Phase One IQ1: 100MP w "przystępnej" cenie

0
Michał Chrzanowski
20 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Phase One - znany producent aparatów średnioformatowych – zaprezentował dziś bardziej przystępną cenowo wersję przystawki cyfrowej CMOS o rozdzielczości 100 MP. Wraz z nią pokazał także dwa obiektywy 45 mm f/3.5 i 150 mm f/2.8 z cenionej linii Blue Ring.

Zaprezentowana przystawka Phase One dołącza do serii IQ1 i będzie kompatybilna z aparatami Phase One XF oraz modelami Hasselblad H. Zapewnia taką samą rozdzielczość obrazu i sensor o wymiarach 53.7 x 40.4, który gwarantuje zakres dynamiczny 15 EV. Czyli rozwiązanie zaczerpnięte wprost z dużo bardziej zaawansowanego modelu IQ3. Reszta specyfikacji jest także podobna, choć brakuje kilku kluczowych rozwiązań.

Nowa przystawka nie została wyposażona w HDMI oraz nie ma możliwości bezprzewodowej komunikacji. Opcje dotyczące wyświetlania również zostały nieco bardziej okrojone. Na ekranie nie będziemy mieli możliwości podglądu prześwietleń. Zabrakło również znanego z wyższych modeli narzędzia Exposure Zone.   

Z kolej dwa nowe obiektywy powiększyły serię Blue Ring, która została zaprojektowana, by efektywnie współpracować z matrycami o najwyższych rozdzielczościach. We wnętrzu modelu Schneider Kreuznach 45mm LS f/3.5 znajdziemy migawkę centralną, dzięki czemu będziemy mogli zsynchronizować błysk lampy ze znacznie krótszymi czasami sięgającymi nawet 1/1600 s. Układ optyczny składa się z 10 elementów rozmieszczonych w 7 grupach. Ponadto zapewnia zarówno automatyczne ustawianie ostrości jak również wygodne manualne przeostrzanie już od 55 cm.

Drugi z zaprezentowanych szkieł, Schneider Kreuznach 150mm LS f/2.8 IF to konstrukcja składająca się z 8 elementów w 7 grupach. Jak zapewnia producent, nowy teleobiektyw ma zapewniać wyjątkową małą głębię ostrości i plastyczne rozmycie nieostrości. We wnętrzu także znajdziemy migawkę centralną, która pozwoli na synchronizację błysku z czasem 1/1000 s. Z kolei minimalna odległość ostrzenia wynosi 100 cm.

100 MP cyfrowa przystawka Phase One IQ1 w momencie pojawienia się na rynku powinna kosztować 32 990 dol. Natomiast cena obiektywu Schneider Kreuznach 45mm LS f/3.5 ma wynieść 5 990 dol. Za Schneider Kreuznach 150mm LS f/2.8 IF zapłacimy już 6 990 dol. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.phaseone.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
18
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0
Powiązane artykuły