Hasselblad zapowiada 4 nowe szkła do modelu X1D

Hasselblad zapowiada 4 nowe szkła do modelu X1D

Pierwszy średnioformatowy bezlusterkowiec na świecie podczas premiery nie mógł pochwalić się rozbudowanym zestawem szkieł. Producent szybko jednak nadrabia braki. Na horyzoncie są już szkła o ogniskowych 22 mm, 65 mm 120 mm oraz zoom 35-75 mm.

Użytkownicy zastanawiający się nad zakupem Hasselblada X1D właśnie otrzymali ku temu kolejny powód. W ciągu najbliższych 12 miesięcy producent zamierza wprowadzić do sprzedaży aż 4 nowe szkła z nowym mocowaniem XCD. Więcej szczegółów zdradza na razie jednak tylko na temat modelu, który zawita na rynku jako pierwszy - obiektywu XCD 120 mm f/3.5 Macro.

Jego układ optyczny zbudowano w oparciu o 10 soczewek w 7 grupach, które zagwarantują nam skalę odwzorowania 2:1 i dadzą możliwość ostrzenia już odległości 43 cm od aparatu. Ogniskowa 120 mm dla nam takie pole widzenia jak obiektyw 90 mm na pełnej klatce, z pewnością obiektyw będzie też więc łakomym kąskiem dla portrecistów. Podobnie jak pozostałe szkła w systemie, to też oferuje migawkę centralną i pozwoli na synchronizację błysku z czasami do 1/2000 s. Przysłonę przymkniemy z kolei maksymalnie do wartości f/32.

Model XCD 120 mm f/3.5 Macro o rozmiarze 88 x 66 mm i wadze 970 g na rynku pojawić ma się w czerwcu, na razie nie wiadomo jeszcze w jakiej cenie. Następnie do sprzedaży trafić mają modele 22 mm, 65 mm, oraz zoom 35-75 mm, które dadzą nam ekwiwalenty ogniskowych 18 mm, 50 mm oraz 28-60 mm. Na temat ich specyfikacji na razie nic nie wiadomo. Producent nie podaje nawet jaką będą oferowały jasność.

Więcej informacji o nowo zaprezentowanym obiektywie znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS M100 - test aparatu
10 Kwi 2018
Ten maluch ma być wygodnym aparatem dla początkujących i atrakcyjną alternatywą w codziennej fotografii dla smartfonów. Mimo niskiej ceny oferuje sporo rozwiązań znanych z bardziej zaawansowanych modeli. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Olympus M.Zuiko Digital ED 17 mm f/1.2 PRO - test obiektywu
30 Mar 2018
Ciekawi jak w naszym teście wypadł nowy M.Zuiko Digital ED 17 mm f/1.2 PRO? Zobaczcie, czy jest to obiektyw godny najbardziej wymagającego fotografa.
1
Loupedeck - test konsoli do Lightrooma
16 Mar 2018
Loupedeck to zaawansowany kontroler, który od podstaw został zaprojektowany z myślą o programie Lightroom. Producent mówi jasno: przy jego użyciu postprodukcja będzie szybka i intuicyjna, jak nigdy wcześniej. Dziś sprawdzamy, czy te słowa znajdą potwierdzenie w praktyce.
2
Sony A7R III - test aparatu
14 Mar 2018
Stabilizowana, 42-milionowa matryca, tryb seryjny 10 kl./s, filmy 4K i tryb Pixel Shift, a wszystko zamknięte w solidnym kompaktowym body. Sony A7R III to jeden głównych pretendentów do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Sprawdzamy czy zasługuje na ten tytuł.
3