Giętka przyszłość fotografii

Autor: Maciej Luśtyk

4 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Czy już niebawem doczekamy się giętkich, zakrzywionych matryc o wysokich możliwościach, które pozwolą w znacznym stopniu zredukować zarówno rozmiary aparatów, jak i optyki? Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin mają na to sposób.

Obecnie stosowane rozwiązania w produkcji matryc sprawiają, że światłoczułe komórki muszą być rozmieszczone w jednej płaszczyźnie, co znacznie ogranicza możliwości producentów w zakresie miniaturyzacji sprzętu, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazu. W zeszłym roku usłyszeliśmy o prototypowej zakrzywionej matrycy Sony, jednak słuch o niej zaginął i do dzisiaj nie doczekaliśmy urządzeń wykorzystujących jej zastosowanie.

Rewolucję w tym temacie mogą oferować giętkie, silikonowe fototranzystory opracowane przez grupę badawczą pod przewodnictwem Zhenqianga Mai i Jung-Hun Seo’a z Uniwersytetu Wisconsin. Ich właściwości sprawiają, że mogą zostać rozmieszczone na dowolnie zagiętej płaszczyźnie, a dodatkowo nowa konstrukcja pozwalać ma na umieszczenie elektrod pod warstwą światłoczułą, co zwiększać ma ich możliwości w kwestii absorpcji światła. Jednym słowem, potencjalne matryce wykorzystujące tę technologię będą oferować świetne wyniki w słabych warunkach oświetleniowych.

Najciekawiej prezentuje się jednak kwestia możliwości dostosowania zakrzywienia matrycy do optyki używanej w aparacie. W efekcie może pozwolić to znacznie zmniejszyć zarówno rozmiary aparatów, jak i obiektywów. Aby podobna technologia znalazła realne zastosowanie w używanych przez nas na co dzień urządzeniach, należałoby jeszcze opracować system pozwalający na dynamiczną regulację zagięcia matrycy tak, by można z niej było efektywnie korzystać przy użyciu różnych szkieł. Z pewnością i na to jednak znajdzie się sposób. Naukowcy mają nadzieję, że opracowana przez nich technologia już niebawem będzie mogła znaleźć praktyczne zastosowanie.

Na pierwsze urządzenia wykorzystujące potencjał tego rozwiązania przyjdzie nam jeszcze z pewnością trochę poczekać, jednak korzyści płynące z użycia takiej technologii wydają się być jednak na tyle duże, że producenci nie będą mogli przejść obok niej obojętnie i prędzej czy później zobaczymy działanie giętkich, zakrzywionych matryc w praktyce. Z pewnością będzie to ciekawy dzień dla fotografii.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem news.wisc.edu

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-M5 - niedrogi aparat systemowy z funkcjami dla vlogerów
Fujifilm X-M5 - niedrogi aparat systemowy z funkcjami dla vlogerów
Fujifilm prezentuje najmniejszy model w systemie X. Niewielki Fujifilm X-M5 kusi ciekawą, kompaktową konstrukcją, rozwiniętymi możliwościami filmowania i przystępną ceną.
51
Aparat półklatkowy od Fujifilm? Przedziwne plotki na temat nowej konstrukcji
Aparat półklatkowy od Fujifilm? Przedziwne plotki na temat nowej konstrukcji
W serwisach „plotkarskich” pojawiły się informacje o nowym, unikalnym aparacie Fujifilm, który zagościć ma na rynku w 2025 roku. Według nich ma to być „cyfrowy aparat półklatkowy”,...
12
Panasonic Lumix - nowe oprogramowanie dla modeli S9, S5II, S5IIX i G9 II
Panasonic Lumix - nowe oprogramowanie dla modeli S9, S5II, S5IIX i G9 II
Panasonic wprowadza szereg poprawek oprogramowania dla najnowszych modeli pełnoklatkowych oraz flagowego przedstawiciela segmentu Mikro Cztery Trzecie. Usprawnienia obejmują m.in....
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)