Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon stworzył matrycę o rozdzielczości 250 megapikseli

0

Autor: Maciej Luśtyk

7 Wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Japoński producent poinformował o zakończeniu prac nad matrycą APS-H o rozdzielczości 250 Mp. Zdjęcia wykonane za jej pomocą umożliwiają odczytanie napisów na samolocie będącym w odległości 18 km od aparatu.

Wojna na megapiksele toczona od lat między producentami pewnie szybko się nie skończy, a Canon dolewa jeszcze oliwy do ognia informując o stworzeniu matrycy CMOS o rozdzielczości 250 Mp. O wysokorozdzielczej matrycy producenta słyszeliśmy już jakiś czas temu. Wtedy miała mieć jednak "tylko" 120 megapikseli. Nowy sensor o rozmiarze APS-H (29,2 x 20,2 mm) oferuje rozdzielczość 19,580 x 12,600 punktów, a wykorzystany do filmowania pozwoli na uzyskanie 30-krotności jakości 4K. Mimo tak gęstego upakowania pikseli, producent zapewnia, że dzięki zastosowaniu najnowszych technologii matryca będzie oferować niskie zaszumienie obrazu i brak opóźnień w rejestracji obrazu. Prędkość próbkowania nowej matrycy to 1,25 miliarda pikseli na sekundę, co pozwolić ma na rejestrację filmu wysokiej rozdzielczości z prędkością 5 kl./s.

Canon twierdzi, że obraz uzyskany za pomocą nowej matrycy jest tak szczegółowy, że po powiększeniu możliwie jest odczytanie napisów na samolocie znajdującym się 18 km od aparatu. 250 megapikseli robi wrażenie i pozwoli na wygodne kadrowanie i skalowanie obrazu bez utraty jakości. Nie wiadomo jeszcze kiedy matryca trafi w ręcę zwykłych fotografów. Producent rozważa wykorzystanie jej w zastosowaniach naukowych, przemysłowych i systemach prewencji. Gdy jednak na rynku pojawi się wreszcie aparat wyposażony we wspomnianą matrycę, z pewnością będzie niemałą sensacją.

Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.pl.

Informacja prasowa:

Warszawa, 7 września 2015 r. – Firma Canon Europe poinformowała, że spółka Canon Inc. pracuje nad matrycą CMOS APS-H (ok. 29,2 x 20,2 mm), która zostanie wyposażona w ok. 250 mln pikseli (19580 x 12600 pikseli). Nowa matryca CMOS będzie mniejsza od pełnoklatkowego sensora 35 mm i zaoferuje największą dostępną na świecie liczbę pikseli.
Nowa matryca zainstalowana w aparacie pozwoliła zarejestrować materiał, na którym można było rozpoznać boczne oznaczenia samolotu, który znajdował się w odległości mniej więcej 18 km od miejsca ustawienia sprzętu.

W matrycach CMOS zwiększenie liczby pikseli skutkuje wzrostem objętości sygnału, co może powodować problemy, takie jak opóźnienie sygnału i niewielkie rozbieżności czasowe. Nowo opracowana przez Canon matryca CMOS, mimo że oferuje bardzo dużą liczbę pikseli osiąga jednocześnie ultrawysoką prędkość odczytu sygnału, która wynosi 1,25 mld pikseli na sekundę. Takie parametry osiągnięto dzięki miniaturyzacji obwodów i zastosowaniu ulepszonej technologii przetwarzania sygnału.

Matryca pozwala nagrywać materiał wideo z ultrawysoką rozdzielczością przy prędkości 5 klatek na sekundę. Oprócz dużej liczby pikseli, zastosowano sprawdzone technologie Canon, aby dopasować architekturę matrycy do zminiaturyzowanych pikseli, które dostarczają obraz o wysokiej czułości i z niskim poziomem szumów.

Materiał wideo zarejestrowany za pośrednictwem aparatu wyposażonego w ok. 250-megapikselową matrycę CMOS osiąga rozdzielczość 120-krotnie wyższą niż Full HD (1920 x 1080 pikseli) i aż 30-krotnie wyższą niż 4K (3840 x 2160 pikseli). Doskonała jakość, jaką oferuje matryca pozwala kadrować i powiększać obraz podczas nagrywania, ale bez utraty rozdzielczości obrazu i ostrości.

Firma Canon rozważa zastosowanie tej technologii w specjalistycznych rozwiązaniach z zakresu nadzoru i zapobiegania przestępczości, narzędziach pomiarowych o ultrawysokiej rozdzielczości, a także w innym sprzęcie dla branży przemysłowej czy w rozwiązaniach z zakresu wizualizacji.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości...
4
0
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)