150-megapikselowa matryca Sony BSI CMOS już w przyszłym roku

0
Maciej Luśtyk
4 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Lider rynku produkcji matryc nie zwalnia tempa. Rosnące zainteresowanie średnim formatem sprawiło, że już w przyszłym roku dostępna ma być 150 megapikselowa matryca. Z kolei konstrukcje typu Hasselblad X1D czy Fujifilm GFX 50S będą mogły zostać wyposażone w matryce o rozdzielczości 100 Mp.

Podczas odbywających się w Hanowerze targów technologicznych CeBit, Sony zaprezentowało plany produkcji kolejnych matryc. Szczególnie powinno to zainteresować fotografów pracujących z aparatami średnioformatowymi. W planach jest bowiem stworzenie wysoko rozdzielczych matryc w technologii BSI CMOS. Już w przyszłym roku dostępny ma być 150-milionowy sensor w rozmiarze 53.7 x 40.4 mm, czyli takim z jakiego korzystają obecnie najbardziej zaawansowane „średniaki” Phase One i Hasselblada.

Wygląda jednak na to, że w niedalekiej przyszłości ultra wysokimi rozdzielczościami będą mogli cieszyć się także użytkownicy, którzy postanowią zainwestować w nowe bezlusterkowe systemy Fujifilm i Hasselblady, wykorzystujące nieco mniejsze matryce w formacie 43,8 x 32,9 mm. Za rok pojawić ma się bowiem 100-megapikselowa matryca tego typu.

Czy zwiększone wysiłki w kierunku produkcji matryc średnioformatowych oznaczają, że i Sony ma w zanadrzu średnioformatowy system? Tego nie wiemy, z pewnością pojawienie się w tym segmencie kolejnego konkurenta byłoby niemałą sensacją. Najpewniej jednak pierwsze aparaty z nowymi matrycami zobaczymy nie wcześniej niż za 1,5 - 2 lata, o ile producenci w ogóle zdecydują się na ich użycie.

Sony na pierwszym miejscu wymienia zastosowania z obszaru przemysłu, monitoringu czy zdjęć lotniczych. Mimo to wymieniona w zestawieniu obecnie dostępna 50-megapikselowa matryca IMX161 została z powodzeniem zastosowana w aparatach fotograficznych, miejmy więc nadzieję, że nie inaczej będzie z nowymi konstrukcjami.

Więcej na temat nowych matryc możecie przeczytać w oficjalnym katalogu producenta.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
7
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)