150-megapikselowa matryca Sony BSI CMOS już w przyszłym roku

0

Autor: Maciej Luśtyk

4 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Lider rynku produkcji matryc nie zwalnia tempa. Rosnące zainteresowanie średnim formatem sprawiło, że już w przyszłym roku dostępna ma być 150 megapikselowa matryca. Z kolei konstrukcje typu Hasselblad X1D czy Fujifilm GFX 50S będą mogły zostać wyposażone w matryce o rozdzielczości 100 Mp.

Podczas odbywających się w Hanowerze targów technologicznych CeBit, Sony zaprezentowało plany produkcji kolejnych matryc. Szczególnie powinno to zainteresować fotografów pracujących z aparatami średnioformatowymi. W planach jest bowiem stworzenie wysoko rozdzielczych matryc w technologii BSI CMOS. Już w przyszłym roku dostępny ma być 150-milionowy sensor w rozmiarze 53.7 x 40.4 mm, czyli takim z jakiego korzystają obecnie najbardziej zaawansowane „średniaki” Phase One i Hasselblada.

Wygląda jednak na to, że w niedalekiej przyszłości ultra wysokimi rozdzielczościami będą mogli cieszyć się także użytkownicy, którzy postanowią zainwestować w nowe bezlusterkowe systemy Fujifilm i Hasselblady, wykorzystujące nieco mniejsze matryce w formacie 43,8 x 32,9 mm. Za rok pojawić ma się bowiem 100-megapikselowa matryca tego typu.

Czy zwiększone wysiłki w kierunku produkcji matryc średnioformatowych oznaczają, że i Sony ma w zanadrzu średnioformatowy system? Tego nie wiemy, z pewnością pojawienie się w tym segmencie kolejnego konkurenta byłoby niemałą sensacją. Najpewniej jednak pierwsze aparaty z nowymi matrycami zobaczymy nie wcześniej niż za 1,5 - 2 lata, o ile producenci w ogóle zdecydują się na ich użycie.

Sony na pierwszym miejscu wymienia zastosowania z obszaru przemysłu, monitoringu czy zdjęć lotniczych. Mimo to wymieniona w zestawieniu obecnie dostępna 50-megapikselowa matryca IMX161 została z powodzeniem zastosowana w aparatach fotograficznych, miejmy więc nadzieję, że nie inaczej będzie z nowymi konstrukcjami.

Więcej na temat nowych matryc możecie przeczytać w oficjalnym katalogu producenta.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm X-S10 - wszystko, co najlepsze w kompaktowym, prostym body
Fujifilm postanowiło zrobić aparat dla mas. Na pokładzie znajdziemy najlepszą matrycę, najszybszy system AF, stabilizację, wydajną baterię i rozbudowany tryb filmowy,...
48
19
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Canon Powershot Zoom - koncepcyjny aparat dla fana sportu, przyrody i… podglądacza
Po dwóch latach od prezentacji prototypów, na rynek trafia w końcu oryginalny aparat Canona, pełniący rolę cyfrowej lunety. Pod względem jakości zapewne nie zaoferuje...
16
0
Nikon Z6 II i Z7 II - małe, duże zmiany
Nikon Z6 II i Z7 II - małe, duże zmiany
Słuchając głosu użytkowników, Nikon wzbogaca nowe korpusy o funkcje, których brakowało fotografom w pierwszej generacji bezlusterkowych modeli Z. Czy to jednak...
1
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)