Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Phase One XF IQ4 - 150 megapikseli i nowe możliwości z Capture One na pokładzie

1

Autor: Maciej Luśtyk

28 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa generacja przystawek Phase One to nie tylko wyjątkowo wysokie rozdzielczości. Wyposażenie ich w funkcje programu Capture One, dzięki możliwości wpływu na plik RAW odmienić ma sposób pracy.

Nowa generacja średnioformatowych (54 x 40 mm) przystawek Phase One IQ4 składa się z trzech modeli: standardowego, wyposażonego w 150-megapikselową matrycę Sony BSI CMOS, monochromatycznego (czarno-biała matryca 150 Mp) oraz wersji Trichromatic, wyposażonej w 100-milionową matrycę. O specyfice ostatniego modelu więcej możecie przeczytać tutaj. Przykładowe 150-megapikselowe RAW-y znajdziecie z kolei tutaj.

Nowe przystawki to przede wszystkim najwyższa w tym segmencie rozdzielczość i jakość zdjęć, ale i wygodniejsza praca. Producent udostępnia między innymi nowe możliwości tetheringu (Wi-fi, USB-C, Ethernet), dwa wejścia na karty pamięci (SD i XQD), a także usprawnia kwestie podglądu zdjęć i wydajności pracy.

Capture One Inside - edycja RAW już na etapie fotografowania?

Najważniejszy wydaje się być jednak nowy procesor, który zbudowano wokół głównych funkcji programu do edycji Capture One. Otrzymać mamy więc nie tylko więcej możliwości podglądu i opcję konwertowania RAW-ów do plików JPEG, ale także możliwość nakładania presetów (Styli) i personalizację plików RAW na bieżąco, podczas fotografowania. Ostatnia z tych funkcji pojawić ma się jednak dopiero w przyszłości.

Na razie trudno powiedzieć na co dokładnie będzie pod tym względem pozwalać nowa przystawka, producent twierdzi jednak, że odmieni to sposób pracy, integrując etap fotografowania z postprodukcją, a dodatkowo pozwoli ominąć niektóre ograniczenia stawiane przez aparat.

Cena i dostępność

Jak zwykle w przypadku Phase One, mamy do czynienia z urządzeniami, na które będą mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Przystawki zadebiutują na rynku w październiku 2018 roku, w cenach od 48 tys. dolarów (około 175 tys. złotych) za wersję 100 Mp Trichromatic do 55 tys. dolarów (około 200 tys. zł) za model 150 Mp Achromatic.

Pocieszeniem niech będzie fakt, że w tej cenie otrzymamy także body aparatu, wybrany przez siebie obiektyw z serii Blue Ring oraz 5-letnią gwarancję.

Więcej informacji o nowych przystawkach znajdziecie pod adresem phaseone.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)