Wynalazca technologii CMOS pracuje nad superczułą matrycą o rozdzielczości miliarda pikseli

0
Maciej Luśtyk
12 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Niedawne premiery Canona i Sony na nowo zaogniły rywalizację na rozdzielczości toczoną między producentami. Być może jednak już niedługo kilkadziesiąt czy nawet kilkaset megapikseli przestanie robić wrażenie. Eric Fossum, wynalazca technologii CMOS, pracuje bowiem nad rewolucyjną matrycą o wysokiej czułości, której rozdzielczość oscylować ma w granicy miliarda pikseli.
W tym roku nasze emocje rozbudzały wysokorozdzielcze aparaty Canon EOS 5DS i Sony A7R II. Gdyby tego było mało, we wrześniu Canon zapowiedział aparat o rozdzielczości 120 megapikseli, a także poinformował o wyprodukowaniu 250-megapikselowej matrycy APS-H. To wszystko może okazać się jednak mało znaczące wobec nowego wynalazku osoby, której dokonania wpłynęły na rozwój fotografii cyfrowej.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Eric R. Fossum, amerykański fizyk i inżynier stojący za wynalezieniem matryc CMOS, powszechnie używanych we współczesnych aparatach, być może zostanie ojcem kolejnej rewolucji, która dokona się na polu fotografii cyfrowej. Naukowiec wspólnie ze swoim doktorantem Jiaju Ma’em od 3 lat pracuje nad nowym typem matrycy, która oferować ma rewolucyjne wyniki pod względem czułości i rozdzielczość rzędu miliarda pikseli, a wszystko to przy zachowaniu obecnych wielkości sensorów i standardów produkcji.

Nowa matryca QIS (Quanta Image Sensor) oferować ma niespotykaną dotąd czułość, a to za sprawą nowej technologii, dzięki której piksele na matrycy będą wstanie wychwycić pojedyncze fotony. Obecnie, podczas pracy w słabych warunkach oświetleniowych na jeden piksel przypadają setki, a nawet tysiące fotonów. Nietrudno więc sobie uzmysłowić z jak ogromnym skokiem mielibyśmy do czynienia. Dodatkowo przy pracach nad nowym rodzajem matrycy, wynalazcy dużą wagę przykładają do kwestii docelowej produkcji.

“Chcieliśmy stworzyć matrycę, która byłaby w pełni kompatybilna ze standardami wykorzystywanymi obecnie przy produkcji matryc CMOS, dzięki czemu nową technologię łatwo można by zaadaptować” - mówi profesor Fossum.

Zanim jednak nową matrycę zobaczymy w naszych aparatach, minie zapewne jeszcze kilka dobrych lat. Póki co, naukowcy udowodnili dopiero, że obecna wiedza i technologia pozwala im taki sensor zbudować. Do rozwiązania pozostają jeszcze takie kwestie, jak na przykład odprowadzanie ciepła podczas próbkowania miliarda pikseli kilka tysięcy razy na sekundę. Niemniej jednak, gdy nowe matryce QIS pojawią się wreszcie na rynku, z pewnością będą niemałym wydarzeniem. Być może właśnie rodzi się standard, który w przyszłości wyprze technologię CMOS.

Więcej informacji znajdziecie na stronie phys.org.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Miesiąc po premierze na rynkach azjatyckich model E-PL debiutuje także w europie. Jest to jednak niewielka aktualizacja względem poprzednika.
4
0
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość...
4
0
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (14)