Prototypowy bezkorpusowiec Olympusa

0

Autor: Maciej Luśtyk

16 Grudzień 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Podczas eventu Engadget FOS 2014 w Tokio, Olympus pokazał prototyp ciekawego aparatu tworzonego w ramach projektu Open Platform Camera.

Pierwszy raz styczność z prototypowym modułem Olympusa mieliśmy podczas tagrów Photokina 2014. Producent nie ujawniał jednak zbyt wiele informacji na jego temat. Wiadomo było jedynie, że aparat ma być wyposażony w mocowanie mikro 4/3, a sterować nim będzie można z poziomu urządzeń mobilnych. Podczas eventu Engadget FOS 2014, który kilka dni temu odbył się w Tokio, Olympus zaprezentował aparat, który najprawdopodobniej jest rozwinięciem wcześniejszego założenia. Widać, że projekt OPC: Hack & Make Project, który umożliwia programistom i projektantom otwartą współpracę przy powstawaniu aparatu, rozwija się pełną parą. Bezkorpusowiec nabrał realnych kształtów, znamy też wstępną specyfikacje aparatu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Prototypowy aparat posiada mocowanie na obiektywy mikro 4/3 i jest wyposażony w matrycę o rozdzielczości 16Mp. Moduł ma umożliwiać robienie zdjęć zarówno w formacie JPEG jak i RAW, możliwe ma być także nagrywanie filmów. Podgląd oraz sterowanie funkcjami aparatu będzie odbywać się poprzez smartfona, za pośrednictwem łączności Wi-Fi. Na grafice umieszczonej na stronie projektu możemy zobaczyć również smigiełko, co sugeruje, że planach może być wyposażenie aparatu w moduł umożliwiający latanie. Dostępne będą z pewnością też inne akcesoria. Co więcej otwarty charakter projektu z pewnością zaowocuje powstaniem wielu autorskich aplikacji rozszerzających możliwości aparatu.

Wygląda to trochę zabawnie, jednak stworzenie modułu o otwartej architekturze, z mocowaniem na obiektywy Olympusa, może okazać się dla producenta strzałem w dziesiątkę. Ze względu na możliwość adaptacji i rozwijania urządzenia, projekt wydaje się lepszym podejściem do tematu aparatów bezkorpusowych niż zaprezentowany rok temu Sony QX100. Na oficjalną premierę aparatu przyjdzie nam z pewnością jeszcze trochę poczekać, niemniej jednak już teraz projekt prezentuje się bardzo obiecująco. Będziemy na bieżąco informować was o postępach w pracy nad aparatem.

Więcej informacji możemy znaleźć na stronie projektu OPC. Niestety serwis dostępny jest wyłącznie w języku japońskim

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów
Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów
Jak bardzo w trakcie filmowania nagrzewają się nowe bezlusterkowce EOS? Canon przygotował ciekawe zestawienie maksymalnych długości klipów wideo nagrywanych w nowych modelach R5 i R6
0
0
Canon EOS R5 i R6 - powrót na szczyt
Canon EOS R5 i R6 - powrót na szczyt
Jeśli mieliście do tej pory wątpliwości czy aby na pewno Canon obudził się z kilkuletniego letargu, powinniście je porzucić. Producent prezentuje modele,...
94
8
Pixii - dalmierzowa "rewolucja" wreszcie trafia na rynek. Czy rzeczywiście nią jest?
Pixii - dalmierzowa "rewolucja" wreszcie trafia na rynek. Czy rzeczywiście nią jest?
Jest piękny, nowoczesny i jak na swoje możliwości, niestety koszmarnie drogi. Czy jedyny poza ofertą Leiki aparat dalmierzowy na rynku znajdzie dla siebie miejsce we...
22
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)