Hasselblad zapowiada nowe obiektywy do systemu XCD, w tym najjaśniejsze szkło jakie kiedykolwiek wyprodukował

Hasselblad zapowiada nowe obiektywy do systemu XCD, w tym najjaśniejsze szkło jakie kiedykolwiek wyprodukował

Bezlusterkowy system Hasselblad XCD rośnie w siłę. Do zapowiedzianych wiosną nowych obiektywów dołączają kolejne: 135 mm f/2.8 z dedykowanym telekonwerterem oraz portretówka o ogniskowej 80 mm, która ma być jednocześnie najjaśniejszym szkłem jakie kiedykolwiek wyszło spod szyldu producenta.

Jak na razie, bezlusterkowy system Hasselblada jest dosyć skromny, już niedługo ma się to jednak zmienić. I to diametralnie. W 2018 roku ofertę wzbogaci aż pięć nowych obiektywów. O trzech z nich słyszeliśmy już wcześniej, teraz do stawki dołączają dwa nowe.

Hasselblad XCD 135 mm f/2.8 i XCD 80 mm

Jako pierwszy z pary zapowiedzianych obiektywów, na rynku pojawi się model XCD 135 mm f/2.8 (ekwiwalent 110 mm dla pełnej klatki) oraz dedykowany telekonwerter 1,7x, który przekształci szkło w obiektyw 230 mm f/4.8 (ekwiwalent 180 mm dla pełnej klatki). Podobnie jak wszystkie wcześniejsze szkła z systemu, to też będzie oferować migawkę centralną, która pozwoli na synchronizację błysku z czasami do 1/2000 sekundy.

Emocjonująco zapowiada się także nadchodzący model o ogniskowej 80 mm (ekwiwalent 63 mm dla pełnej klatki). Jak zapowiada producent, będzie to najjaśniejsze szkło, jakie do tej pory wyprodukował, oczekujemy więc konstrukcji o świetle większym niż f/2.

Więcej szczegółów odnośnie wcześniejszych zapowiedzi

Jak na razie to niestety wszystkie informacje, jakie na temat nowych szkieł udostępnia producent. Dowiadujemy się jednak jaką jasność będą oferować zapowiedziane wcześniej konstrukcje. W przypadku modelu 65 mm (ekwiwalent 50 m dla pełnej klatki) otrzymamy światło f/2.8, a zoom 35-75 mm (ekwiwalent 28-60 mm dla pełnej klatki) będzie oferował zmienną jasność f/3.5-4.5. Oprócz tego, aktualizację otrzymał zapowiedziany wcześniej obiektyw 22 mm. Przeprojektowana konstrukcja oferować będzie teraz nieco krótszą ogniskową (21 mm) i światło f/4.

Cena i dostępność

Wszystkie zapowiadane wcześniej obiektywy mają pojawić się na rynku w pierwszej połowę 2018 roku. Nieco dłużej będziemy musieli jedynie poczekać na model o ogniskowej 80 mm. Ten do sprzedaży trafić ma w drugiej połowie przyszłego roku. Ja na razie niestety nie wiadomo w jakiej cenie obiektywy zadebiutują na rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1R - pierwsze wrażenia (Photokina 2018)
26 Wrz 2018
#Photokina2018 Wczoraj Panasonic ogłosił prawdziwą fotograficzną bombę - nowy pełnoklatkowy system z dwoma profesjonalnymi bezlusterkowcami. Dziś natomiast mogliśmy zobaczyć, jak w rzeczywistości prezentuje się model S1R - prawdziwa bestia z 47 Mp matrycą.
0
Fujifilm GFX 50R - pierwsze wrażenia
26 Wrz 2018
Drugi w systemie średnioformatowy aparat ma być bardziej mobilną wersją modelu GFX 50S. W nasze ręce trafił właśnie egzemplarz przedprodukcyjny. Oto nasze pierwsze wnioski.
1
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0