Phase One prezentuje monochromatyczną przystawkę 100 Mp. Nowa era czerni i bieli?

Autor: Maciej Luśtyk

10 Maj 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć we współczesnej fotografii dominuje kolor, niektórzy profesjonaliści oparli swoją karierę jedynie o zdjęcia monochromatyczne. Z pewnością od dzisiaj jednym z ich największych marzeń będzie nowa przystawka Phase One.

Mimo że większość fotografujących zapewne nie wyobraża sobie zakupu aparatu fotografującego wyłącznie w czerni i bieli, popularność takich konstrukcji jak Leica Monochrom udowadnia, że tego typu konstrukcje jak najbardziej mają rację bytu. Zwłaszcza, że wielu uważa iż efekty uzyskane za pomocą matryc achromatycznych, są znacznie lepsze niż przy standardowej konwersji obrazu kolorowego do monochromu.

W tym segmencie poprzeczkę właśnie podniosła firma Phase One, prezentując średnioformatową (53,4 x 40,1 mm) matrycę IQ3 Achromatic o rozdzielczości 100 megapikseli i zakresie dynamicznym rzędu 15 EV, która dzięki brakowi filtra Bayera oferować ma niespotykaną szczegółowość i tonalność obrazu, a dodatkowo pozwoli na pracę z nieosiągalnymi dotąd dla tego typu konstrukcji czułościami - ich górna granica to ISO 51200. Dla porównania, wcześniejsza monochromatyczna matryca Phase One IQ2 (60 megapikseli) umożliwiała podbicie czułości jedynie do ISO 3200, a standardowa, kolorowa wersja matrycy IQ3 zamyka nasze możliwości przy ISO 12800.

Oprócz tego przystawka oferuje panel dotykowy, możliwość skorzystania z migawki elektronicznej, moduł Wi-Fi i wyjście HDMI, a dodatkowo matryca czuła jest także na fale w spektrum podczerwieni, co pozwoli na żywo wyświetlić światło niewidoczne dla ludzkiego oka i co rozszerzać ma możliwości jej wykorzystania.

Z nowej konstrukcji skorzystają jednak tylko nieliczni. Za samą przystawkę zapłacimy bowiem 49 990 tys. dolarów. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że za niewiele więcej (około 55 tys. dolarów) możemy nabyć ją w zestawie z aparatem Phase One XF i wybranym przez siebie obiektywem Schneider Kreuznach.

Więcej informacji oraz zdjęcia przykładowe wykonane za pomocą nowej matrycy znajdziecie pod adresem phaseone.com

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Insta360 Ace i Ace Pro - duże matryce, funkcje AI i optyka Leica. GoPro ma poważną konkurencję
Insta360 Ace i Ace Pro - duże matryce, funkcje AI i optyka Leica. GoPro ma poważną konkurencję
Insta360 prezentuje nową serię kamerek sportowych, które mają być bezpośrednią konkurencją dla modeli GoPro Hero i DJI Osmo Action. Linia Insta360 Ale to kamerki 8K i 6K, nakierowane...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)