Hasselblad XCD 21 mm f/4 - najszerszy obiektyw w systemie już dostępny

1
Maciej Luśtyk
7 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć średnioformatowy bezlusterkowiec Hasselblada narobił wokół siebie dużo szumu, nadal jest to system bardzo młody, z niewielką dostępnością obiektywów. W tym roku ma się jednak wszystko zmienić, a już teraz coś dla siebie otrzymali miłośnicy szerokiego kąta.

System Hasselblad XCD, w którym do tej pory pojawiły się raptem 4 modele obiektywów poszerzył się właśnie o przedmiot westchnień fotografów krajobrazowych i architekuty, model 21 mm f/4 - obecnie najszersze szkło w ofercie producenta.

Obiektyw zbudowany na bazie 13 soczewek w 9 grupach (2 soczewki asferyczne) dostarczy nam wyjątkowo szerokiego pola widzenia (ekwiwalent 17 mm dla pełnej klatki) oraz, jak zapewnia producent, nieskazitelnej jakości obrazu na całej powierzchni kadru. Pomoże w tym także autorskie oprogramowanie do edycji zdjęć RAW o nazwie Phocus, dzięki któremu perfekcyjnie skorygowana zostać ma dystorsja obiektywu.

Jak zwykle w systemie XCD, otrzymujemy przysłonę pełniącą również funkcję migawki centralnej, która pozwoli nam na bezproblemową synchronizację z błyskiem do czasu 1/2000 s. Samą przysłonę domkniemy zaś do wartości f/22, a obiektyw pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 32 mm (około 23 mm od przedniej soczewki).

Cena i dostępność

Jak zawsze w przypadku średniego formatu, jest to pozycja kosztowna. Najnowszy obiektyw został wyceniony na 2999 euro (około 12 749 zł). Obiektyw jest już dostępny w przedsprzedaży. Do swoich nabywców trafi w połowie maja.

W najbliższej przyszłości rodzina szkieł XCD rozszerzy się jeszcze o modele 65 mm, 80 mm i 135 mm, a także o zoom 35-75 mm. Poniżej możecie zobaczyć mapę premier producenta.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans Photoelectric 28 mm f/1.4 ASPH E+ to szeroki kąt dla wymagających
7Artisans Photoelectric 28 mm f/1.4 ASPH E+ to szeroki kąt dla wymagających
Wysoka rozdzielczość i ponadprzeciętna jakość obrazu oraz klasyczny design i wytrzymała budowa - oto 7Artisans Photoelectric 28 mm f/1.4 ASPH E+, stałka z mocowaniem...
0
0
Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - kompaktowa stałka o dużych możliwościach
Fujifilm Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - kompaktowa stałka o dużych możliwościach
Średnioformatowa „szklarnia“ Fujifilm prezentuje się coraz okazalej. Dziś producent zaprezentował także model Fujinon GF 50 mm f/3.5 R LM WR - najmniejszy i najlżejszy...
0
0
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - uniwersalny zoom ze stabilizacją i uszczelnieniami
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - uniwersalny zoom ze stabilizacją i uszczelnieniami
Kompaktowa i uszczelniona konstrukcja, stabilizowana optyka zapewniająca wysoką jakość obrazu oraz wydajny AF - oto najnowszy wszechstronny zoom Fujifilm Fujinon XF...
3
0