Fujiiflm GFX 50S - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
10
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
10
Wydajność:
4
Funkcjonalność:
8
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

85%

Fujifilm GFX 50S to bez wątpienia jedna z najgłośniejszych premier ubiegłego roku. W nasze ręce trafił jeden z pierwszych finalnych egzemplarzy, przekonajmy się więc czy rzeczywiście jest bezlusterkowym objawieniem, na które czekaliśmy!

Autor: Maciej Luśtyk

18 Kwiecień 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Fujifilm na rynku bezlusterkowców zawitało późno, ale wyjątkowo szybko się na nim odnalazło, tworząc jeden z najbardziej lubianych i dobrze ocenianych systemów. Polityka nastawiona w głównej mierze na świadomych użytkowników, wsłuchiwanie się w głosy krytyki i regularna aktualizacja oprogramowania pozwoliła firmie zebrać wokół siebie społeczność oddanych fanów. A najnowsze udane produkcje, jak choćby model X-T2, pokazują, że Fujifilm chce i może rywalizować także na rynku profesjonalnym.

Nic dziwnego, że gdy firma zapowiedziała premierę kompaktowego aparatu średnioformatowego,  w cenie niższej niż konkurencyjne aparaty tego segmentu, w świecie fotograficznym zawrzało. Atmosferę podsycały przecieki dotyczące specyfikacji oraz niemal ekstatyczne opinie fotografów, którzy mieli okazję pracować z nim jeszcze przed oficjalną premierą. Jak jednak mieliśmy zobaczyć przy okazji testu konkurencyjnego Hasselbada X1D, z pozoru rewolucyjne rozwiązania nie zawsze muszą przekładać się na wydajną pracę w praktyce. Czy z nowym systemem Fujifilm będzie inaczej?

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Aparat wyposażono w 51,4-milionową matrycę w rozmiarze 43,8 x 32,9 mm. Nie jest to więc pełnowymiarowa matryca 53,9 x 40,4 mm, jakiej używają najbardziej zaawansowane, modułowe aparaty tego segmentu, a raczej coś w rodzaju matrycy APS-H świata średnioformatowego. Jak jednak udowodnił konkurencyjny Hasselblad, nawet taka konstrukcja da nam znacznie lepsze wyniki od matrycy pełnoklatkowej 35 mm.

Oprócz tego Fujifilm GFX 50S oferuje 117 punktowy system AF, dotykowy i odchylany w 3 strony wyświetlacz LCD, wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,69 Mp i powiększeniu 0,85 x, możliwość skorzystania z migawki elektronicznej, 2 wejścia na karty SD i w pełni manualny tryb filmowy wspierany złączem słuchawkowym i mikrofonowym. Czy to wystarczy by konkurować z innymi średnioformatowymi konstrukcjami, a także z wysoko-rozdzielczymi aparatami formatu 35 mm, jak na przykład Canon EOS 5DS R (50Mp) czy Sony A7R II (42 Mp)?

Na polskim rynku za sam korpus zapłacimy 29 999 zł. Aktualnie w systemie znajdują się 3 obiektywy: Fujinon GF 63 mm f/2.8 R WR (6999 zł), Fujinon GF 32-64 mm f/4 R LM WR (10 999 zł), Fujinon GF 120 mm f/4 R LM OIS WR Macro (12 799 zł). Kolejne 3 szkła o ogniskowych 110 mm, 45 mm i 23 mm pojawić mają się jeszcze w tym roku.

W zestawie handlowym oprócz aparatu znajdziemy:

  • pasek na ramię
  • baterię
  • osłonę przewodów
  • dekielek na body
  • wizjer EVF-GFX1
  • instrukcję użytkownika

Porównanie rozmiarów matrycy:

Linki:

Fujifilm GFX 50S - nadchodzi "tani" średni format

Fujifilm GFX 50S - pierwsze wrażenia

Fujifilm GFX 50S - zdjęcia przykładowe

Fujifilm GFX 50S - średni format Fuji nareszcie wkracza na rynek

Fujifilm GFX 50S vs Hasselblad X1D - porównanie [TESTY STUDYJNE]

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Druga generacja vlogerskiego korpusu APS-C ma być wreszcie idealnym rozwiązaniem dla początkujących, ale ambitnych twórców internetowej rozrywki. Sony ZV-E10 II to jednak także prawie...
13
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
53
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (16)