Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

To terapikselowe zdjęcie makro powstawało przez niemal 100 dni. Znajdź 60 ukrytych przedmiotów

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Czy istnieje sensowna granica rozdzielczości dla aparatów fotograficznych? Zobaczcie jak wygląda zdjęcie składające się z ponad biliona pikseli.

Obecnie najlepsze dostępne matryce fotograficzne oferują rozdzielczość na poziomie 100 Mp. W tym roku ukazać mają się także średnioformatowe sensory Sony o rozdzielczości 150 Mp, a wszyscy dobrze pamiętamy jeszcze 250-megapikselowy sensor APS-H, którym Canon chwali się z odstępami od kilku lat. Czy przetworniki obrazu o takich rozdzielczościach zdominują kiedykolwiek rynek zwykłych aparatów? Tego nie wiemy, mamy jednak dobry przykład na to, co dzieje się gdy przestajemy sobie stawiać granice.

Podczas konferencji SIGGraph w Vancouver firma GIGAmacro, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań z zakresu szczegółowej reprodukcji obrazu dla rynku dzieł sztuki, kryminologii czy nauki, postanowiła stworzyć pierwsze na świecie terapikselowe zdjęcie makro. Finalny obraz mógł poszczycić się rozdzielczością 6,571,152 x 160,256 pikseli, czyli - przekładając to na bardziej przystępne wartości - ponad miliona megapikseli (1,053,066,534,912 pojedynczych pikseli). Gdyby powstałe zdjęcie wydrukować w wysokiej jakości (300 dpi), miałoby długość 556 metrów, czyli mniej więcej tyle, ile mierzy budynek One World Trade Center wraz z iglicą.

 

Zdjęcie możecie obejrzeć w powyższym, interaktywnym playerze, a żeby nie było zbyt nudno zdradzimy, że pośród niezliczonej liczby ziaren, okruchów i różnego rodzaju produktów spożywczych składających się na tę fotografię, twórcy umieścili 60 niezwiązanych z jedzeniem przedmiotów. Jeśli byliście fanami serii “Gdzie jest Wally”, będziecie mieli zajęcie na długie godziny.

Znacznie ciekawiej prezentuje się jednak sposób w jaki dokonano całego przedsięwzięcia. Samo ułożenie mozaiki zajęło 5 dni, przy czym przy jej powstawaniu brało udział ponad 100 osób. Następnie, przez kolejne 4 dni trzy roboty firmy GIGAmacro wyposażone w aparaty Canon EOS 5D Mark III fotografowały scenę z prędkością 3 tys. klatek na godzinę.

 

 

 

Łącznie powstało niemal 630 tys. pojedynczych, 22-megapikselowych kadrów, których posortowanie, złożenie, optymalizacja, wyczyszczenie i obróbka zajęły łącznie 2187 godzin, czyli ponad 90 pełnych dni, lub 365 8-godzinnych dni pracy. Żeby móc cieszyć się tego typu zdjęciem, trzeba też wyposażyć się w pojemny dysk - fotografia “waży” bowiem 2,8 terabajta.

Więcej informacji o tym jak powstawało pierwsze na świecie terapikselowe zdjęcie makro znajdziecie pod adresem gigamacro.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
W związku z wprowadzeniem w Japonii obostrzeń związanych z pandemią, duża zmiana strategii i planów może czekać producentów sprzętu foto i wideo. Opóźnienia w dostawach również mogą wystąpić.
2
0
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Klatki, uchwyty i oparcia naramienne dla operatorów i fotografów marki SmallRig trafiły do oferty jednego z największych dystrybutorów sprzętu foto i wideo, firmy Focus Nordic Poland
0
0
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon często wskazywany jest jako ten, który pod względem technologii sensorów ciągle pozostaje w tyle za konkurencją. Wygląda jednak na to, że producent nie próżnuje...
1
0
Powiązane artykuły