Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Na rynek trafił adapter, którzy docenią wszyscy użytkownicy bezlusterkowego aparatu średnioformatowego Hasselblad X1D. Pozwoli on na korzystanie z klasycznych, analogowych szkieł systemu V.

Choć Hasselblad porzucił system V w 2013 roku, aparaty i obiektywy wchodzące w jego skład nieustannie cieszą się uznaniem użytkowników. System jest też wyjątkowo rozbudowany - to ponad 60 szkieł, oferujących zakres ogniskowych od 30 do 500 mm. Szkoda byłoby nie skorzystać z ich możliwości także w przypadku najnowszego, bezlusterkowego systemu XCD, który zadebiutował 2 2016 roku wraz z modelem X1D, który nadal pozostaje najmniejszym średnioformatowym bezlusterkowcem na świecie.

Właśnie stało się to możliwe, za sprawą adaptera Hasselblad XV. Tym samym, wraz z pokazanymi wcześniej adapterami XH i Xpan, użytkownicy bezlusterkowca otrzymują dostęp do pełnego portfolio obiektywów producenta.

Adapter Hasselblad XV

Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku adaptera XV nie otrzymamy takiej samej funkcjonalności jak w przypadku nowoczesnych szkieł. Urządzenie nie posiada złącz, toteż nie będziemy mogli skorzystać ze wsparcia trybów półautomatycznych czy autofokusa, a fotografowanie będzie możliwe wyłącznie w trybie elektronicznej migawki. Biorąc pod uwagę raczej statyczne zastosowanie aparatów średnioformatowych, nie powinno być to na szczęście palącym problemem.

Cena i dostępność

Biorąc pod uwagę ceny w systemach średnioformatowych, adapter można uznać za stosunkowo niedrogi. Wyceniony został bowiem na 199 euro (około 860 zł). Z drugiej strony za niewiele więcej jesteśmy już w stanie kupić używane, systemowe obiektywy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4