Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Na rynek trafił adapter, którzy docenią wszyscy użytkownicy bezlusterkowego aparatu średnioformatowego Hasselblad X1D. Pozwoli on na korzystanie z klasycznych, analogowych szkieł systemu V.

Choć Hasselblad porzucił system V w 2013 roku, aparaty i obiektywy wchodzące w jego skład nieustannie cieszą się uznaniem użytkowników. System jest też wyjątkowo rozbudowany - to ponad 60 szkieł, oferujących zakres ogniskowych od 30 do 500 mm. Szkoda byłoby nie skorzystać z ich możliwości także w przypadku najnowszego, bezlusterkowego systemu XCD, który zadebiutował 2 2016 roku wraz z modelem X1D, który nadal pozostaje najmniejszym średnioformatowym bezlusterkowcem na świecie.

Właśnie stało się to możliwe, za sprawą adaptera Hasselblad XV. Tym samym, wraz z pokazanymi wcześniej adapterami XH i Xpan, użytkownicy bezlusterkowca otrzymują dostęp do pełnego portfolio obiektywów producenta.

Adapter Hasselblad XV

Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku adaptera XV nie otrzymamy takiej samej funkcjonalności jak w przypadku nowoczesnych szkieł. Urządzenie nie posiada złącz, toteż nie będziemy mogli skorzystać ze wsparcia trybów półautomatycznych czy autofokusa, a fotografowanie będzie możliwe wyłącznie w trybie elektronicznej migawki. Biorąc pod uwagę raczej statyczne zastosowanie aparatów średnioformatowych, nie powinno być to na szczęście palącym problemem.

Cena i dostępność

Biorąc pod uwagę ceny w systemach średnioformatowych, adapter można uznać za stosunkowo niedrogi. Wyceniony został bowiem na 199 euro (około 860 zł). Z drugiej strony za niewiele więcej jesteśmy już w stanie kupić używane, systemowe obiektywy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!