TTartisan 11 mm f/2.8 Fisheye - rybie oko do Fujifilm GFX za niecałe 1000 zł

Autor: Maciej Luśtyk

16 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Chińczycy pokazali obiektyw rybie oko do aparatów średnioformatowych Fujifilm. Choć nie pokrywa całego sensora, będzie ciekawą propozycja na specjalne okazje. Zwłaszcza, że każdy może sobie na niego pozwolić.

Chiński producent rozszerza dostępność obiektywu TTartisan 11 mm f/2.8 Fisheye o wersję z mocowaniem Fujifilm GFX. Jeżeli chodzi o wnętrze, obiektyw wykorzystuje dokładnie taki sam układ optyczny, jak jego „pełnoklatkowe” odpowiedniki.

TTartisan 11 mm f/2.8 Fisheye nie pokrywa całej średnioformatowej matrycy, ale w tej cenie można mu to wybaczyć

Otrzymujemy więc 11 elementów w 7 grupach, 7-listkową przysłonę i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 17 cm. Do tego manualny pierścień przysłony i ostrości oraz brak jakiejkolwiek elektroniki.

Niestety nie jest to konstrukcja przeskalowana na potrzeby średniego formatu, a jedynie ten sam pełnoklatkowy obiektyw z większym mocowaniem. Z tego względu koło obrazowania nowego szkła nie pokrywa w całości średnioformatowego sensora, co przełoży się na wyciemnienie rogów. Jak widzimy na powyższym filmiku, nie jest ono drastyczne, ale zdjęcia będą wymagać kadrowania, co w efekcie zmniejszy efektywne pole widzenia.

Tak czy inaczej, jeśli fotografujemy aparatem średnioformatowym i z jakiegoś powodu raz na jakiś czas potrzebujemy ultraszerokiego kąta widzenia, ze względu na cenę TTartisan 11 mm f/2.8 Fisheye może być obecnie najbardziej atrakcyjną propozycją w systemie.

Cena i dostępność

Obiektyw TTartisan 11 mm f/2.8 Fisheye trafił do sprzedaży w cenie 215 dolarów, czyli około 830 zł.

Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie szkło trafi na polski rynek.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ttartisan.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
Chiński producent zapowiada premierę nowego obiektywu, który zapewne stanie się pierwszym wyborem osób zaczynających swoją przygodę z fotografią makro i portretem....
10
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
Chiński producent prezentuje kolejny obiektyw z serii jasnych stałek do bezlusterkowych systemów APS-C. 7Artisans 25 mm f/0.95 mm to manualny odpowiednik obiektywu 35...
9
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiński producent rozwiązań optycznych dla przemysłu zaprezentował swój pierwszy obiektyw kinematograficzny. To pełnoklatkowy zoom o uniwersalnym zasięgu, który...
5
Powiązane artykuły