150-megapikselowa matryca Sony BSI CMOS już w przyszłym roku

Autor: Maciej Luśtyk

4 Kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Lider rynku produkcji matryc nie zwalnia tempa. Rosnące zainteresowanie średnim formatem sprawiło, że już w przyszłym roku dostępna ma być 150 megapikselowa matryca. Z kolei konstrukcje typu Hasselblad X1D czy Fujifilm GFX 50S będą mogły zostać wyposażone w matryce o rozdzielczości 100 Mp.

Podczas odbywających się w Hanowerze targów technologicznych CeBit, Sony zaprezentowało plany produkcji kolejnych matryc. Szczególnie powinno to zainteresować fotografów pracujących z aparatami średnioformatowymi. W planach jest bowiem stworzenie wysoko rozdzielczych matryc w technologii BSI CMOS. Już w przyszłym roku dostępny ma być 150-milionowy sensor w rozmiarze 53.7 x 40.4 mm, czyli takim z jakiego korzystają obecnie najbardziej zaawansowane „średniaki” Phase One i Hasselblada.

Wygląda jednak na to, że w niedalekiej przyszłości ultra wysokimi rozdzielczościami będą mogli cieszyć się także użytkownicy, którzy postanowią zainwestować w nowe bezlusterkowe systemy Fujifilm i Hasselblady, wykorzystujące nieco mniejsze matryce w formacie 43,8 x 32,9 mm. Za rok pojawić ma się bowiem 100-megapikselowa matryca tego typu.

Czy zwiększone wysiłki w kierunku produkcji matryc średnioformatowych oznaczają, że i Sony ma w zanadrzu średnioformatowy system? Tego nie wiemy, z pewnością pojawienie się w tym segmencie kolejnego konkurenta byłoby niemałą sensacją. Najpewniej jednak pierwsze aparaty z nowymi matrycami zobaczymy nie wcześniej niż za 1,5 - 2 lata, o ile producenci w ogóle zdecydują się na ich użycie.

Sony na pierwszym miejscu wymienia zastosowania z obszaru przemysłu, monitoringu czy zdjęć lotniczych. Mimo to wymieniona w zestawieniu obecnie dostępna 50-megapikselowa matryca IMX161 została z powodzeniem zastosowana w aparatach fotograficznych, miejmy więc nadzieję, że nie inaczej będzie z nowymi konstrukcjami.

Więcej na temat nowych matryc możecie przeczytać w oficjalnym katalogu producenta.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
17
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
27
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)