Phase One IQ1: 100MP w "przystępnej" cenie

0

Autor: Michał Chrzanowski

20 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Phase One - znany producent aparatów średnioformatowych – zaprezentował dziś bardziej przystępną cenowo wersję przystawki cyfrowej CMOS o rozdzielczości 100 MP. Wraz z nią pokazał także dwa obiektywy 45 mm f/3.5 i 150 mm f/2.8 z cenionej linii Blue Ring.

Zaprezentowana przystawka Phase One dołącza do serii IQ1 i będzie kompatybilna z aparatami Phase One XF oraz modelami Hasselblad H. Zapewnia taką samą rozdzielczość obrazu i sensor o wymiarach 53.7 x 40.4, który gwarantuje zakres dynamiczny 15 EV. Czyli rozwiązanie zaczerpnięte wprost z dużo bardziej zaawansowanego modelu IQ3. Reszta specyfikacji jest także podobna, choć brakuje kilku kluczowych rozwiązań.

Nowa przystawka nie została wyposażona w HDMI oraz nie ma możliwości bezprzewodowej komunikacji. Opcje dotyczące wyświetlania również zostały nieco bardziej okrojone. Na ekranie nie będziemy mieli możliwości podglądu prześwietleń. Zabrakło również znanego z wyższych modeli narzędzia Exposure Zone.   

Z kolej dwa nowe obiektywy powiększyły serię Blue Ring, która została zaprojektowana, by efektywnie współpracować z matrycami o najwyższych rozdzielczościach. We wnętrzu modelu Schneider Kreuznach 45mm LS f/3.5 znajdziemy migawkę centralną, dzięki czemu będziemy mogli zsynchronizować błysk lampy ze znacznie krótszymi czasami sięgającymi nawet 1/1600 s. Układ optyczny składa się z 10 elementów rozmieszczonych w 7 grupach. Ponadto zapewnia zarówno automatyczne ustawianie ostrości jak również wygodne manualne przeostrzanie już od 55 cm.

Drugi z zaprezentowanych szkieł, Schneider Kreuznach 150mm LS f/2.8 IF to konstrukcja składająca się z 8 elementów w 7 grupach. Jak zapewnia producent, nowy teleobiektyw ma zapewniać wyjątkową małą głębię ostrości i plastyczne rozmycie nieostrości. We wnętrzu także znajdziemy migawkę centralną, która pozwoli na synchronizację błysku z czasem 1/1000 s. Z kolei minimalna odległość ostrzenia wynosi 100 cm.

100 MP cyfrowa przystawka Phase One IQ1 w momencie pojawienia się na rynku powinna kosztować 32 990 dol. Natomiast cena obiektywu Schneider Kreuznach 45mm LS f/3.5 ma wynieść 5 990 dol. Za Schneider Kreuznach 150mm LS f/2.8 IF zapłacimy już 6 990 dol. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.phaseone.com.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zaawansowany kompakt Zeissa miał okazać się rewolucją. Czy jednak w 2020 roku aparat z Lightroomem na pokładzie może jeszcze kogoś zachwycić? A zwłaszcza w takiej...
4
0
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze doskonalsza
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze...
Poprzednia generacja sferycznej kamerki Insta360 była jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu na rynku. Insta360 One X2 robi wszystko jeszcze lepiej, choć...
3
0
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Firma Fujifilm udostępniła aktualizację oprogramowania wewnętrznego do modelu X-T3. Wersja 4.0 aż 3-krotnie przyspiesza autofokus, ale to nie jedyne usprawnienia…
0
0
Powiązane artykuły