Canon stworzył matrycę o rozdzielczości 250 megapikseli

0
Maciej Luśtyk
7 Wrzesień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Japoński producent poinformował o zakończeniu prac nad matrycą APS-H o rozdzielczości 250 Mp. Zdjęcia wykonane za jej pomocą umożliwiają odczytanie napisów na samolocie będącym w odległości 18 km od aparatu.
Wojna na megapiksele toczona od lat między producentami pewnie szybko się nie skończy, a Canon dolewa jeszcze oliwy do ognia informując o stworzeniu matrycy CMOS o rozdzielczości 250 Mp. O wysokorozdzielczej matrycy producenta słyszeliśmy już jakiś czas temu. Wtedy miała mieć jednak "tylko" 120 megapikseli. Nowy sensor o rozmiarze APS-H (29,2 x 20,2 mm) oferuje rozdzielczość 19,580 x 12,600 punktów, a wykorzystany do filmowania pozwoli na uzyskanie 30-krotności jakości 4K. Mimo tak gęstego upakowania pikseli, producent zapewnia, że dzięki zastosowaniu najnowszych technologii matryca będzie oferować niskie zaszumienie obrazu i brak opóźnień w rejestracji obrazu. Prędkość próbkowania nowej matrycy to 1,25 miliarda pikseli na sekundę, co pozwolić ma na rejestrację filmu wysokiej rozdzielczości z prędkością 5 kl./s.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Canon twierdzi, że obraz uzyskany za pomocą nowej matrycy jest tak szczegółowy, że po powiększeniu możliwie jest odczytanie napisów na samolocie znajdującym się 18 km od aparatu. 250 megapikseli robi wrażenie i pozwoli na wygodne kadrowanie i skalowanie obrazu bez utraty jakości. Nie wiadomo jeszcze kiedy matryca trafi w ręcę zwykłych fotografów. Producent rozważa wykorzystanie jej w zastosowaniach naukowych, przemysłowych i systemach prewencji. Gdy jednak na rynku pojawi się wreszcie aparat wyposażony we wspomnianą matrycę, z pewnością będzie niemałą sensacją.

Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.pl.

Informacja prasowa:

Warszawa, 7 września 2015 r. – Firma Canon Europe poinformowała, że spółka Canon Inc. pracuje nad matrycą CMOS APS-H (ok. 29,2 x 20,2 mm), która zostanie wyposażona w ok. 250 mln pikseli (19580 x 12600 pikseli). Nowa matryca CMOS będzie mniejsza od pełnoklatkowego sensora 35 mm i zaoferuje największą dostępną na świecie liczbę pikseli.
Nowa matryca zainstalowana w aparacie pozwoliła zarejestrować materiał, na którym można było rozpoznać boczne oznaczenia samolotu, który znajdował się w odległości mniej więcej 18 km od miejsca ustawienia sprzętu.

W matrycach CMOS zwiększenie liczby pikseli skutkuje wzrostem objętości sygnału, co może powodować problemy, takie jak opóźnienie sygnału i niewielkie rozbieżności czasowe. Nowo opracowana przez Canon matryca CMOS, mimo że oferuje bardzo dużą liczbę pikseli osiąga jednocześnie ultrawysoką prędkość odczytu sygnału, która wynosi 1,25 mld pikseli na sekundę. Takie parametry osiągnięto dzięki miniaturyzacji obwodów i zastosowaniu ulepszonej technologii przetwarzania sygnału.

Matryca pozwala nagrywać materiał wideo z ultrawysoką rozdzielczością przy prędkości 5 klatek na sekundę. Oprócz dużej liczby pikseli, zastosowano sprawdzone technologie Canon, aby dopasować architekturę matrycy do zminiaturyzowanych pikseli, które dostarczają obraz o wysokiej czułości i z niskim poziomem szumów.

Materiał wideo zarejestrowany za pośrednictwem aparatu wyposażonego w ok. 250-megapikselową matrycę CMOS osiąga rozdzielczość 120-krotnie wyższą niż Full HD (1920 x 1080 pikseli) i aż 30-krotnie wyższą niż 4K (3840 x 2160 pikseli). Doskonała jakość, jaką oferuje matryca pozwala kadrować i powiększać obraz podczas nagrywania, ale bez utraty rozdzielczości obrazu i ostrości.

Firma Canon rozważa zastosowanie tej technologii w specjalistycznych rozwiązaniach z zakresu nadzoru i zapobiegania przestępczości, narzędziach pomiarowych o ultrawysokiej rozdzielczości, a także w innym sprzęcie dla branży przemysłowej czy w rozwiązaniach z zakresu wizualizacji.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)