Wynalazca technologii CMOS pracuje nad superczułą matrycą o rozdzielczości miliarda pikseli

0
Maciej Luśtyk
12 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Niedawne premiery Canona i Sony na nowo zaogniły rywalizację na rozdzielczości toczoną między producentami. Być może jednak już niedługo kilkadziesiąt czy nawet kilkaset megapikseli przestanie robić wrażenie. Eric Fossum, wynalazca technologii CMOS, pracuje bowiem nad rewolucyjną matrycą o wysokiej czułości, której rozdzielczość oscylować ma w granicy miliarda pikseli.
W tym roku nasze emocje rozbudzały wysokorozdzielcze aparaty Canon EOS 5DS i Sony A7R II. Gdyby tego było mało, we wrześniu Canon zapowiedział aparat o rozdzielczości 120 megapikseli, a także poinformował o wyprodukowaniu 250-megapikselowej matrycy APS-H. To wszystko może okazać się jednak mało znaczące wobec nowego wynalazku osoby, której dokonania wpłynęły na rozwój fotografii cyfrowej.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Eric R. Fossum, amerykański fizyk i inżynier stojący za wynalezieniem matryc CMOS, powszechnie używanych we współczesnych aparatach, być może zostanie ojcem kolejnej rewolucji, która dokona się na polu fotografii cyfrowej. Naukowiec wspólnie ze swoim doktorantem Jiaju Ma’em od 3 lat pracuje nad nowym typem matrycy, która oferować ma rewolucyjne wyniki pod względem czułości i rozdzielczość rzędu miliarda pikseli, a wszystko to przy zachowaniu obecnych wielkości sensorów i standardów produkcji.

Nowa matryca QIS (Quanta Image Sensor) oferować ma niespotykaną dotąd czułość, a to za sprawą nowej technologii, dzięki której piksele na matrycy będą wstanie wychwycić pojedyncze fotony. Obecnie, podczas pracy w słabych warunkach oświetleniowych na jeden piksel przypadają setki, a nawet tysiące fotonów. Nietrudno więc sobie uzmysłowić z jak ogromnym skokiem mielibyśmy do czynienia. Dodatkowo przy pracach nad nowym rodzajem matrycy, wynalazcy dużą wagę przykładają do kwestii docelowej produkcji.

“Chcieliśmy stworzyć matrycę, która byłaby w pełni kompatybilna ze standardami wykorzystywanymi obecnie przy produkcji matryc CMOS, dzięki czemu nową technologię łatwo można by zaadaptować” - mówi profesor Fossum.

Zanim jednak nową matrycę zobaczymy w naszych aparatach, minie zapewne jeszcze kilka dobrych lat. Póki co, naukowcy udowodnili dopiero, że obecna wiedza i technologia pozwala im taki sensor zbudować. Do rozwiązania pozostają jeszcze takie kwestie, jak na przykład odprowadzanie ciepła podczas próbkowania miliarda pikseli kilka tysięcy razy na sekundę. Niemniej jednak, gdy nowe matryce QIS pojawią się wreszcie na rynku, z pewnością będą niemałym wydarzeniem. Być może właśnie rodzi się standard, który w przyszłości wyprze technologię CMOS.

Więcej informacji znajdziecie na stronie phys.org.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Po tym jak Fujifilm w 2018 roku pokazało model X-T100, myśleliśmy, że firma nie będzie już oferować niższych modeli z segmentu “entry level”. Tymczasem otrzymujemy...
12
0
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon przedstawia swój pierwszy zestaw do filmowania aparatem bezlusterkowym, Nikon Z 6. Jak zapewnia producent, to komplet...
1
2
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Podczas gdy Hasseblad i Fujifilm ścigają się na bezlusterkowce, Phase One proponuje nieco odmienne podejście do tematu mobilnego aparatu średnioformatowego. I z...
19
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (14)