Hasselblad XCD 21 mm f/4 - najszerszy obiektyw w systemie już dostępny

Autor: Maciej Luśtyk

7 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć średnioformatowy bezlusterkowiec Hasselblada narobił wokół siebie dużo szumu, nadal jest to system bardzo młody, z niewielką dostępnością obiektywów. W tym roku ma się jednak wszystko zmienić, a już teraz coś dla siebie otrzymali miłośnicy szerokiego kąta.

System Hasselblad XCD, w którym do tej pory pojawiły się raptem 4 modele obiektywów poszerzył się właśnie o przedmiot westchnień fotografów krajobrazowych i architekuty, model 21 mm f/4 - obecnie najszersze szkło w ofercie producenta.

Obiektyw zbudowany na bazie 13 soczewek w 9 grupach (2 soczewki asferyczne) dostarczy nam wyjątkowo szerokiego pola widzenia (ekwiwalent 17 mm dla pełnej klatki) oraz, jak zapewnia producent, nieskazitelnej jakości obrazu na całej powierzchni kadru. Pomoże w tym także autorskie oprogramowanie do edycji zdjęć RAW o nazwie Phocus, dzięki któremu perfekcyjnie skorygowana zostać ma dystorsja obiektywu.

Jak zwykle w systemie XCD, otrzymujemy przysłonę pełniącą również funkcję migawki centralnej, która pozwoli nam na bezproblemową synchronizację z błyskiem do czasu 1/2000 s. Samą przysłonę domkniemy zaś do wartości f/22, a obiektyw pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 32 mm (około 23 mm od przedniej soczewki).

Cena i dostępność

Jak zawsze w przypadku średniego formatu, jest to pozycja kosztowna. Najnowszy obiektyw został wyceniony na 2999 euro (około 12 749 zł). Obiektyw jest już dostępny w przedsprzedaży. Do swoich nabywców trafi w połowie maja.

W najbliższej przyszłości rodzina szkieł XCD rozszerzy się jeszcze o modele 65 mm, 80 mm i 135 mm, a także o zoom 35-75 mm. Poniżej możecie zobaczyć mapę premier producenta.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
2
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
13
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)