Hasselblad zapowiada 4 nowe szkła do modelu X1D

Hasselblad zapowiada 4 nowe szkła do modelu X1D

Pierwszy średnioformatowy bezlusterkowiec na świecie podczas premiery nie mógł pochwalić się rozbudowanym zestawem szkieł. Producent szybko jednak nadrabia braki. Na horyzoncie są już szkła o ogniskowych 22 mm, 65 mm 120 mm oraz zoom 35-75 mm.

Użytkownicy zastanawiający się nad zakupem Hasselblada X1D właśnie otrzymali ku temu kolejny powód. W ciągu najbliższych 12 miesięcy producent zamierza wprowadzić do sprzedaży aż 4 nowe szkła z nowym mocowaniem XCD. Więcej szczegółów zdradza na razie jednak tylko na temat modelu, który zawita na rynku jako pierwszy - obiektywu XCD 120 mm f/3.5 Macro.

Jego układ optyczny zbudowano w oparciu o 10 soczewek w 7 grupach, które zagwarantują nam skalę odwzorowania 2:1 i dadzą możliwość ostrzenia już odległości 43 cm od aparatu. Ogniskowa 120 mm dla nam takie pole widzenia jak obiektyw 90 mm na pełnej klatce, z pewnością obiektyw będzie też więc łakomym kąskiem dla portrecistów. Podobnie jak pozostałe szkła w systemie, to też oferuje migawkę centralną i pozwoli na synchronizację błysku z czasami do 1/2000 s. Przysłonę przymkniemy z kolei maksymalnie do wartości f/32.

Model XCD 120 mm f/3.5 Macro o rozmiarze 88 x 66 mm i wadze 970 g na rynku pojawić ma się w czerwcu, na razie nie wiadomo jeszcze w jakiej cenie. Następnie do sprzedaży trafić mają modele 22 mm, 65 mm, oraz zoom 35-75 mm, które dadzą nam ekwiwalenty ogniskowych 18 mm, 50 mm oraz 28-60 mm. Na temat ich specyfikacji na razie nic nie wiadomo. Producent nie podaje nawet jaką będą oferowały jasność.

Więcej informacji o nowo zaprezentowanym obiektywie znajdziecie pod adresem hasselblad.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2