XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt - średnioformatowy obiektyw Tilt za 50 tys. złotych

Autor: Maciej Luśtyk

15 Lipiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Phase One zaprezentowało najnowszy dodatek do swojego średnioformatowego systemu XT. Tym razem jest to skierowany do fotografów krajobrazu obiektyw XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt z możliwością pochylenia osi optycznej.

Zgodnie z zapowiedziami z zeszłego tygodnia Phase One zaprezentowało nowość w średnioformatowym systemie XT. Okazał się nią obiektyw XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt, charakteryzujący się funkcją pochylania osi optycznej w zakresie +/- 3 stopnie, która kontrolujemy za pomocą specjalnego pokrętła na tubusie. W parze z opcją Shift wbudowaną w body systemu XT otrzymujemy więc pełną funkcjonalność konstrukcji Tilt-Shift.

Szkło XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt oferuje ekwiwalent ogniskowej 27 mm dla pełnej klatki (kąt widzenia 94°) i pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 45 cm. Producent nie zdradza szczegółów na temat konstrukcji optycznej, ale obiecuje, że podobnie jak inne szkła Rodenstock, obiektyw oferować ma wzorowe wyniki w zakresie rozdzielczości i kontroli aberracji. Mimo to zaleca pracę w zakresie przysłon f/5.6-f/8.

Nowy obiektyw nie należy do małych (105 x 107 x 95 mm) ani lekkich (995 g), ale ci, do których jest kierowany z pewnością nie będzie to przeszkadzać. Na przednią soczewkę zamocujemy filtry kołowe o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Nowy XT-Rodenstock HR Digaron-W 40 mm f/4 Tilt to jednak zabawka wyłącznie dla wybranych. Obiektyw debiutuje w cenie 10 999 euro, czyli około 52 550 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie photography.phaseone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
NiSi 9 mm f/2.8 - nadchodzi nowy ultraszeroki kąt do APS-C
NiSi 9 mm f/2.8 - nadchodzi nowy ultraszeroki kąt do APS-C
NiSi prezentuje swój drugi obiektyw. NiSi 9 mm f/2.8 to obiektyw stworzony z myślą o aparatach APS-C, z którymi zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 13,5 mm, stając się...
8
Makro jesień z marką Irix - obiektyw 150 mm f/2.8 taniej o 380 zł
Makro jesień z marką Irix - obiektyw 150 mm f/2.8 taniej o 380 zł
Next77, dystrybutor marki Irix rusza ze specjalną ofertą dla fanów makrofotografii. Do końca października model Irix 150 mm f/2.8 kupimy ze sporym rabatem.
13
Venus Optics Laowa 58 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - pełnoklatkowy jasny obiektyw makro z dużym powiększeniem
Venus Optics Laowa 58 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - pełnoklatkowy jasny obiektyw makro z dużym...
Laowa robi to, co umie najlepiej i prezentuje kolejny bardzo ciekawy obiektyw makro. Tym razem to wyposażona w układ apochromatyczny portretówka makro z ogromnym...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)