Hasselblad zapowiada nowe obiektywy do systemu XCD, w tym najjaśniejsze szkło jakie kiedykolwiek wyprodukował

Hasselblad zapowiada nowe obiektywy do systemu XCD, w tym najjaśniejsze szkło jakie kiedykolwiek wyprodukował

Bezlusterkowy system Hasselblad XCD rośnie w siłę. Do zapowiedzianych wiosną nowych obiektywów dołączają kolejne: 135 mm f/2.8 z dedykowanym telekonwerterem oraz portretówka o ogniskowej 80 mm, która ma być jednocześnie najjaśniejszym szkłem jakie kiedykolwiek wyszło spod szyldu producenta.

Jak na razie, bezlusterkowy system Hasselblada jest dosyć skromny, już niedługo ma się to jednak zmienić. I to diametralnie. W 2018 roku ofertę wzbogaci aż pięć nowych obiektywów. O trzech z nich słyszeliśmy już wcześniej, teraz do stawki dołączają dwa nowe.

Hasselblad XCD 135 mm f/2.8 i XCD 80 mm

Jako pierwszy z pary zapowiedzianych obiektywów, na rynku pojawi się model XCD 135 mm f/2.8 (ekwiwalent 110 mm dla pełnej klatki) oraz dedykowany telekonwerter 1,7x, który przekształci szkło w obiektyw 230 mm f/4.8 (ekwiwalent 180 mm dla pełnej klatki). Podobnie jak wszystkie wcześniejsze szkła z systemu, to też będzie oferować migawkę centralną, która pozwoli na synchronizację błysku z czasami do 1/2000 sekundy.

Emocjonująco zapowiada się także nadchodzący model o ogniskowej 80 mm (ekwiwalent 63 mm dla pełnej klatki). Jak zapowiada producent, będzie to najjaśniejsze szkło, jakie do tej pory wyprodukował, oczekujemy więc konstrukcji o świetle większym niż f/2.

Więcej szczegółów odnośnie wcześniejszych zapowiedzi

Jak na razie to niestety wszystkie informacje, jakie na temat nowych szkieł udostępnia producent. Dowiadujemy się jednak jaką jasność będą oferować zapowiedziane wcześniej konstrukcje. W przypadku modelu 65 mm (ekwiwalent 50 m dla pełnej klatki) otrzymamy światło f/2.8, a zoom 35-75 mm (ekwiwalent 28-60 mm dla pełnej klatki) będzie oferował zmienną jasność f/3.5-4.5. Oprócz tego, aktualizację otrzymał zapowiedziany wcześniej obiektyw 22 mm. Przeprojektowana konstrukcja oferować będzie teraz nieco krótszą ogniskową (21 mm) i światło f/4.

Cena i dostępność

Wszystkie zapowiadane wcześniej obiektywy mają pojawić się na rynku w pierwszej połowę 2018 roku. Nieco dłużej będziemy musieli jedynie poczekać na model o ogniskowej 80 mm. Ten do sprzedaży trafić ma w drugiej połowie przyszłego roku. Ja na razie niestety nie wiadomo w jakiej cenie obiektywy zadebiutują na rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1