XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt - średnioformatowy obiektyw Tilt za 50 tys. złotych

Autor: Maciej Luśtyk

15 Lipiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Phase One zaprezentowało najnowszy dodatek do swojego średnioformatowego systemu XT. Tym razem jest to skierowany do fotografów krajobrazu obiektyw XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt z możliwością pochylenia osi optycznej.

Zgodnie z zapowiedziami z zeszłego tygodnia Phase One zaprezentowało nowość w średnioformatowym systemie XT. Okazał się nią obiektyw XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt, charakteryzujący się funkcją pochylania osi optycznej w zakresie +/- 3 stopnie, która kontrolujemy za pomocą specjalnego pokrętła na tubusie. W parze z opcją Shift wbudowaną w body systemu XT otrzymujemy więc pełną funkcjonalność konstrukcji Tilt-Shift.

Szkło XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt oferuje ekwiwalent ogniskowej 27 mm dla pełnej klatki (kąt widzenia 94°) i pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 45 cm. Producent nie zdradza szczegółów na temat konstrukcji optycznej, ale obiecuje, że podobnie jak inne szkła Rodenstock, obiektyw oferować ma wzorowe wyniki w zakresie rozdzielczości i kontroli aberracji. Mimo to zaleca pracę w zakresie przysłon f/5.6-f/8.

Nowy obiektyw nie należy do małych (105 x 107 x 95 mm) ani lekkich (995 g), ale ci, do których jest kierowany z pewnością nie będzie to przeszkadzać. Na przednią soczewkę zamocujemy filtry kołowe o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Nowy XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt to jednak zabawka wyłącznie dla wybranych. Obiektyw debiutuje w cenie 10 999 euro, czyli około 52 550 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie photography.phaseone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
9
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem
Mały, lekki, ultraszeroki i bez dystorsji - teraz także z autofokusem. Nowy obiektyw Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF to przełomowa konstrukcja dla Venus Optics, ale AF nie będzie dostępny dla każdego...
1
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)