Canon stworzył matrycę o rozdzielczości 250 megapikseli

Autor: Maciej Luśtyk

7 Wrzesień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Japoński producent poinformował o zakończeniu prac nad matrycą APS-H o rozdzielczości 250 Mp. Zdjęcia wykonane za jej pomocą umożliwiają odczytanie napisów na samolocie będącym w odległości 18 km od aparatu.

Wojna na megapiksele toczona od lat między producentami pewnie szybko się nie skończy, a Canon dolewa jeszcze oliwy do ognia informując o stworzeniu matrycy CMOS o rozdzielczości 250 Mp. O wysokorozdzielczej matrycy producenta słyszeliśmy już jakiś czas temu. Wtedy miała mieć jednak "tylko" 120 megapikseli. Nowy sensor o rozmiarze APS-H (29,2 x 20,2 mm) oferuje rozdzielczość 19,580 x 12,600 punktów, a wykorzystany do filmowania pozwoli na uzyskanie 30-krotności jakości 4K. Mimo tak gęstego upakowania pikseli, producent zapewnia, że dzięki zastosowaniu najnowszych technologii matryca będzie oferować niskie zaszumienie obrazu i brak opóźnień w rejestracji obrazu. Prędkość próbkowania nowej matrycy to 1,25 miliarda pikseli na sekundę, co pozwolić ma na rejestrację filmu wysokiej rozdzielczości z prędkością 5 kl./s.

Canon twierdzi, że obraz uzyskany za pomocą nowej matrycy jest tak szczegółowy, że po powiększeniu możliwie jest odczytanie napisów na samolocie znajdującym się 18 km od aparatu. 250 megapikseli robi wrażenie i pozwoli na wygodne kadrowanie i skalowanie obrazu bez utraty jakości. Nie wiadomo jeszcze kiedy matryca trafi w ręcę zwykłych fotografów. Producent rozważa wykorzystanie jej w zastosowaniach naukowych, przemysłowych i systemach prewencji. Gdy jednak na rynku pojawi się wreszcie aparat wyposażony we wspomnianą matrycę, z pewnością będzie niemałą sensacją.

Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.pl.

Informacja prasowa:

Warszawa, 7 września 2015 r. – Firma Canon Europe poinformowała, że spółka Canon Inc. pracuje nad matrycą CMOS APS-H (ok. 29,2 x 20,2 mm), która zostanie wyposażona w ok. 250 mln pikseli (19580 x 12600 pikseli). Nowa matryca CMOS będzie mniejsza od pełnoklatkowego sensora 35 mm i zaoferuje największą dostępną na świecie liczbę pikseli.
Nowa matryca zainstalowana w aparacie pozwoliła zarejestrować materiał, na którym można było rozpoznać boczne oznaczenia samolotu, który znajdował się w odległości mniej więcej 18 km od miejsca ustawienia sprzętu.

W matrycach CMOS zwiększenie liczby pikseli skutkuje wzrostem objętości sygnału, co może powodować problemy, takie jak opóźnienie sygnału i niewielkie rozbieżności czasowe. Nowo opracowana przez Canon matryca CMOS, mimo że oferuje bardzo dużą liczbę pikseli osiąga jednocześnie ultrawysoką prędkość odczytu sygnału, która wynosi 1,25 mld pikseli na sekundę. Takie parametry osiągnięto dzięki miniaturyzacji obwodów i zastosowaniu ulepszonej technologii przetwarzania sygnału.

Matryca pozwala nagrywać materiał wideo z ultrawysoką rozdzielczością przy prędkości 5 klatek na sekundę. Oprócz dużej liczby pikseli, zastosowano sprawdzone technologie Canon, aby dopasować architekturę matrycy do zminiaturyzowanych pikseli, które dostarczają obraz o wysokiej czułości i z niskim poziomem szumów.

Materiał wideo zarejestrowany za pośrednictwem aparatu wyposażonego w ok. 250-megapikselową matrycę CMOS osiąga rozdzielczość 120-krotnie wyższą niż Full HD (1920 x 1080 pikseli) i aż 30-krotnie wyższą niż 4K (3840 x 2160 pikseli). Doskonała jakość, jaką oferuje matryca pozwala kadrować i powiększać obraz podczas nagrywania, ale bez utraty rozdzielczości obrazu i ostrości.

Firma Canon rozważa zastosowanie tej technologii w specjalistycznych rozwiązaniach z zakresu nadzoru i zapobiegania przestępczości, narzędziach pomiarowych o ultrawysokiej rozdzielczości, a także w innym sprzęcie dla branży przemysłowej czy w rozwiązaniach z zakresu wizualizacji.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)