Nowy adapter i oprogramowanie do Hasselblada X1D. Współpraca ze szkłami systemu XPan oraz automatyczne ostrzenie z obiektywami H

Autor: Maciej Luśtyk

20 Grudzień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Średnioformatowy bezlusterkowiec Hasselblada staje się jeszcze bardziej funkcjonalny. Dzięki nowemu adapterowi i oprogramowaniu stanie się dla nas cyfrowym odpowiednikiem systemu XPan. Aparat otrzymał też nowe funkcje.

Pierwszy na świecie bezlusterkowiec średniego formatu w dniu premiery nie był pozbawiony wad, na szczęście z każdą kolejną aktualizacją staje się coraz doskonalszy i zyskuje nowe możliwości. Tak jak w przypadku nowego firmware’u w wersji 1.20, który idzie w parze z premierą nowego adaptera Hasselblad XPan Lens Adapter.

Dzięki niemu, do modelu Hasselblad X1D będziemy mogli podłączyć obiektywy z klasycznego, panoramicznego systemu XPan: 30 mm f/5.6, 45 mm f/4, i 90 mm f/4. Co więcej, wprowadzona wraz z nowym oprogramowaniem funkcja zmiany formatu obrazu, pozwoli nam wykadrować podgląd do oryginalnych proporcji systemu XPan (65:24). Oprócz tego, pojawiła się także możliwość skorzystania z formatów 7:6, 5:4,3:2,16:9,2:1, A4 i US Letter.

Cena i dostępność

Adapter o wymiarach 21,4 x 73 mm i wadze 112 g pojawi się w sprzedaży w połowie stycznia 2018 roku w cenie 149 euro. Z racji manualnego charakteru szkieł systemu XPan, należy mieć na uwadze, że korzystając z adaptera nie otrzymamy wsparcia dla systemu AF, możliwości elektronicznego sterowania przysłoną i danych EXIF.

AF ze szkłami systemu H i nowe funkcje

Nowy firmware wprowadza jednak także więcej opcji. Jedną z najważniejszych nowości jest możliwość skorzystania z systemu AF przy pracy ze szkłami systemu H poprzez adapter XH. Poniżej znajdziecie listę obiektywów, z którymi funkcja ta będzie współpracować.

  • HCD 4/28mm
  • HC 3,5/35mm
  • HC 3,5/50 mm
  • HC 3,5/50 mm II
  • HC 2,8/80 mm
  • HC 2,2/100mm

Aparat otrzymał także m.in. możliwość podglądu zdjęć w elektronicznym wizjerze, możliwość tworzenia kopii zapasowej zdjęć na drugiej karcie SD, a także wygodniejszy i bardziej funkcjonalny podgląd punktu ostrości przy pomocy wizjera.

Pełną listę aktualizacji i możliwość pobrania najnowszego oprogramowania znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)