Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Na rynek trafił adapter, którzy docenią wszyscy użytkownicy bezlusterkowego aparatu średnioformatowego Hasselblad X1D. Pozwoli on na korzystanie z klasycznych, analogowych szkieł systemu V.

Choć Hasselblad porzucił system V w 2013 roku, aparaty i obiektywy wchodzące w jego skład nieustannie cieszą się uznaniem użytkowników. System jest też wyjątkowo rozbudowany - to ponad 60 szkieł, oferujących zakres ogniskowych od 30 do 500 mm. Szkoda byłoby nie skorzystać z ich możliwości także w przypadku najnowszego, bezlusterkowego systemu XCD, który zadebiutował 2 2016 roku wraz z modelem X1D, który nadal pozostaje najmniejszym średnioformatowym bezlusterkowcem na świecie.

Właśnie stało się to możliwe, za sprawą adaptera Hasselblad XV. Tym samym, wraz z pokazanymi wcześniej adapterami XH i Xpan, użytkownicy bezlusterkowca otrzymują dostęp do pełnego portfolio obiektywów producenta.

Adapter Hasselblad XV

Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku adaptera XV nie otrzymamy takiej samej funkcjonalności jak w przypadku nowoczesnych szkieł. Urządzenie nie posiada złącz, toteż nie będziemy mogli skorzystać ze wsparcia trybów półautomatycznych czy autofokusa, a fotografowanie będzie możliwe wyłącznie w trybie elektronicznej migawki. Biorąc pod uwagę raczej statyczne zastosowanie aparatów średnioformatowych, nie powinno być to na szczęście palącym problemem.

Cena i dostępność

Biorąc pod uwagę ceny w systemach średnioformatowych, adapter można uznać za stosunkowo niedrogi. Wyceniony został bowiem na 199 euro (około 860 zł). Z drugiej strony za niewiele więcej jesteśmy już w stanie kupić używane, systemowe obiektywy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
0
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
7
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5