Phase One XC - średnioformatowy „kompakt” za 250 tys. złotych

Autor: Maciej Luśtyk

27 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowszy aparat Phase One to konstrukcja jedyna w swoim rodzaju. Model XC łączy 150-megapikselową przystawkę z miniaturowym body i zamocowanym na stałe obiektywem Rodenstock 23 mm f/5.6.

Gdy myślimy o średnioformatowym aparacie kompaktowym, przychodzą nam do głowy różne rzeczy, ale z pewnością nie konstrukcja pokroju nowego modelu Phase One XC. Z pewnością jednak i na taki aparat znajdą się amatorzy. Czy więc w ogóle jest nowy korpus kultowego duńskiego producenta aparatów średnioformatowych?

Kompaktowy korpus, 150-megapikselowa matryca i zamocowany na stałe obiektyw szerokokątny

Phase One XC to coś na wzór uproszczonej, jeszcze bardziej mobilnej wersji systemu XT. Otrzymujemy więc jeszcze bardziej kompaktowe body body, tę same przystawkę IQ4 o rozdzielczości 150 Mp, ale zamocowany na stałe, niewymienny obiektyw Rodenstock 23 mm f/5.6, który przy matrycy oferowanej przez aparat (trop 0,64 x) zaoferuje nam ekwiwalent 14,7 mm. Dość szeroko, jak na fakt, że jest to jedyny obiektyw dostępny dla tego modelu, ale trzeba też brać pod uwagę, że ogromna rozdzielczość daje duże możliwości kadrowania obrazu.

Sama przystawka IQ4 dostępna jest w wersji standardowej i Achromatic i może pochwalić się o 50% większą matrycą (53,4 x 40 mm) od większości współczesnych systemów średnioformatowych, jak Fujifilm GFX czy Hasselblad X. 150-megapikselowa matryca zaoferuje zaś zdjęcia w rozmiarze 14,204 x 10,652 px - również nieosiągalnym dla współczesnych średnioformatowych aparatów bezlusterkowych.

Oprócz tego, Phase One XC posiada elegancki drewniany grip i gorącą stopkę, ale w odróżnieniu od systemu XT nie oferuje możliwości pochylania osi. Może za to pochwalić się astronomiczną ceną.

Cena i dostępność

Aparat Phase One XC debiutuje w cenie 62 490 dolarów czyli bagatela 250 tys. złotych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie photography.phaseone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Insta360 Ace i Ace Pro - duże matryce, funkcje AI i optyka Leica. GoPro ma poważną konkurencję
Insta360 Ace i Ace Pro - duże matryce, funkcje AI i optyka Leica. GoPro ma poważną konkurencję
Insta360 prezentuje nową serię kamerek sportowych, które mają być bezpośrednią konkurencją dla modeli GoPro Hero i DJI Osmo Action. Linia Insta360 Ale to kamerki 8K i 6K, nakierowane...
13
Powiązane artykuły