Zobacz, jak wygląda 100-megapikselowe zdjęcie wykonane Phase One IQ3

0

Autor: Michał Chrzanowski

12 Styczeń 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Niespełna dwa tygodnie temu znany producent aparatów średnioformatowych zaprezentował opracowaną we współpracy z Sony przystawkę cyfrową CMOS o rozdzielczości 100 Mp. Już dziś możecie zobaczyć, jak wyglądają zdjęcia wykonane tym sprzętem!

Najnowsza przystawka cyfrowa Phase One została wyposażona w 100-megapikselową matrycę CMOS opracowaną przy współpracy z Sony, wieloletnim partnerem producenta średnioformatowych rozwiązań. Sensor o rozmiarach 53.7 x 40.4 mm pozwoli nam na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 11608 x 8708 pikseli. Do tego, za sprawą 16-bitowej głębi kolorystycznej oferować ma perfekcyjne odwzorowanie barw. Z kolei piksele o wielkości 4.6 mikrona mają zagwarantować dobre wyniki podczas pracy na wyższych czułościach, które regulować możemy w zakresie ISO 50-12800.

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak szczegółowe mogą być takie fotografie oraz ile informacji może być zapisanych na 100-megapikselowym zdjęciu, to zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu, w którym fotograf Patrik Naik szczegółowo przygląda się kilku kadrom wykonanym nową przystawką Phase One.

Ja możecie zauważyć na powyższym filmie zakres dynamiczny, kolorystyka oraz szczegółowość zdjęć - nawet na zbliżeniach kadru 1:1 - są wręcz niewiarygodne. Dzięki temu zawodowcy będą mogli sięgnąć zupełnie nowych fotograficznych horyzontów. Poniżej zamieszczamy także kilka przykładowych fotografii, które będziecie mogli pobrać na swój komputer i na własne oczy zobaczyć możliwości nowej przystawki Phase One.

37864/757281 s, f/8.0, ISO 200
710/1136003 s, f/6.3, ISO 50

Więcej zdjęć, w tym te zapisane w formacie RAW, możecie pobrać tutaj.

Według producenta nowa matryca oferuje zakres dynamiczny rzędu 15 EV i pozwala na wykonywanie 60-minutowych ekspozycji. Przystawka wyposażona jest w dotykowy ekran i podobnie jak wcześniejsze modułu pozwala na tethering z programem Capture One oraz wypuszczenie sygnału poprzez złącze HDMI. Model IQ3 jest już dostępny w sprzedaży. Za zestaw składający się z przystawki, body aparatu Phase One XF oraz obiektywu Schneider-Kreuznach 80 mm będziemy musieli zapłacić około 49 tys. dolarów.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
HP Z25xs G3 i  HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
HP Z25xs G3 i HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
Firma HP zaprezentowała aż 8 nowych monitorów, ale dwa topowe modele HDR mogą zainteresować grafików, fotografów i twórców wideo.
2
1
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Nanlite LitoLite 5C - kieszonkowa, wszechstronna lampa LED z dobrym CRI i TLCI
Szukasz wysokiej jakości oświetlacza, który zmieścisz w kieszeni? Poznaj lampy Nanlite.
0
0
Jesienna promocja Irix - filtry prostokątnę do 19% taniej i Protector gratis
Jesienna promocja Irix - filtry prostokątnę do 19% taniej i Protector gratis
Jesień to jedna z najlepszych pór na fotografię krajobrazową. W ramach najnowszej promocji Irix, specjalistyczne filtry, które pozwolą wam robić ją lepiej, kupicie ze...
0
0
Powiązane artykuły