Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Na rynek trafił adapter, którzy docenią wszyscy użytkownicy bezlusterkowego aparatu średnioformatowego Hasselblad X1D. Pozwoli on na korzystanie z klasycznych, analogowych szkieł systemu V.

Choć Hasselblad porzucił system V w 2013 roku, aparaty i obiektywy wchodzące w jego skład nieustannie cieszą się uznaniem użytkowników. System jest też wyjątkowo rozbudowany - to ponad 60 szkieł, oferujących zakres ogniskowych od 30 do 500 mm. Szkoda byłoby nie skorzystać z ich możliwości także w przypadku najnowszego, bezlusterkowego systemu XCD, który zadebiutował 2 2016 roku wraz z modelem X1D, który nadal pozostaje najmniejszym średnioformatowym bezlusterkowcem na świecie.

Właśnie stało się to możliwe, za sprawą adaptera Hasselblad XV. Tym samym, wraz z pokazanymi wcześniej adapterami XH i Xpan, użytkownicy bezlusterkowca otrzymują dostęp do pełnego portfolio obiektywów producenta.

Adapter Hasselblad XV

Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku adaptera XV nie otrzymamy takiej samej funkcjonalności jak w przypadku nowoczesnych szkieł. Urządzenie nie posiada złącz, toteż nie będziemy mogli skorzystać ze wsparcia trybów półautomatycznych czy autofokusa, a fotografowanie będzie możliwe wyłącznie w trybie elektronicznej migawki. Biorąc pod uwagę raczej statyczne zastosowanie aparatów średnioformatowych, nie powinno być to na szczęście palącym problemem.

Cena i dostępność

Biorąc pod uwagę ceny w systemach średnioformatowych, adapter można uznać za stosunkowo niedrogi. Wyceniony został bowiem na 199 euro (około 860 zł). Z drugiej strony za niewiele więcej jesteśmy już w stanie kupić używane, systemowe obiektywy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0