Nowe średnioformatowe matryce Sony, czyli czego spodziewać się po kolejnych aparatach Fujifilm, Hasselblad i Phase One

5
Maciej Luśtyk
16 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Ostatnie 100-milionowe aparaty średnioformatowe zrobiły na Was wrażenie? Być może jednak na razie warto wstrzymać się z ich zakupem. Już w przyszłym roku Sony udostępni nową generację matryc średniego formatu.

Najnowsze aparaty średnioformatowe potrafią dostarczyć naprawdę oszałamiających rezultatów, w świecie technologii nie ma jednak miejsca na odpoczynek. Już niebawem na rynku pojawić mają się nowe matryce Sony, które prawdopodobnie jeszcze bardziej napędzą i tak szybko rozwijający się w ostatnim czasie rynek aparatów średniego formatu.

O nadchodzących 150-megapikselowych sensorach pisaliśmy już w kwietniu, wtedy jednak rozdzielczość matrycy była jedyną informacją, jaką posiadaliśmy na temat nowych konstrukcji. Dziś wiemy już znacznie więcej, co pozwala nam odgadnąć, na co pozwalać będą kolejne średnioformatowe aparaty takich firm jak Fujifilm, Hasselblad i Phase One.

Średni format w technologii BSI

W 2018 roku pojawią się matryce IMX411 (format 53 x 40 mm) i IMX461 (format 44 x 33 mm), które prawdopodobnie wprowadzą w tym segmencie nową jakość. Obydwie oferować będą znaczny skok w rozdzielczości dla swojego formatu, ale najważniejszą zmianą jest chyba to, że zbudowane będą w technologii BSI (iluminacja tylna), co pozwoli zwiększyć ilość światła docierającego na matrycę, tym samym widocznie poprawiając jej osiągi, m.in. w kwestii pracy w słabym świetle. (Ciekawe natomiast jak poprawa wynikająca z doskonalszej technologii będzie miała się wobec zmniejszenia rozmiarów pojedynczego piksela z 4,6 µm do 3,76 µm.)

Oprócz tego, nowe sensory pozwalać będą na zapis pełnowymiarowych zdjęć z prędkością 4 kl./s (IMX411) i 6 kl./s (IMX461), a także pozwalać na rejestrację filmów 4K z prędkością 30 kl./s. Możliwa ma być także rejestracja w jakości 8K z prędkością 18 kl./s, a matryce mają wspierać zapis HDR.

Gdzie pojawią się nowe matryce?

Nowe sensory dostępne mają być już w przyszłym roku, prawdopodobnie zobaczymy je więc w następcach modeli Fujifilm GFX 50S i Hasselblad X1D, a także prawdopodobnie w kolejnych topowych przystawkach Phase One.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony-semicon.co.jp.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)