Hasselblad XCD 21 mm f/4 - najszerszy obiektyw w systemie już dostępny

Hasselblad XCD 21 mm f/4 - najszerszy obiektyw w systemie już dostępny

Choć średnioformatowy bezlusterkowiec Hasselblada narobił wokół siebie dużo szumu, nadal jest to system bardzo młody, z niewielką dostępnością obiektywów. W tym roku ma się jednak wszystko zmienić, a już teraz coś dla siebie otrzymali miłośnicy szerokiego kąta.

System Hasselblad XCD, w którym do tej pory pojawiły się raptem 4 modele obiektywów poszerzył się właśnie o przedmiot westchnień fotografów krajobrazowych i architekuty, model 21 mm f/4 - obecnie najszersze szkło w ofercie producenta.

Obiektyw zbudowany na bazie 13 soczewek w 9 grupach (2 soczewki asferyczne) dostarczy nam wyjątkowo szerokiego pola widzenia (ekwiwalent 17 mm dla pełnej klatki) oraz, jak zapewnia producent, nieskazitelnej jakości obrazu na całej powierzchni kadru. Pomoże w tym także autorskie oprogramowanie do edycji zdjęć RAW o nazwie Phocus, dzięki któremu perfekcyjnie skorygowana zostać ma dystorsja obiektywu.

Jak zwykle w systemie XCD, otrzymujemy przysłonę pełniącą również funkcję migawki centralnej, która pozwoli nam na bezproblemową synchronizację z błyskiem do czasu 1/2000 s. Samą przysłonę domkniemy zaś do wartości f/22, a obiektyw pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 32 mm (około 23 mm od przedniej soczewki).

Cena i dostępność

Jak zawsze w przypadku średniego formatu, jest to pozycja kosztowna. Najnowszy obiektyw został wyceniony na 2999 euro (około 12 749 zł). Obiektyw jest już dostępny w przedsprzedaży. Do swoich nabywców trafi w połowie maja.

W najbliższej przyszłości rodzina szkieł XCD rozszerzy się jeszcze o modele 65 mm, 80 mm i 135 mm, a także o zoom 35-75 mm. Poniżej możecie zobaczyć mapę premier producenta.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8