Phase One XF IQ4 - 150 megapikseli i nowe możliwości z Capture One na pokładzie

Autor: Maciej Luśtyk

28 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowa generacja przystawek Phase One to nie tylko wyjątkowo wysokie rozdzielczości. Wyposażenie ich w funkcje programu Capture One, dzięki możliwości wpływu na plik RAW odmienić ma sposób pracy.

Nowa generacja średnioformatowych (54 x 40 mm) przystawek Phase One IQ4 składa się z trzech modeli: standardowego, wyposażonego w 150-megapikselową matrycę Sony BSI CMOS, monochromatycznego (czarno-biała matryca 150 Mp) oraz wersji Trichromatic, wyposażonej w 100-milionową matrycę. O specyfice ostatniego modelu więcej możecie przeczytać tutaj. Przykładowe 150-megapikselowe RAW-y znajdziecie z kolei tutaj.

Nowe przystawki to przede wszystkim najwyższa w tym segmencie rozdzielczość i jakość zdjęć, ale i wygodniejsza praca. Producent udostępnia między innymi nowe możliwości tetheringu (Wi-fi, USB-C, Ethernet), dwa wejścia na karty pamięci (SD i XQD), a także usprawnia kwestie podglądu zdjęć i wydajności pracy.

Capture One Inside - edycja RAW już na etapie fotografowania?

Najważniejszy wydaje się być jednak nowy procesor, który zbudowano wokół głównych funkcji programu do edycji Capture One. Otrzymać mamy więc nie tylko więcej możliwości podglądu i opcję konwertowania RAW-ów do plików JPEG, ale także możliwość nakładania presetów (Styli) i personalizację plików RAW na bieżąco, podczas fotografowania. Ostatnia z tych funkcji pojawić ma się jednak dopiero w przyszłości.

Na razie trudno powiedzieć na co dokładnie będzie pod tym względem pozwalać nowa przystawka, producent twierdzi jednak, że odmieni to sposób pracy, integrując etap fotografowania z postprodukcją, a dodatkowo pozwoli ominąć niektóre ograniczenia stawiane przez aparat.

Cena i dostępność

Jak zwykle w przypadku Phase One, mamy do czynienia z urządzeniami, na które będą mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Przystawki zadebiutują na rynku w październiku 2018 roku, w cenach od 48 tys. dolarów (około 175 tys. złotych) za wersję 100 Mp Trichromatic do 55 tys. dolarów (około 200 tys. zł) za model 150 Mp Achromatic.

Pocieszeniem niech będzie fakt, że w tej cenie otrzymamy także body aparatu, wybrany przez siebie obiektyw z serii Blue Ring oraz 5-letnią gwarancję.

Więcej informacji o nowych przystawkach znajdziecie pod adresem phaseone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)