Prototypowa zakrzywiona matryca Sony

Autor: Michal Grzegorczyk

13 Czerwiec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Inżynierom japońskiego koncernu Sony udało się opracować zakrzywione matryce BSI CMOS, które umożliwią stworzenie jaśniejszych obiektywów o wysokiej jakości optycznej bez zwiększania ich dotychczasowych rozmiarów.

Stosowanie płaskiego materiału światłoczułego (najpierw analogowego filmu, teraz cyfrowej matrycy) komplikuje budowę obiektywów. Oczywiście najtrudniejsze jest utrzymanie dobrej jakości obrazu i zniwelowanie wad w rogach kadru, nawet mimo zastosowania "patrzących" w stronę środka mikrosoczewek. Rozwiązaniem może być odpowiednie zakrzywienie matrycy i taki właśnie efekt udało się osiągnąć inżynierom Sony. W rezultacie możliwe będzie zaprojektowanie jaśniejszych obiektywów, oferujących lepszą jakość bez zwiększania dotychczasowych rozmiarów (lub alternatywnie, znaczne zmniejszenie rozmiarów przy dotychczasowej jasności). Prototypowe zakrywione matryce typu BSI CMOS stworzone przez Sony mają dwa rozmiary. Jeden z nich to klasyczna "pełna klatka", drugi jest mniejszy, pasujący do urządzeń mobilnych. Ogłoszenie stworzenia prototypowych matryc zbiega się w czasie z plotkami na temat następcy kompaktu Sony RX1, który miałby być wyposażony w taki sensor.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)