Prototypowa zakrzywiona matryca Sony

Prototypowa zakrzywiona matryca Sony
Inżynierom japońskiego koncernu Sony udało się opracować zakrzywione matryce BSI CMOS, które umożliwią stworzenie jaśniejszych obiektywów o wysokiej jakości optycznej bez zwiększania ich dotychczasowych rozmiarów.

Stosowanie płaskiego materiału światłoczułego (najpierw analogowego filmu, teraz cyfrowej matrycy) komplikuje budowę obiektywów. Oczywiście najtrudniejsze jest utrzymanie dobrej jakości obrazu i zniwelowanie wad w rogach kadru, nawet mimo zastosowania "patrzących" w stronę środka mikrosoczewek. Rozwiązaniem może być odpowiednie zakrzywienie matrycy i taki właśnie efekt udało się osiągnąć inżynierom Sony. W rezultacie możliwe będzie zaprojektowanie jaśniejszych obiektywów, oferujących lepszą jakość bez zwiększania dotychczasowych rozmiarów (lub alternatywnie, znaczne zmniejszenie rozmiarów przy dotychczasowej jasności). Prototypowe zakrywione matryce typu BSI CMOS stworzone przez Sony mają dwa rozmiary. Jeden z nich to klasyczna "pełna klatka", drugi jest mniejszy, pasujący do urządzeń mobilnych. Ogłoszenie stworzenia prototypowych matryc zbiega się w czasie z plotkami na temat następcy kompaktu Sony RX1, który miałby być wyposażony w taki sensor.
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12