Olympus Air A01 trafia poza rynek azjatycki

Autor: Maciej Luśtyk

1 Lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Po raz pierwszy o projekcie Olympusa usłyszeliśmy w połowie grudnia zeszłego roku. To "beskorpusowiec”, który pozwala na podłączenie obiektywów z systemu Mikro Cztery Trzecie i sterowanie jego funkcjami z poziomu smartfona. 16 megapikselowy aparat, skierowany początkowo wyłącznie na rynek azjatycki trafi niebawem do sprzedaży w USA.

Pierwszy raz o “bezkorpusowcu” Olympusa informowaliśmy Was w połowie grudnia 2014 roku. Nie znaliśmy jednak jeszcze jego oficjalnej nazwy. Tę poznaliśmy przy okazji odbywających się w lutym 2015 roku targów CP+. Wtedy też szerzej opisaliśmy wspomniany projekt.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Aparat Olympus Air A01 to konstrukcja podobna do aparatów z serii Sony XQ1 i zaprezentowanego niedawno aparatu DxO One. Wszystkie zostały zaprojektowane z myślą o współpracy ze smartfonami. Urządzenie Olympusa wyposażono w 16-megapikselową matrycę CMOS wspomaganą procesorem TruePix VII. Tryb seryjny umożliwia wykonanie 23 zdjęć pełnej rozdzielczości z prędkością 10 kl/s, a zakres czułości aparatu to ISO 100-12800. Warto też wspomnieć, że zdjęcia możemy zapisywać także w formacie RAW.

Co więcej, urządzenie pozwala na nagrywanie materiału wideo w jakości Full HD 1080p z prędkością 30 kl/s i umożliwia fotografowanie w trybach P,A,S,M i pełnej automatyki, który sam dobiera właściwie parametry do fotografowanej sceny. Dodatkowo mamy też między innymi tryby filtrów artystycznych, tryb Color Creator, który pozwala płynnie dostosować kolorystykę zdjęcia, a także tryb Genius, który po wciśnięciu migawki tworzy 6 wariantów kolorystycznych wykonanego kadru.

Aparat podłączamy do smartfona za pomocą specjalnego uchwytu, a do połączenia wykorzystywane są moduły Bluetooth i Wi-Fi. Dodatkowo, aplikacja aparatu umożliwia synchronizację z usługą Amazon Cloud. Bateria pozwala na wykonanie około 320 zdjęć, które zapisywane są na karcie microSD.

Jednak Olympus nie poprzestał na samym aparacie. AIR A01 ma być centrum rozwijającego się ekosystemu urządzeń, peryferiów i aplikacji tworzonych przez zewnętrzne firmy, ale też - a nawet przede wszystkim - samych użytkowników. Jak? Producent udostępnił szereg narzędzi umożliwiających wykorzystanie AIR-a we własnych projektach. Pod wspólną nazwą Open Platform Camera znajdziemy przede wszystkim pakiet SDK (Software Development Kit) - Olympus Camera Kit for Developers, czyli platformę programistyczną umożliwiającą tworzenie na systemy Android i iOS własnych aplikacji, które będą mogły sterować aparatem i korzystać z jego funkcji. Drugim filarem jest Camera Kit for Creators, czyli zestaw oprogramowania i specyfikacji do tworzenia akcesoriów zgodnych z AIR. Olympus prezentuje tu przede wszystkim przykłady z wykorzystaniem drukarki 3D produkującej akcesoria, co można było też zobaczyć na stoisku producenta na CP+ 2015.

Olympus Air trafi do sprzedaży w lipcu w cenie $299 za samo body lub $499, w zestawie z obiektywem 14-42 mm. Nie wiemy jeszcze czy aparat pojawi się na rynku europejskim. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na stronie olympus-global.com.

Specyfikacja:

{SPK|419

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)