierz firmware

Najnowsze oprogramowanie aparatów średnioformatowych GFX możecie pobrać za pośrednictwem poniższych linków.

GFX100 ver 2.00

GFX 50R ver 2.00

GFX 50S ver 4.00

Więcej informacji o nowościach wprowadzonych wraz z najnowszymi wersjami oprogramowania znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy Sony pracuje nad modelem A7000? Wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Czy Sony pracuje nad modelem A7000? Wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Solidna aktualizacja segmentu APS-C to prawdopodobnie jedna z najbardziej oczekiwanych nowości ze stajni Sony. Wygląda na to, że już niebawem się doczekamy. W sieci...
10
 Średnioformatowe aparaty i obiektywy Fujifilm GFX taniej do 3440 zł
Średnioformatowe aparaty i obiektywy Fujifilm GFX taniej do 3440 zł
Fujifilm rusza z atrakcyjną zimową promocja na średnioformatowe aparaty i obiektywy systemu GFX. Do 22 stycznia 2023 roku poszczególne modele kupicie z z rabatami...
3
Sprawdź promocje Sony na Black Friday - Alpha 7 IV za 9999 zł to dopiero początek...
Sprawdź promocje Sony na Black Friday - Alpha 7 IV za 9999 zł to dopiero początek...
Sony wystartowało z największymi promocjami w tym roku. W ramach oferty Black Friday, do 28 listopada otrzymamy rabaty na ponad 30 aparatów i obiektywów, sięgające...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)