Phase One prezentuje monochromatyczną przystawkę 100 Mp. Nowa era czerni i bieli?

1
Maciej Luśtyk
10 Maj 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć we współczesnej fotografii dominuje kolor, niektórzy profesjonaliści oparli swoją karierę jedynie o zdjęcia monochromatyczne. Z pewnością od dzisiaj jednym z ich największych marzeń będzie nowa przystawka Phase One.

Mimo że większość fotografujących zapewne nie wyobraża sobie zakupu aparatu fotografującego wyłącznie w czerni i bieli, popularność takich konstrukcji jak Leica Monochrom udowadnia, że tego typu konstrukcje jak najbardziej mają rację bytu. Zwłaszcza, że wielu uważa iż efekty uzyskane za pomocą matryc achromatycznych, są znacznie lepsze niż przy standardowej konwersji obrazu kolorowego do monochromu.

W tym segmencie poprzeczkę właśnie podniosła firma Phase One, prezentując średnioformatową (53,4 x 40,1 mm) matrycę IQ3 Achromatic o rozdzielczości 100 megapikseli i zakresie dynamicznym rzędu 15 EV, która dzięki brakowi filtra Bayera oferować ma niespotykaną szczegółowość i tonalność obrazu, a dodatkowo pozwoli na pracę z nieosiągalnymi dotąd dla tego typu konstrukcji czułościami - ich górna granica to ISO 51200. Dla porównania, wcześniejsza monochromatyczna matryca Phase One IQ2 (60 megapikseli) umożliwiała podbicie czułości jedynie do ISO 3200, a standardowa, kolorowa wersja matrycy IQ3 zamyka nasze możliwości przy ISO 12800.

Oprócz tego przystawka oferuje panel dotykowy, możliwość skorzystania z migawki elektronicznej, moduł Wi-Fi i wyjście HDMI, a dodatkowo matryca czuła jest także na fale w spektrum podczerwieni, co pozwoli na żywo wyświetlić światło niewidoczne dla ludzkiego oka i co rozszerzać ma możliwości jej wykorzystania.

Z nowej konstrukcji skorzystają jednak tylko nieliczni. Za samą przystawkę zapłacimy bowiem 49 990 tys. dolarów. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że za niewiele więcej (około 55 tys. dolarów) możemy nabyć ją w zestawie z aparatem Phase One XF i wybranym przez siebie obiektywem Schneider Kreuznach.

Więcej informacji oraz zdjęcia przykładowe wykonane za pomocą nowej matrycy znajdziecie pod adresem phaseone.com

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
8
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)