Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Adapter Hasselblad XV pozwoli podpiąć ponad 60 klasycznych obiektywów do bezlusterkowego X1D

Na rynek trafił adapter, którzy docenią wszyscy użytkownicy bezlusterkowego aparatu średnioformatowego Hasselblad X1D. Pozwoli on na korzystanie z klasycznych, analogowych szkieł systemu V.

Choć Hasselblad porzucił system V w 2013 roku, aparaty i obiektywy wchodzące w jego skład nieustannie cieszą się uznaniem użytkowników. System jest też wyjątkowo rozbudowany - to ponad 60 szkieł, oferujących zakres ogniskowych od 30 do 500 mm. Szkoda byłoby nie skorzystać z ich możliwości także w przypadku najnowszego, bezlusterkowego systemu XCD, który zadebiutował 2 2016 roku wraz z modelem X1D, który nadal pozostaje najmniejszym średnioformatowym bezlusterkowcem na świecie.

Właśnie stało się to możliwe, za sprawą adaptera Hasselblad XV. Tym samym, wraz z pokazanymi wcześniej adapterami XH i Xpan, użytkownicy bezlusterkowca otrzymują dostęp do pełnego portfolio obiektywów producenta.

Adapter Hasselblad XV

Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku adaptera XV nie otrzymamy takiej samej funkcjonalności jak w przypadku nowoczesnych szkieł. Urządzenie nie posiada złącz, toteż nie będziemy mogli skorzystać ze wsparcia trybów półautomatycznych czy autofokusa, a fotografowanie będzie możliwe wyłącznie w trybie elektronicznej migawki. Biorąc pod uwagę raczej statyczne zastosowanie aparatów średnioformatowych, nie powinno być to na szczęście palącym problemem.

Cena i dostępność

Biorąc pod uwagę ceny w systemach średnioformatowych, adapter można uznać za stosunkowo niedrogi. Wyceniony został bowiem na 199 euro (około 860 zł). Z drugiej strony za niewiele więcej jesteśmy już w stanie kupić używane, systemowe obiektywy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2