Fujifilm GFX 50R - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
10
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
4
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

87%

Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?

Autor: Maciej Luśtyk

2 Kwiecień 2019
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Przed dwoma laty modelem GFX 50S Fujifilm pewnie wkroczyło na rynek aparatów średnioformatowych. Okazał się nie tylko wygodniejszy, ale i znacznie szybszy od większości udoskonalanych przez lata konstrukcji konkurencji, a pod względem jakości obrazu nieznacznie przewyższał go tylko Hasselblad X1D. Skandynawski rywal był też bardziej kompaktowy, ale jednocześnie wyraźnie droższy, z tym większym zainteresowanie rynek śledził plotki o zbliżającym się niewielkim korpusie Fujifilm o możliwościach zbliżonych do GFX 50S.

Plotki oficjalnie znalazły swoje potwierdzenie podczas zeszłorocznej Photokiny. Stworzony w stylu aparatu dalmierzowego GFX 50R - najtańszy średnioformatowy bezlusterkowcem na rynku - ma być współczesną interpretacją klasycznych konstrukcji typu Fujifilm GA645. W kolejnych rozdziałach sprawdzimy czy to zadanie się udało.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Pod względem specyfikacji, nowy aparat praktycznie nie różni się od bratniego modelu 50S. Otrzymujemy 51,4-megapiskselową matrycę o rozmiarze 43,8 x 32,9 mm, wspieraną procesorem X Processor Pro, która umożliwi fotografowanie w zakresie czułości ISO 100 - 12 800 (rozszerzane do ISO 102 400), z maksymalną prędkością 3 kl./s oraz rejestrowanie filmów Full HD z prędkością 30 kl./s. Do tego 114 punktów AF i dotykowy 3,2-calowy ekran o rozdzielczości 2,36 mln punktów z systemem obsługi gestów, duży wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,69 mln punktów, funkcja migawki elektronicznej i łączność bezprzewodowa.

Wiemy więc, że pod względem jakości obrazu nadal otrzymamy wyniki z górnej półki. Różnic, a także pól na których aparat może wypaść słabiej od konkurencji należy szukać się głównie w uproszczonej ergonomii, a co za tym idzie nieco innej systematyce obsługi.

Czy GFX 50R podbije serca użytkowników, którzy czekali na szybki, wygodny w obsłudze, a przede wszystkim kompaktowy średni format? Aparat nie ma dużej konkurencji - jest nią jedynie Hasselblad X1D, ale plotki mówią, że firma już niebawem zaprezentuje jego następcę. Do tego coraz więcej aparatów pełnoklatkowych dzięki matrycom o wysokich rozdzielczościach wgryza się w segment opanowany dotychczas przez konstrukcje średnioformatowe. Nowy GFX musi więc okazać się naprawdę mocny, by pozostać w średnioformatowej grze na dłużej.

Na polskim rynku za aparat zapłacimy 19500 zł (dane na marzec 2019 roku).

W zestawie handlowym znajdziemy:

  • dekielek na body
  • pasek na ramię
  • ładowarkę
  • baterię
  • instrukcję obsługi

Porównanie rozmiarów matrycy:

Linki:

Fujifilm GFX 50R - kompaktowy i funkcjonalny, najtańszy bezlusterkowy średni format na rynku

Fujifilm GFX 50R - pierwsze wrażenia

Fujifilm GFX 50R - zdjęcia przykładowe

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (21)