Nowy adapter i oprogramowanie do Hasselblada X1D. Współpraca ze szkłami systemu XPan oraz automatyczne ostrzenie z obiektywami H

Autor: Maciej Luśtyk

20 Grudzień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Średnioformatowy bezlusterkowiec Hasselblada staje się jeszcze bardziej funkcjonalny. Dzięki nowemu adapterowi i oprogramowaniu stanie się dla nas cyfrowym odpowiednikiem systemu XPan. Aparat otrzymał też nowe funkcje.

Pierwszy na świecie bezlusterkowiec średniego formatu w dniu premiery nie był pozbawiony wad, na szczęście z każdą kolejną aktualizacją staje się coraz doskonalszy i zyskuje nowe możliwości. Tak jak w przypadku nowego firmware’u w wersji 1.20, który idzie w parze z premierą nowego adaptera Hasselblad XPan Lens Adapter.

Dzięki niemu, do modelu Hasselblad X1D będziemy mogli podłączyć obiektywy z klasycznego, panoramicznego systemu XPan: 30 mm f/5.6, 45 mm f/4, i 90 mm f/4. Co więcej, wprowadzona wraz z nowym oprogramowaniem funkcja zmiany formatu obrazu, pozwoli nam wykadrować podgląd do oryginalnych proporcji systemu XPan (65:24). Oprócz tego, pojawiła się także możliwość skorzystania z formatów 7:6, 5:4,3:2,16:9,2:1, A4 i US Letter.

Cena i dostępność

Adapter o wymiarach 21,4 x 73 mm i wadze 112 g pojawi się w sprzedaży w połowie stycznia 2018 roku w cenie 149 euro. Z racji manualnego charakteru szkieł systemu XPan, należy mieć na uwadze, że korzystając z adaptera nie otrzymamy wsparcia dla systemu AF, możliwości elektronicznego sterowania przysłoną i danych EXIF.

AF ze szkłami systemu H i nowe funkcje

Nowy firmware wprowadza jednak także więcej opcji. Jedną z najważniejszych nowości jest możliwość skorzystania z systemu AF przy pracy ze szkłami systemu H poprzez adapter XH. Poniżej znajdziecie listę obiektywów, z którymi funkcja ta będzie współpracować.

  • HCD 4/28mm
  • HC 3,5/35mm
  • HC 3,5/50 mm
  • HC 3,5/50 mm II
  • HC 2,8/80 mm
  • HC 2,2/100mm

Aparat otrzymał także m.in. możliwość podglądu zdjęć w elektronicznym wizjerze, możliwość tworzenia kopii zapasowej zdjęć na drugiej karcie SD, a także wygodniejszy i bardziej funkcjonalny podgląd punktu ostrości przy pomocy wizjera.

Pełną listę aktualizacji i możliwość pobrania najnowszego oprogramowania znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Autel EVO Lite i Evo Nano - DJI będzie miało problem
Autel EVO Lite i Evo Nano - DJI będzie miało problem
Autel pokazał nowe drony reprezentujące zupełnie nowe, konsumenckie serie Lite i Nano. To w sumie 4 różne drony o imponujących możliwościach, które mają być...
6
Pixii (2021) - kolejna generacja współczesnego aparatu dalmierzowego. Czy tym razem udana?
Pixii (2021) - kolejna generacja współczesnego aparatu dalmierzowego. Czy tym razem udana?
Francuzi odpowiedzialni za stworzenie oryginalnego aparatu Pixii, prezentują jego kolejną odsłonę czy może raczej aktualizację. Nowa konstrukcja otrzymała usprawniony...
10
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
W sieci huczy od plotek na temat nadchodzącego drona DJI. Wygląda na to, że konsumencki Mavic może namieszać na rynku profesjonalnego wideo.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)