Hasselblad X1D - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
10
Ergonomia:
6
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
3
Funkcjonalność:
6
Marka:
Hasselblad
Nasza ocena:

W czerwcu ubiegłego roku Hasselblad wywołał niemałą sensację prezentując pierwszy na świecie bezlusterkowy (cyfrowy) aparat średnioformatowy. Po ponad 6 miesiącach od premiery aparat nareszcie trafia na rynek. Czy modułowe „średniaki” mają się czego obawiać?

Autor: Maciej Luśtyk

2 Luty 2017
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Na forach internetowych już od dobrych kilku lat pojawiały się tematy sugerujące, że niektórzy producenci pracują nad współczesną, cyfrową wersją kompaktowych konstrukcji średnioformatowych pokroju popularnej Mamiyi 7, Fujifilm GA czy Makiny W67. I choć w większości plotek pojawiała się firma Fujifilm, (która zresztą także zaprezentowała niedawno model średnioformatowy), to najsilniejsze uderzenie, dość nieoczekiwanie, nadeszło ze strony Hasselblada.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że producent modelu X1D spełnił sen fotografów o nowoczesnym, mobilnym średnim formacie. 50-milionowa matryca CMOS o rozmiarze 43,8 x 32,9 mm i deklarowanym zakresie dynamicznym rzędu 14 EV, migawka centralna z możliwością synchronizacji błysku do czasu 1/2000 s, ekran dotykowy, dwa wejścia na karty SD, moduł Wi-Fi, opcja adaptacji szkieł z systemu Hasselblad H i w pełni manualny tryb filmowy Full HD to główne cechy najnowszego aparatu, który ze względu na stosunkowo niską cenę, oraz kompaktowe wymiary, ma w końcu szansę „wyjść ze studia” i trafić w ręce choćby fanów fotografii krajobrazowej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Hasselblad nie będzie miał jednak łatwego startu. Lada chwila do sprzedaży trafi tańszy aparat Fujifilm GFX 50S, a wiele osób szukających niedrogiego średniego formatu ma do wyboru także cieszącego się dobrą opinią, dwuletniego Pentaxa 645Z. Z kolei dla fotografów, którym zależy przede wszystkim na rozdzielczości, ciekawą propozycją jest nadal znacznie tańszy 50-megapikselowy Canon 5DS R. Również ze względu na bardzo bogatą „szklarnie”.

Na polskim rynku za sam aparat zapłacimy 42 750 złotych. Należy jednak pamiętać, że dedykowane obiektywy to dodatkowy wydatek od 10 do 18 tys. złotych.

W zestawie handlowym oprócz aparatu znajdziemy:

  • pasek na ramię
  • ładowarkę
  • instrukcję
  • akumulator
  • kabel USB

Linki:

Oficjalny news o aparacie: Hasselblad X1D - pierwszy bezlusterkowiec średniego formatu

Pierwsze wrażenia: Hasselblad X1D - pierwsze wrażenia

Zdjęcia przykładowe: Hasselblad X1D - zdjęcia przykładowe

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)