Olympus Air A01 trafia poza rynek azjatycki

Olympus Air A01 trafia poza rynek azjatycki
Po raz pierwszy o projekcie Olympusa usłyszeliśmy w połowie grudnia zeszłego roku. To "beskorpusowiec”, który pozwala na podłączenie obiektywów z systemu Mikro Cztery Trzecie i sterowanie jego funkcjami z poziomu smartfona. 16 megapikselowy aparat, skierowany początkowo wyłącznie na rynek azjatycki trafi niebawem do sprzedaży w USA.
Pierwszy raz o “bezkorpusowcu” Olympusa informowaliśmy Was w połowie grudnia 2014 roku. Nie znaliśmy jednak jeszcze jego oficjalnej nazwy. Tę poznaliśmy przy okazji odbywających się w lutym 2015 roku targów CP+. Wtedy też szerzej opisaliśmy wspomniany projekt.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)
Aparat Olympus Air A01 to konstrukcja podobna do aparatów z serii Sony XQ1 i zaprezentowanego niedawno aparatu DxO One. Wszystkie zostały zaprojektowane z myślą o współpracy ze smartfonami. Urządzenie Olympusa wyposażono w 16-megapikselową matrycę CMOS wspomaganą procesorem TruePix VII. Tryb seryjny umożliwia wykonanie 23 zdjęć pełnej rozdzielczości z prędkością 10 kl/s, a zakres czułości aparatu to ISO 100-12800. Warto też wspomnieć, że zdjęcia możemy zapisywać także w formacie RAW.

Co więcej, urządzenie pozwala na nagrywanie materiału wideo w jakości Full HD 1080p z prędkością 30 kl/s i umożliwia fotografowanie w trybach P,A,S,M i pełnej automatyki, który sam dobiera właściwie parametry do fotografowanej sceny. Dodatkowo mamy też między innymi tryby filtrów artystycznych, tryb Color Creator, który pozwala płynnie dostosować kolorystykę zdjęcia, a także tryb Genius, który po wciśnięciu migawki tworzy 6 wariantów kolorystycznych wykonanego kadru.Aparat podłączamy do smartfona za pomocą specjalnego uchwytu, a do połączenia wykorzystywane są moduły Bluetooth i Wi-Fi. Dodatkowo, aplikacja aparatu umożliwia synchronizację z usługą Amazon Cloud. Bateria pozwala na wykonanie około 320 zdjęć, które zapisywane są na karcie microSD.

Jednak Olympus nie poprzestał na samym aparacie. AIR A01 ma być centrum rozwijającego się ekosystemu urządzeń, peryferiów i aplikacji tworzonych przez zewnętrzne firmy, ale też - a nawet przede wszystkim - samych użytkowników. Jak? Producent udostępnił szereg narzędzi umożliwiających wykorzystanie AIR-a we własnych projektach. Pod wspólną nazwą Open Platform Camera znajdziemy przede wszystkim pakiet SDK (Software Development Kit) - Olympus Camera Kit for Developers, czyli platformę programistyczną umożliwiającą tworzenie na systemy Android i iOS własnych aplikacji, które będą mogły sterować aparatem i korzystać z jego funkcji. Drugim filarem jest Camera Kit for Creators, czyli zestaw oprogramowania i specyfikacji do tworzenia akcesoriów zgodnych z AIR. Olympus prezentuje tu przede wszystkim przykłady z wykorzystaniem drukarki 3D produkującej akcesoria, co można było też zobaczyć na stoisku producenta na CP+ 2015.

Olympus Air trafi do sprzedaży w lipcu w cenie $299 za samo body lub $499, w zestawie z obiektywem 14-42 mm. Nie wiemy jeszcze czy aparat pojawi się na rynku europejskim. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na stronie olympus-global.com.

Specyfikacja:

Nazwa Air A01
Producent Olympus
Typ aparatu aparat bezkorpusowy
Matryca 4/3 CMOS (17,3 x 13mm)
Efektywna rozdzielczość 16 Mp
Czułość ISO 100 (rozszerzona), ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600, ISO 3200, ISO 6400, ISO 12800
Rozdzielczość 4608 x 3456
Formaty zapisu RAW, JPEG
Balans bieli auto, ustawienia predefiniowane
Mocowanie obiektywu Mikro Cztery Trzecie
Lampa błyskowa brak
Stabilizacja w obiektywach
Tryby ekspozycji auto, P, A, S, M, filtry artystyczne
Zoom cyfrowy 3x
Karta pamięci microSD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3, 1/2 lub 1 EV
Migawka 1/6000 - 4 s
Zdjęcia seryjne 10 kl/s
Pomiar światła matrycowy, centralnie-ważony, punktowy
Pomiar ostrości Detekcja kontrastu 81 punktów AF
Tryb pracy AF pojedynczy AF, wykrywanie twarzy, AF dotykowy, wielopunktowy AF
Wizjer brak
Ekran LCD podgląd na ekranie smartfona
Rejestracja filmów Full HD 30fps, MPEG-4, H.264
Złącza USB 2.0, Wi-Fi
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
Wydajność zasilania 320
Obudowa plastikowa
Wymiary 57 x 57 x 44 mm
Waga 147 g
Stopka akcesoriów nie
Gwint statywu Tak

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0