Sony ILCE-QX1 i DSC-QX30

Sony ILCE-QX1 i DSC-QX30
IFA 2014 Koncern Sony zaprezentował na targach IFA dwa nowe bezkorpusowce. Model DSC-QX30 to proste rozwinięcie zeszłorocznych modeli. Dużo ciekawiej prezentuje się ILCE-QX1, który ma matrycę APS-C i bagnet E, umożliwiając tym samym "smartfonowe" fotografowanie z wykorzystaniem wymiennej optyki.
Dokładnie rok temu na targach IFA w Berlinie koncern Sony zaprezentował pierwsze "bezkorpusowce". Idea była dość nowatorska - modele QX10 i QX100 to w istocie były kompakty pozbawione ekranu i elementów sterujących, a jedynie z matrycą, obiektywem, baterią i kartą pamięci. Zmiana parametrów i podgląd obrazu odbywały się na ekranie LCD smartfona lub tabletu, z którymi QX-y komunikowały się bezprzewodowo.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)
Dwie tegoroczne nowości z tego segmenru różnią się znacząco od siebie. Model DSC-QX30 to proste rozwinięcie zeszłorocznego pomysłu. Urządzenie zostało wyposażone w 20,1-megapikselową matrycę o rozmiarze 1/2,3 cala i obiektyw o 30-krotnym zoomie i zakresie 24-720 milimetrów (ekwiwalent). Poza tym QX30 ma stabilizację obrazu, tryb zdjęć seryjnych 10 kl/s, a także możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD z prędkością 50 kl/s.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)
Znacznie ciekawiej prezentuje się model ILCE-QX1, który ma matrycę APS-C o rozdzielczości 20,1 megapiksela i bagnet E, do którego można podłączać szeroką gamę optyki do bezlusterkowców. Urządzenie ma na pokładzie procesor Bionz X i wbudowaną lampę błyskową. W przeciwieństwie do pozostałych aparatów z serii QX potrafi też zapisywać RAW-y. Sony QX1 nie jest mały - mierzy 74 x 69,5 x 52,5 mm i waży 219 gramów. Istotą bezkorpusowców miało być udostępnienie użytkownikom smartfonów jakości obrazu, która normalnie nie jest w tym segmencie osiągalna. Wygląda na to, że QX1 pod tym względem nie ma sobie równych.

Przy okazji koncern Sony zapowiedział, że model QX10, oferowany dotąd w wersji białej i czarnej, będzie teraz dostępny w dwóch nowych odmianach: różowej i w kolorze miedzi.

Na razie nie znamy polskich cen nowych urządzeń. QX30 w USA będzie kosztował 350 dolarów, natomiast QX1 400 dolarów za sam korpus.
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12